שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פרופסור עמוס הדס ​​ז"ל – 1935-2022

אדם מונטיפיורי

ד"ר עמוס הדס, אקדמאי, מדען, היסטוריון וחובב יין, הלך לעולמו.

איבדנו חבר ותומך גדול ביין הישראלי. פרופסור עמוס הדס ​​הלך לעולמו. הוא היה חוקר אקדמי, מדען , חוקר ומורה עם הישגים גדולים.
מקצועו והתמחותו היה בטכנולוגיית קרקע, מים והשקיה. הוא תרם רבות למדינה באזורים אלו. אולם כאשר פרש בשנת 2000, הוא התמסר יותר ויותר למה שהיה בעצם תחביב. כאן הוא שילב את האינטלקט, הסקרנות והתשוקה שלו עם אהבתו ליין.
עיקר העניין והמומחיות שלו היו בבחינת דרכים לייצור יין עתיק, קידום תרבות היין ופשוט ליהנות מפרי הגפן בהתלהבות. הייתה לו גישה אקדמית וחינוכית, היה עצמאי לחלוטין, והנושא שאהב ודאג לו היה מוטיבציה.

הכרתי אותו לראשונה כשמיכאל (מימי) בן יוסף כתב את הספר "תנ"ך יינות ישראל" שיצא לאור בשנת 2002. חובב היין וטייס אל על, בן יוסף, נפגש עם הדס כדי לקבל מפות קרקע שיעזרו לו בהסבר על אזורי היין, בספרו. הידע והמומחיות של האחד השלימו את השני, ונוצרה ידידות איתנה. הדס תרם את הידע שלו לספר, (ואני תרמתי את האנגלית שלי), ובסוף הוא הוזמן לכתוב את ההקדמה. בין מילותיו של בן-יוסף נכתב: "מלומד, אנין ואוהב יין אמיתי, שבמסירות תמיד היה מוכן להושיט יד לעזרה".

אחר כך תרם הדס לספר שביל היין של ישראל, שם הייתי גם שותף לכתיבה. מטעם אליעזר סאקס, המו"ל, הוא כתב קטעים על עשיית יין ועם היינן, ארקדי פפיקיאן, הגה רעיון לכתוב ברכה למגדלים ולייננים.

הוא  היה תורם קבוע של מאמרים בנושאי יין עדכניים באתרי אינטרנט ובמגזיני יין. המאמרים שלו תמיד היו ארוכים, עמוקים, לימודיים ובדרך כלל הועלו בחוסר מידע בתרבות היין המקומית או היעדר מערכת כינויים. הוא היה מאמין גדול בעשיית דברים נכון.

כמובן, הדס תמיד היה המומחה להיסטוריה. כשרוני ססלוב וגיא הרן כתבו את ספרם האחרון "מסע יין – הרפתקה ישראלית", שיצא לאור ב-2021, הם, כמובן, פנו לפרופסור הדס  כדי שיתרום בתחום ההיסטוריה.

פרופסור עמוס הדס ​​תמיד היה אדיב, עד תום. הוא ראה דברים מבולבלים בניגודי אינטרסים והיה עצמאי לחלוטין ובכל פעם שדיבר על יין, היה לו ניצוץ בעיניים ואופטימיות קופצנית. הוא היה מצלצל אליי כל ראש השנה ופסח בלי לדלג, כדי לאחל לי שנה טובה או חג שמח. היינו מדברים על בריאות, הוא היה שואל על ילדיי ומספר על נושא המאמר או המחקר האחרון שלו. אני אתגעגע לשיחה שלו השנה.

כשהכריזו בקול תרועה רמה על החפירות הארכיאולוגיות של מתחם היין הביזנטי ביבנה, נאמר בביטחון מוחלט, כי הייצור השנתי עומד על 2 מיליון ליטר ועיקר הייצור היה יין לבן. היו לי ספקות לגבי ההצהרות הללו ורציתי לקבל אבחון מקצועי. אז למי צלצלתי? לעמוס הדס ​​כמובן. הוא הצדיק אותי וכרגיל, נתן לי הרבה יותר מידע ממה שביקשתי.

המורשת העיקרית שלו אלינו לאנשי היין הוא הספר שלו "גפן ויין בארכיאולוגיה של ישראל העתיקה". זהו ספר מפואר ומרתק, שיצא לאור בהוצאת קרוננברג בשנת 2007. לצערי הנצחי הוא יצא לאור רק בעברית. עם זאת, המחמאה הטובה ביותר שאני יכול לתת, היא שבכל פעם שאני מרכיב רשימה של ספרי יין על ישראל באנגלית, אני תמיד כולל גם את זה, כי האיורים כל כך יפים.

בשנת 2015 זכה פרופסור עמוס הדס ​​בפרס מפעל חיים של יין על ידי תחרות היין והאלכוהול של Terravino. הוא הגיע באיחור לענף יין, אבל אנחנו היינו הנהנים מחוכמתו, הסקרנות האינסופית וההתלהבות הבלתי מוגבלת שלו.

יהי זכרו ברוך
אדם מונטיפיורי

 

להזמנת הספר:
"קרוננברג הוצאה לאור", טלפון ווטסאפ 052-2740723, דואר אלקטרוני [email protected]
140 שקלים כולל מע"מ.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות