שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

לתת כבוד לכרפס הבריא

הנמצא גם בצלחת ליל הסדר

מומחה משק "שדה ירוק" מסביר:
הכרפס, או בשמו העברי – הסלרי, מוכר וידוע היטב מקערת ליל הסדר, אולם רבים אינם יודעים כי בכלל מדובר בצמח מרפא ותבלין בשימוש נרחב באזור אגן הים התיכון. ייתכן גם שזה לא הירק שאתם הכי אוהבים ואולי בעל תדמית קצת משעממת, אך יחד עם זאת שימו לב, הבסיסיות (ההפך מחומציות) שלו גבוהה ביותר, והוא בעל יתרונות בריאותיים מעולים: הוא עשיר בשלל וויטמינים ומינרלים כמו סידן, ברזל, ויטמין סי, אשלגן, ויטמין וחומצה פולית. שמו נקשר במניעת דלקות בדרכי השתן, אבנים בכליות, הורדת ערכי כולסטרול, מחלות לב, הורדת סוכר בדם ושיפור חיי המין.

תפקידו של הכרפס בצלחת ליל הסדר ושילובו בתפריט היום יום 
'כרפס' הוא לא שם של ירק ספציפי אלא כינוי של היֶרֶק הנאכל בתחילת ליל הסדר. לעדות שונות מנהגים שונים : יש האוכלים בצל, תפוח אדמה, סלרי או פטרוזיליה.
לפני שאוכלים אותו, טובלים אותו במי מלח או בחומץ (תלוי בעדה), ולאחר מכן שואלים עליו ב'מה נשתנה': "שבכל הלילות אין אנו מטבילין אפילו פעם אחת, הלילה הזה שתי פעמים".
החכמים אמרו כי אכילת הכרפס למעשה מבטאת את הרעיון המרכזי של ליל הסדר, והוא השחרור והחירות שאנו חשים אחרי יציאתנו ממצרים: מנהג בני המלכים הוא לפתוח את ארוחתם במעט ירק כדי לעורר את התיאבון, וכך גם אנו נוהגים בלילה בו אנו דומים לבני מלכים.

מומלץ להוסיף את הכרפס לתפריט במשך כל השנה. סגולותיו הבריאותיות רבות:
הוא מונע דלקות בדרכי השתן, מסייע בגירוי ייצור שתן ובהורדת רמת החומצה האורית ובכך מונע את כניסתם של חיידקים אל אברי הרבייה ואל מערכת העיכול.
הוא נלחם בזיהומים, בעוד שגבעוליו עשירים בנוגדי חמצון, זרעיו הסלרי מתהדרים בתכונות אנטי בקטריאליות רבות עוצמה ומשמשים במשך מאות שנים לצורך מלחמה בזיהומים .
הוא ידוע כמשפר את תפקוד מערכת העיכול, מוריד נפיחות כתוצאה מאצירת נוזלים, מפחית התנפחות ומווסת לחץ דם.
הוא מסייע לירידה במשקל, מכיוון שהוא דל קלוריות, הסלרי מועיל מאוד לאנשים המנסים להוריד במשקל, בזכות היכולות שלו לווסת את המטבוליזם של השומנים ולספק לגוף חומרים מזינים חיוניים אשר מונעים אכילה מופרזת ותאווה למזון.
הוא שומר על בריאות הכבד, כאשר אוכלים אותו ביחד עם ירקות אורגניים אחרים.
הסלרי יכול לשפר גם את תפקוד אנזימי הכבד ומווסת את רמות השומנים בדם.
הוא מוריד לחץ דם גבוה, מונע מיגרנות, הוא יכול למנוע מיגרנות ולצמצם את התסמינים הבסיסיים שלה בזכות הימצאותה של תרכובת מיוחדת הנקראת קומארינים. תרכובת זו הוכחה כבעלת יכולת לטפל במיגרנות קלות.

משק "שדה ירוק" בבית יהושע, משק אורגני הקיים מעל לעשור, בניהולם של שני האחים דנה וקובי שטיין, המגדלים מספר זנים של כרפס, הסלרי, בשדות המשק. ביניהם נמצאים סלרי עלים וסלרי שורש . הירק המדובר מגיע ישירות מהאדמה הישר לצלחת פסח מהודרת.

משק אורגני שדה ירוק
בית יהושע – השני 1 טלפון 09-8999878
גבעתיים- אנצו סירני 2 טלפון 03-7518484
תל אביב- הרב ידידיה פרנקל 47 טלפון 03-5433169
https://www.sadeyarok.co.il/

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות