בנק הפועלים יקיים מפגשי "זיכרון בסלון"

23/04/2022
בסניפי הבנק ברחבי הארץ המשך »

המרכז לבנקאות חברתית בבנק הפועלים יהיה שותף למסורת הישראלית 'זיכרון בסלון', באמצעות שישה מפגשים שיתקיימו בסניפי הבנק ברחבי הארץ.
סניף הבנק ירוהט כסלון רחב ידיים ויאפשר מפגשי עדות לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מיזם 'זיכרון בסלון' הפך למסורת ישראלית חשובה ומשמעותית, לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה באמצעות מפגש אינטימי ומרגש, דרך הקשבה לעדויות של ניצולי שואה ודור שני לניצולי שואה. כיום יש לציבור זכות נדירה להקשיב ולחבק את אחרוני הניצולים שחיים בארץ בערב מלא משמעות.

המפגשים יתקיימו בשש ערים :
תל אביב, ירושלים, קרית ביאליק, באר שבע, רמת גן וחדרה, ביום שלישי 26.4.22, בין השעות 19:00-21:00.

סניף הראשי, רח" שד"ר 50, תל אביב:
מפגש עם שוש טריסטר, נולדה ב 1936 בפולין בעיר חודורוב. שוש הייתה ילדה קטנה כאשר פרצה המלחמה . היא  נסעה עם ההורים והאחים לבקר משפחה בעיר חבוב, ושם תפסה אותה השואה. עם הזיכרונות מהגטו, האקציות והמחבוא ב"קבר" מתחת לאסם, היא מתמודדת באמצעות סיפור חייה לדורות הבאים.
שוש תציג חלק קטן מאוסף עבודות האמנות שציירה, המתעדות את רשמיה מאותה תקופה אפלה במהלך השואה.  היא עבדה בעברה בבנק הפועלים, ובנה כיום עובד בבנק.
שוש מספרת בהתרגשות: " מה שאני מספרת זה רק מעט מהדברים הנוראים שעברתי. שרדנו בצורה בלתי אפשרית וכמה חודשים אחרי המלחמה עמדנו על הרגליים, אבל בפנים הכל כואב, חולה, וזה ככה עד היום. הדרכים שלי להתמודד עם הזיכרונות זה להעביר אותה הלאה, באמצעות הרצאות לצעירים ולספר לא רק על הזוועות אלה על תקווה, על הבחירה בחיים".
שוש מציירת את השואה, כדי לשמר את הזיכרון , ולצד זה, מציירת את התקווה לחיים טובים יותר.

שוש טריסטר – צילום אלבום משפחתי

סניף רמת גן, רח' ביאליק 32:
מפגש עם ורדה מידר שתספר את סיפור אמה, יונה טאובה לבית שולקלפר. זהו סיפור על יצירתיות, תושייה, תעוזה, אומץ לב עמידה בחקירות גסטאפו תחת זהות שאולה בגוב האריות בהמבורג בגרמניה.

סניף חדרה, רח' הרברט סמואל 85:
מפגש עם ספי בר ניב, שתספר את סיפורה הבלתי ייאמן של אימה, יפה קלינרמן ז"ל, שנפטרה בספטמבר 2020. האם ניצולה מפולין מהעיירה ז'ולקבקה בזכות סיוע ממשפחה פולנית ובעיקר עם המון תושייה ואינטואיציות.
בסוף המלחמה יפה הגיעה ל"בית סלבינו" באיטליה, שם שהתה קרוב לשנה. היא  הגיעה באונייה "כתריאל יפה", שנתפסה והועברה לקפריסין ולבסוף הגיעה לקיבוץ משמר השרון ולפלמ"ח.

סניף הקריון, רח' דרך עכו 192, קריית ביאליק:
ארז וידר מעיד על אביו ירחמיאל (מוליק) וידר, שברח מהנאצים בילדותו (גיל 5 וחצי), ננטש באוקראינה והצליח למצוא את דרכו למחנות הפליטים באוקראינה ומשם עלה לארץ.

סניף ירושלים, רח' המלך ג'ורג' 16:
אריק וירצבורגר, דור שני-שלישי. יספר על משפחתה של אימו שברחה מגרמניה לצרפת לפני ליל הבדולח. סבא שלו היה במחתרת הצרפתית, זייף תעודות ובכך הציל מאות יהודים, עד שהגרמנים עצרו אותו, שלחו אותו לאושוויץ והוא קפץ מהרכבת. הציל אותו איכר צרפתי שזכה לקבל אות חסיד אומות העולם.

סניף באר שבע, רח' העצמאות 40:
נורית בירן, דור שני, בת לשני הורים ניצולי מחנות ההשמדה.  היא תדבר על המשמעות האישית-פרטית של אדם שחווה את השואה באמצעות סיפור חיי אימה. את הביטוי היומיומי של חיים בצל המשטר הנאצי, השילוח למחנות, החיים במחנה השמדה והשחרור.

הרשמה : באמצעות אתר זיכרון בסלון – המפגש יתקיים במקום נגיש.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.