שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הקמעות של יהודי בבל- עפצה, סבע עיון ועוד

מרכז מורשת יהדות בבל מציג

בהרצאתה הייחודית במסגרת "מפגשי שישי" במרכז מורשת יהדות בבל החוקרת עינב קורן תציג  את המחקר החלוצי שלה בתחום חקר הקמעות במסורת יהודי עיראק.
היא תספר על מיקומו של קמע ה"עפצה" (וביהודית עיראקית עפסה) בחיי הפרט והקהילה ככלי תרבותי המייצג ומשקף עמדות חברתיות.
כיצד נוצר הקמע הייחודי במרחב המוסלמי בו גרה הקהילה ומה היו גלגוליו השונים החל מהמאה ה 18.
מדוע נענד על גוף היולדת והתינוק, מהו מקומה של ה"עפצה" במערכת המפוארת של הקמעות והתכשיטים של יהודי עיראק.

מה אומרת ה"עפצה" על יחסי נשים גברים, ועל יחסים של דת ומאגיה, ומה קרה לעפצה עם עליית הקהילה לישראל בה לא ניתן להשיג עפצים מקוריים?
לידת תינוק בעיראק נחשבה כאירוע מסוכן ליולדת ולתינוק. עם השנים פיתחו היהודים טקסים ויצרו קמעות שמטרתם להגן על היולדת ובעיקר על התינוק.
את הקמעות המיוחדים ניתן למצוא במוזיאון הן כפריטים היסטוריים והן כפריטי אמנות לתצוגה ולמכירה והן בסצנות מחיי הקהילה כגון בתצוגות של הצורף ומוכר התבלינים, שמכר את העפצים שהם מרכיב חשוב בקמע ה"עפצה" – הקמע המרכזי של יהדות בבל.

עפצה – צילום גינת סלמן

העפץ הוא גידול של רקמת הצמח, הנוצר בתגובה לפעילות של אורגניזם חי, כלומר, מיני חרקים. העפצים בעצי האלון נוצרים על ידי זן מסוים של כנימות, ככל הנראה צרעות או תולעי משי. העפץ עשוי לשמש לחרקים השוכנים בו כמקור מזון, כבית גידול נוח וכמגן מפני פגעים חיצונים או מפני חלק מן האויבים הטבעיים. תכונות אנטי בקטריאליות אלו תרמו לאמונה שהם מגנים על היילוד. בנוסף מסמנים העפצים פוריות וחיים.

קמע העפצה הוענק לתינוק וליולדת על ידי הסבתא בליל השישי להולדתו. העפצה הוצמדה לבגדו על ידי סיכה מיוחדת או נתלתה מעל המיטה. היילוד נשא את הקמע בשנותיו הראשונות והאישה נשאה אותו כל חייה.
גודלו של קמע ה"עפצה" כ-4 ס"מ ונהוג לענוד אותו כתליון או כסיכת בגד. שמו של הקמע מקורו בחומר הגלם שממנו הוא עשוי – שני עפצי עץ אלון עגולים הצמודים זה לזה, לרוב מצופים ברשת זהב או פנינים.

עליזה דיין חממה מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל: "אנו שמחים לארח ב"מפגשישי" הפעם את החוקרת עינב קורן שתספר לנו על מקומו של קמע ה"עפצה" בחיי הפרט והקהילה, על מקורותיו, אופן היווצרו וגלגוליו השונים. חשוב לנו לשמר את המורשת ההיסטורית של יהודי בבל גם באמצעות חפצים, פולקלור, ומאגיה נשית"

שישי | 13.5.2022 | 10:30 | במרכז מורשת יהדות בבל,
שד' מרדכי בן פורת 83 אור יהודה
מחיר לחברי המרכז: 40 ש"ח | מחיר לאורחים: 45 ש"ח
להרשמה, טל'\וואטסאפ: 03-5339278 שלוחה 8 | מייל Babylon@bjhc.org.il

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות