שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

עלייה של 11% בביקוש הדבש לחג הפסח והמימונה

 900 טון דבש - כ 15% מהביקוש השנתי

על פי הערכות מועצת הדבש, תהייה כמות צריכת הדבש לחג הפסח והמימונה השנה,  כ- 900 טונות דבש, המהווים כ- 15% מצריכת הדבש השנתית בישראל, מדובר בעלייה של כ- 11% בהשוואה לאשתקד.

מנכ"ל מועצת הדבש, אופי רייך אומר, כי לא צפוי מחסור בדבש או עלייה במחירי הדבש לאורך השנה וכי הביקוש לדבש עולה בהתמדה בשנים האחרונות, עקב המודעות הבינלאומית לאיכויות הדבש הטבעי המשמש כתחליף טעים ובריא לסוכר.
בחג הפסח ייהנו אזרחי ישראל מדבש טהור ישראלי הנאכל עם המצות והבישולים הביתיים וגם בחג המימונה, בו נוהגים לאכול את הדבש עם המופלטות והעוגיות המסורתיות.
אופי רייך : "כדי לתמוך בדבוראים והחקלאים המבטיחים את אספקת המזון בשגרה ובחירום, אני קורא לציבור הרחב לצרוך תוצרת חקלאית טרייה ובריאה מתוצרת מקומית ודבש איכותי ממכוורות הארץ".

במועצת הדבש מדווחים כי החורף האחרון התאפיין בשינויי אקלים קיצוניים והיה אחד החורפים הקרים שהיו בישראל. אמנם כמות המשקעים הכללית עלתה על הממוצע השנתי, אך תכיפות אירועי הקיצון, טמפרטורות ממוצעות נמוכות, דחיית ימי גשם ותחילתו המאוחרת של החורף, בשילוב גלי קור ושלג שהגיעו מאוחר, הביאו לשינויים בזמני הפריחה במטעים ובשטחי פרחי הבר. הן מהוות מקור צוף לדבורי הדבש, אשר הופיעו מאוחר והתארכו מזמנן הרגיל.
רייך מסביר כי החורף הקר והפריחות המאוחרות משפיעים על פעילות הדבוראים: "בימים אלה נמצאים הדבוראים בעונת העבודה הקריטית ביותר, הם משלימים את מלאכת הצבת הכוורות להאבקת מטעי פירות הקיץ, ועליהם לשנע עשרות אלפי כוורות שיפרו את מטעי האבוקדו, דובדבן, תפוח, אגס, שזיף ועוד, שכן דבורת הדבש הינה המאביקה העיקרית בטבע. הדבוראים עקבו אחר מצב הפריחה ונאלצו לשנות את זמני הצבת הכוורות בהתאם".

פריחת אביבי ודבורה – צילום מכוורת מרדכי גולן

משפיעה על פעילות דבורת הדבש גם תופעת היעלמות הדבורים המתגברת משנה לשנה ומהווה אתגר לענף הדבורים והאבקה. בכל העולם קיים חשש גדול לעתיד ענף הדבורים, עקב היעלמות של כשליש מכמות הדבורים. הסיבה העיקרית הנחקרת הינה התמעטות מקורות הצוף לדבורים, כתוצאה מהתרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן וצמצום האזורים החקלאיים. מומחים בארץ ובעולם נערכים וחוקרים את סיבת ההיעלמות וכן מעודדים נטיעות צופניות כמזון לדבורים.
דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש ובהיותה אחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים, יש לה חשיבות קריטית עבור האנושות כולה.

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש : "בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה. בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות. בחג הפסח ייפתחו מרכזי המבקרים של המכוורות ברחבי הארץ וכולם מוזמנים ללמוד על עולמה המרתק של דבורת הדבש ולטעום דבש".

מידע נוסף על מכוורות בישראל באתר מועצת הדבש – www.honey.org.il

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות