שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טיילת החומות והשומרים בירושלים

ישראל פרקר

מיזם שומרי החומות הוא חלק מתוכנית כוללת לעידוד התיירות לאזור העיר העתיקה בירושלים. מסלול החומות הוא מהמסלולים הפופולאריים בעיר.
חומת ירושלים, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, נבנתה במאה ה-16 בהוראת הסולטן העות'מני סולימאן המפואר ומסמלת את מסירות שומרי העיר, בני כל האמונות, שהגיעו מארצות שונות והגנו עליה לאורך הדורות.
הטיילת מסובבת את הזמן לאחור – ומחזירה את השומרים אל החומות! על החומה מוצבים פסלי שומרים , בגודל טבעי המברכים את עולי הרגל והמבקרים בירושלים. הפסלים מלווים בשלטי הסבר של המראות הנשקפים ממסלול החומה, המקיפה את העיר העתיקה. סיירתי במסלול המיוחד והיפה וגם צילמתי.

הדמויות המבוססות על מחקר מעמיק, הן בגודל אמיתי ובלבוש תקופתי המשקף את המציאות בה חיו, מוכנות לסלפי וחמושות ביישומן המעיר אותן לחיים ומאפשר לשמוע מהן על התקופה בה חיו ועל החוויה שעברו בירושלים. המיצג מזמין להתרגש מהסיפור הייחודי של כל אחד ואחת משומרי החומות ולהכיר באמצעות משחק אינטראקטיבי את הנוף הנשקף מהמיקום בו הן ניצבות.

בין השומרים הניצבים על הטיילת – פנחס המודעי ממחזור גיוס א' בצבא החשמונאי; יוחנן בן יוסף, חקלאי מהגליל ולוחם המרד הגדול המופתע מעצם הפיכתו לחייל; ז'אן האביר הצלבני הצרפתי מנורמנדי, המאוהב במלכה מליסנדה; אדון מרחום, חובב הבילויים ואלוף השש-בש של אל קודס, מקבלני הביצוע של החומה העות'מנית; אסתר קיילנגולד (דמות אמיתית) שנפלה כלוחמת ברובע היהודי במלחמת השחרור והיא בת 23; ורבים נוספים.

המיצב נוצר על ידי החברה לפיתוח מזרח ירושלים במימון משרד ירושלים ומורשת.
תהליך הפיתוח ארך כשנתיים ומספר את סיפורה של ירושלים העתיקה והחומה לכלל המטיילים בעיר באמצעים של המאה ה-21.
"השתדלנו לתת ביטוי לרוב התקופות הרלוונטיות לחומות השונות שהקיפו את העיר" – אומר בני סאסי, מנכ"ל פמ"י – "החל מהתקופה העתיקה ועד העת החדשה, ולעשות את זה בקריצה ובאופן חוויתי. חומות ירושלים הן גאוות העיר וסימלה לכל תושביה ולכל אורחיה ואתר מורשת עולם של אונסק"ו. אני מקווה שכל המבקרים ירגישו כמו שאומר במיצג הסולטאן סולימאן על מתנתו לעיר – "אני – את שלי עשיתי. השארתי את החותם שלי על העיר הקדושה בעולם. ומה תהיה המתנה שלכם לעיר?'".

החברה לפיתוח מזרח ירושלים בע"מ (פמ"י) הינה חברה ממשלתית ששמה לה למטרה לקדם ולשפר את חווית התיירים והתושבים באתריה ולחזק את מעמדה כמוקד עליה לרגל מכל העולם.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות