שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בגן המנהיגים בראשון לציון

ישראל פרקר

במסגרת פרויקט חדש וחשוב (עדיין בשלבי פיתוח) עליו אני עמל בעמותת אבני מורשת, אני מסייר הרבה, שוב, בראשון לציון וסביבתה, מצלם אתרים ומבנים הקשורים למורשת הראשונית הרבה, חוקר וכותב, הכל למען הנגשת הנושא לציבור הרחב, דבר שלא כל כך נעשה בדרכים אחרות.
אני רואה דברים יפים ומטופחים ולא מעט כאלה הרחוקים מהגדרה זו וממתינים לשימורם ולהפכם למכובדים ונגישים יותר.

מזרחית לגשר ראשון לציון, הנמצא מעל כביש 4, ממוקם גן גדול ויפה. גם אליו הגעתי, צעדתי, התרשמתי לטובה מהטיפוח ושמירת המקום וצילמתי מכל הכיוונים. הוגה רעיון הפארק היה ראש העיר, דאז, מאיר ניצן בשנת 2007.
הופתעתי מאוד למצוא שקברניטי העיר ראשון לציון טרם החליטו, עדיין, מה שמו של הגן, רחב הידיים המלא בירוק, מים ופסלים יפים.
בשלטים המפוזרים בכניסות לאתר מופיעים 4 שמות:
גן המנהיגים, פארק המנהיגים, פארק מנהיגי האומה והשם המשונה: גן המנהיגות והמנהיגים. בגן ישנה פינה אחת המוקדשת למנהיגה אחת – גולדה מאיר. הגיע כבר מזמן הזמן, לאחר כ 15 שנים של פעילות לאשר שם אחד בלבד למקום.

המנהיגים הם: בן גוריון, מנחם בגין, הרצל, ויצמן, רבין, ז'בוטינסקי וגולדה מאיר. פסלים גדולים של ראשם, החצובים באבן סלע לבן, ניצבים סביב ברכת המים של מזרקת "עמוד האש" האדומה שבמרכז הגן. ממנה יוצא שביל מים המוביל צפונה אל מזרקה הנמצאת במרכז ברכת מגן דויד. יפה ומרשים !!!
שטח גדול במזרח המתחם מוקדש ל"חצרות המנהיגים". קירות אבן מפרידים בין החצרות ועליהם דיוקנאות וסיפור חייהם של שבעה ממנהיגי ישראל והציונות. המקום הוא כמוזיאון פתוח שתוך הליכה בשביליו נלמדת ההיסטוריה של הציונות ושל חלק ממנהיגיה.

בגן בין המדשאות והצמחייה ישנם שבילים, מתקנים ונדנדות, מזרקות וגם קצת ערמות עלים שמומלץ לסלק מהמקום.
בכניסה לגן, לאורך רחוב ז'בוטינסקי, מונפים 33 דגלים של המדינות שאמרו "כן" בתאריך כ"ט בנובמבר 1947, על סיום המנדט והקמת מדינת ישראל.
"שער האומות" הסמוך, הוא קיר הנצחה שהוקם כדי לכבד את האומות שהצבעתן אפשרה את הקמת המדינה שלנו.
אני ממליץ לסייר במקום, לבד, עם המשפחה, חברים ואורחים מהארץ ומחו"ל. נעים (לא בשמש הלוהטת) , יפה ומרשים.

מומלץ גם לבחור את השם המתאים הנכון והמקובל למקום, סוף סוף, ולהחליף את השלטים האחרים, כנהוג באתרים מכובדים אחרים. בהצלחה !!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות