שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

'נחמת שותים' ויינות יקב מדבר

את קבוצת הרכישה 'נחמת שותים' הקים חובב היין צביקה אמיתי.

כתב וצילם: אבי הלוי

קבוצת רכישה בעולם היין? יש דבר כזה. עם האמרת מחירי היינות הישראליים, לעיתים מעבר לכל פרופורציה, החלו לפעול, לרוב בסתר, קבוצות חובבי יין במגמה לאתר יינות טובים ששווה להשקיע ברכישת כמות גדולה מהם ובמחיר מיוחד. זה עובד כך: נציג הקבוצה סוגר עסקה עם בעל יקב, בדרך כלל יקב בוטיק קטן, על תכולה של חבית שלמה או כמות משמעותית של ארגזי יין במחיר נמוך ואטרקטיבי. חברי הקבוצה מחלקים ביניהם את הבקבוקים ומקבלים יין במחיר מצוין, בעל היקב מוכר כמות גדולה בבת אחת, חוסך בהוצאות שיווק, הובלה וכד', וכולם מרוצים.

אחת הקבוצות נקראת בשם 'נחמת שותים' והקים אותה מיודענו חובב היין צביקה אמיתי. אמיתי, תושב מבשרת, הוא איש ביטוח ותיק מלא רעיונות כרימון. היין שימוש אותו כעיסוק בעבר הרחוק עת היה נציג מכירות של יינות סגל והוא חזר אל נושא היין בשנת 2003 כאשר התחבר לקבוצת משקיעים שהקימו את יקב זמורה בבית זית. חמש שנים פעל היקב ובשנת 2008 חדל לפעול, מסיבות השמורות עם המשקיעים, וכל ציודו הועמד למכירה. לפני כמה שנים הקים אמיתי את קבוצת 'נחמת שותים' וכבר עשה כמה וכמה עיסקאות אטרקטיביות לחברי הקבוצה. באירוע הנוכחי טעמו חברי את יינות יקב מדבר.

יקב מדבר הוא יקב חדש יחסית שממוקם בערד. מטרת הבעלים וצוות העובדים ליצור יין מענבים הגדלים בנגב. אנשי יקב מדבר מאמינים שתנאי האקלים במקומות הגבוהים שבנגב, יחד עם הקרקע המקומית, הם בית גידול שיכולים ליצור יין בעל אופי שונה וייחודי לאזור. אמנם חלק מהיינות שייסקרו בטעימה נעשו מענבים שגדלו באזורים אחרים בארץ, אך תהליך המעבר לשימוש רק בענבי הנגב הולך ומתממש מבציר לבציר. כרמים חדשים ניטעו וחוזים נחתמו עם בעלי כרמים קיימים. "במדבר טמון פוטנציאל עצום וייחודי לגידול גפנים לתעשיית היין", אומרים ביקב, "והטרואר הקרקעי והאנושי נראים מתאימים ומבטיחים". את טעימת היינות הנחה בכישרון וידע רב מנהל השיווק של היקב – עמיר חריזי.

נחמת שותים

מדבר, 'לבן דרומי' (Southern White) 2010
יין שמוצג כיין בסיס העשוי מכבישה חזקה של הענבים, אחרי ה- Free Run, אבל דווקא זהו יין מפתיע. עשוי מארבעה זנים לבנים: שרדונה (35%), ויונייה (15%), סמיון (30%) וסוביניון בלאן (20%). צבעו זהוב עמוק בדומה לשרדונה או ויונייה שהתיישנו בחביות עץ והוא מדיף ריח דבשי משהו. בחיך הוא מעט מחוספס, אבל לא באופן בלתי נעים. מתאים מאוד ללוות מאכלים שבדרך כלל 'הולכים' טוב עם יין אדום. מחיר אטרקטיבי: 45 ש'.

מדבר, סמיון-סוביניון 2010
בלנד העשוי מ- 70% סמיון ו-30% סוביניון בלאן. לפני כמה חודשים טעמתי את אותו יין מבציר 2012 ועניין אותי איך נראה יין כזה לאחר התיישנות של שנתיים. ובכן, להפתעתי, פרט לצבע אין הרבה הבדל. הצבע מעט יותר עמוק, זהוב כצבע שמפניה 'מיטלית'. האף מאוד נעים ונוטה לכיוון הטרופי. המפגש עם החיך מענג מאוד. החמיצות נעימה והיא מאוזנת על ידי מתיקות קלילה. יין מאוד טעים ורענן. 79 ש'.

מדבר, סמיון בציר מוקדם 2009
יין חדש בהיצע של היקב הזה ואני בספק אם יש עוד יקב בארץ שעושה סמיון זני. 100% סמיון מענבים שנבצרו מוקדם מהרגיל כדי לשמר את החמיצות הטבעית של הפרי. התיישן זמן רב בטרם שוחרר לשוק אבל לא בעץ. רמת האלכוהול נמוכה במיוחד – 11%. צבע היין זהוב בהיר והוא מפגין ריחות של פירות חדי ריח כמו תפוח ירוק, ליים וכד'. הפה ממשיך את האף והחיך מתמלא בחמיצות לימונית קלילה שמתעדנת עוד יותר בלגימה שנייה ושלישית. היין יבש, חד ופריך שמתאים ללוות מאכלי ים או גבינות כחולות. 90 ש'.

מדבר, כתום (Orange) 44 2010
בלנד של שלושה זנים לבנים: מחצית היין שנין בלאן והיתרה שרדונה ויונייה בחלקים שווים. היין יוצר בתהליך יוצא דופן ליינות לבנים: תסיסה עם הקליפות ובטמפרטורה חמה. ליין צבע דבש והוא בעל אף סגור ומאופק שגם המתנה ממושכת לא ממש משחררת אותו. הפה, לעומת זאת, טעים ומהנה כבר מהלגימה הראשונה והטעמים הנעימים נשארים זמן רב לאחר הלגימה. היין יבש, בעל תכולת אלכוהול נמוך ומתאים לכל סוגי המאכלים שמתאימים ליין אדום. 100 ש'.

מדבר, לבן (White) 44 בציר 2012
משנה מקום משנה מזל. טעמתי את היין הזה לפני כחצי שנה ולא התלהבתי ממנו ואילו הפעם הוא דווקא מצא חן בעיני. אז – או שחצי שנה עשתה משהו ליין או שפתחו לי אז בקבוק פגום… כך או כך, זהו יין חצי יבש העשוי מתערובת של חמישה זנים: 32% גווירצטרמינר, 26% ויונייה, 19% סמיון, 18% שרדונה ו- 5% סוביניון בלאן. ליין צבע זהוב בהיר והוא שופע ריחות נעימים שמובלים בעיקר על ידי הגווירצטרמינר. בפה לימוניות ומתיקות שמשתלבים יפה זה בזה.יין נחמד ללגימה בכיף. לא צריך אוכל… 85 ש'.

מדבר, דרומי אדום (Southern Red) 2011
תערובת קלאסית של קברנה סוביניון (48%), מרלו (48%) ומעט קברנה פרנק. הענבים מכרם גלאי במושב ניר עקיבא שבנגב הצפוני. היין התיישן בחביות, שליש מהן חדשות, כחמישה עשר חודשים. צבע היין אדום-סגול והריח נוטה לפרי צעיר חמצמץ. גם בחיך החמיצות גבוהה והטעמים נוטים להיות קשוחים משהו. ייתכן שהיין יתרכך עם השנים אבל בינתיים הוא מתאים לבשר על האש או גבינות עבשות. מחירו 55 ש'.

מדבר, סירה 800 2012
100% סירה מענבים הגדלים בכרם של ערן רז במצפה רמון. היין התבגר במכלי נירוסטה אבל בא במגע עם שבבי עץ אלון. צבע אדום סגול עז. באף ריחות נעימים שמערבים פרי צעיר ופרי בשל גם יחד כשברקע ריחות תבלין טרי כמו רוזמרין שממוללים בין האצבעות. היין טעים ומהנה כבר מהלגימה הראשונה. יין קל וצעיר שמשאיר טעם שיורי נעים גם לאחר הבליעה. בטעימה קודמת, לפני חצי שנה, ציינתי לעצמי שזהו בוז'ולה משוכלל… אלא שעתה נוסף ליין קצת יותר כובד ואולי טיפ טיפה מורכבות. יין כיפי. 72 ש'.

מדבר, קברנה סוביניון 800 2012
100% קברנה סוביניון גם הוא מענבים הגדלים בכרם של ערן רז במצפה רמון. כקודמו, גם יין זה שהה במכלי נירוסטה בנוכחות שבבי עץ אלון. צבע אדום עז וריח פרי אדום בשל ונעים לאף אם כי מאופק יותר מן הסירה. בפה טעמים טובים ונעימים של פרי שחור בשל: שזיפים, פטל ואוכמניות. רמת אלכוהול נמוכה יחסית, 13.5%. יופי של יין לאוהבי קברנה קלאסי ללא יומרות מיותרות. 72 ש'.

סיכום
יקב מדבר הנוכחי הוא גלגול של יקב מדבר הקודם שבעצמו היה גלגול של יקב אסיף. היינות המתוארים בכתבה זו נעשו על ידי יעקב אוריה היינן הקודם של יקב מדבר, שהיה גם יינן יקב אסיף. בתחילת השנה נכנסה לפעילות ייננית חדשה, מיטל דמרי, שתתמקד ביינות לבנים. לעשיית היינות האדומים נשכרו שרותיו של יינן איטלקי בשם  דייגו צ'יורלטי. זוהי תקופת מעבר וקשה לדעת איך ייראו היינות העתידיים של היקב. אנשי היקב מתכוונים לבסס את הייצור על ענבים מהנגב והם מאמינים, כאמור, שבמדבר טמון פוטנציאל עצום וייחודי לגידול גפנים לתעשיית היין. נאחל להם הצלחה.

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. נחמת השותים

    כולם מוזמנים ביום שישי הקרוב 6/12/13 במבשרת ציון לאירוע טעימות נוסף עם יקב מדבר לפרטים 052-2936374

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות