מחירי ותרבות היין שלנו

08/06/2013
עד מתי יהיו יינותינו יקרים? המשך »

ישראל פרקר

ביקשתי מחובבי יין לכתוב לי מה דעתם על מחירי היין בארץ ואיך הם משפיעים על רכישת יינות ישראל
ובכלל על מצב היקבים בארץ.

wine 3

תודה לארבעה מהם שנענו לבקשתי (וחבל שרק הם):

אמנון פלד
אנו עדים לאחרונה שמספר יקבים נמצאים בקשיים ובקושי שורדים. חלק מהיקבים מחפשים שותפים ואחרים מוכרים יין במחירים נמוכים באמצעות קבוצות רכישה.

צריכת היין לא עולה אך מספר היקבים המציעים יינותיהם למכירה גדל וכאשר גם היבוא בתמונה הרי שהתחרות גדולה.
 

להלן לדעתי הסיבות לשקיעה הענף:
 מחירי היין גבוהים.
חובבי היין כבר לא פותחים את כיסם בקלות ומחפשים יינות ששווים את מחירם.
חובבי היין כבר מבינים שלא כל יקב בוטיק מייצר יינות איכותיים.
מחירי היין במסעדות גבוהים מאד ומכפיל הרווח הגולמי ממש דמיוני.
מחיר דמי החליצה  במסעדות גבוהים.

הגיע הזמן שהיקבים, בעיקר הקטנים והבינוניים יבינו:
שצריך לסחוט ענבים ולא לקוחות.
שרוב היינות המיוצרים בארץ הם יינות בינוניים ומטה וחיי המדף שלהם קצרים.
רק יין איכותי משתבח עם הזמן ורוב היינות המיוצרים בישראל אינם כאלה.
שבכל עסק מסחרי יש כללים חשבונאיים ולא צריך לכסות את ההשקעה תוך שנה שנתיים.

 

מאיר גבע
אף אחד לדעתי לא ערך סקר אמיתי על כמות לוגמי היין והרגלי השתייה.

נתון אחד מאד ברור:
הצריכה לנפש קבועה והיא קטנה מ-5 ליטר לשנה.

 למחיר ישנה השפעה קטנה משום שישנם יינות זולים. אם הייתה תרבות שתייה כלשהי הרי היינו "יורדים" על איכות היינות הנצרכים. אבל לא, לא שותים.
הנוער מתרכז בשטויות של תערובות וודקה-רד בול ודומיהם בעוד שיין הוא משהו אחר לחלוטין.

התעשייה עצמה איננה מקדמת צריכת יין !  ולא, כל האירועים אינם מקדמים משום שבתת מודע של הצעירים הם אינם מיועדים להם אלא רק ל"פלצני היין", כמונו…

ומצד אחר – הנטיעות הרבות יגרמו לעודף גדול יותר מזה הקיים כיום ושוב יקטרו כי הצפי לגידול בצריכה אינו מתממש.
 

סיכום: זה לא המחיר – זה כל השאר. לחיים!


אל
אני באופן אישי הייתי צורך הרבה יותר אם המחיר היה נוח.

 אם אני מוצא בקבוק לבן איכותי באזור 40 שח אני קונה ישר שניים שלשה ארגזים.  הבעיה היא שאין הרבה בנמצא  איכות במחיר זה אבל עדיין אפשרי בחנויות יין מסוימות.

אין שום סיכוי שאוכל לעמוד במחירים של היום של 80-100 שח לבקבוק לבן שגם אז לא תמיד מצדיק מחיר זה.
אותו דבר לגבי אדומים. אם אני מוצא באזור 50 ₪, אני קונה ישר ארגזים, הרבה פעמים אלו יינות סופר ממותג מסוים שאני עוקב אחריו ויודע שהוא איכותי או שיש מבצעים בחנויות יין מסוימות.

רוב בקבוקי היין הישראלי היום אינם בהישג ידי כמי שצורך 2-3 בקבוק לשבוע ולכן  זה מצריך עבודת חיפוש וטעימות כדי למצוא מותגים איכותיים אך בהשג כיס.

 לו יינות ישראליים היו נמכרים במחירים שפויים יותר אין ספק שהכמות שלי הייתה עולה.  אני צורך יין כבר משנת 94-95.

אני זוכר שאת יינות הפרימיום של אז כמו ברקן רזרבד שעלה 45 ש"ח וזכה במדליות בוינאקספו בבורדו, או ירדן רמת גולן שעלה 50-70 ש"ח והיום עולה 130 ש"ח.
 כלומר, התעשייה שילשה או ריבעה  את מחיר הבקבוק ליינות האיכות מאז וחלק גדול  מהיקבים אף עברו מלמעלה את מחירי יקבי רמת הגולן אף שרובם לא מגרדים את האיכות של רמת הגולן מלמטה.

יכול להיות שמחירים אלה הם קורח המציאות איני יודע את חשבון העלויות  שלהם, אבל אני בתור צרכן לא מסוגל לעמוד במחירים אלו ולכן נישאר לי לחפש מציאות בתחום יינות הסופר ולמזלי יש כאלה מפעם לפעם .
 

אלברטו בורגר
אני חושב שאצלנו בהרבה מאד מקרים העלות של היינות לצרכן גבוהה מידי. 

חזרתי לפני שבועיים מסיציליה. ביקרתי בכמה יקבים וטעמתי וקניתי יינות נהדרים שמחירם נע בין 5 ל20 יורו.  היקר ביותר Nero d'Avola DOCG נהדר. ערך לכסף אמיתי!
 

תרבות היין אצלנו לא מאד מפותחת, וכשאני מבקר באירועים, אני מתחיל כבר לזהות את אותם הפרצופים. כנראה שכמות היקבים אצלנו גדולה מידי (אני מדבר על יקבים של מתחת ל100 אלף בקבוקים לשנה).
 אם המטרה היא תחביב, אז אי אפשר להתלונן על חוסר רווחיות, אבל אני חושב שכדאי ליקבים קטנים באזור משותף להתאחד, למרות הקושי והגאווה העצמית.
 למשל יש 4 יקבים ברמות נפתלי. למה לא לעשות יקב אחד גדול ולהוריד כך עלויות?

מעבר לכך, האמת היא שהמשבר הוא עולמי. יצא לי לשוחח עם יצרנים מאיטליה, ספרד, פורטוגל וגם הם מתלוננים על ירידה. הרבה מאד מהתוצרת שלהם נמכרת למסעדות והמשבר הכלכלי באירופה גורם לכך שאנשים פחות יוצאים לבילויים ולכן צורכים פחות יין.


יין זה כיף

לסיכום
הקהל הפוטנציאלי לרכישת יין בארץ מתחלק לשניים:
חובבי יין המכירים יינות וצורכים אותם. רוב התושבים שאינם רגילים או מודעים ליין.

מתוך התגובות למעלה של השייכים לקבוצה הראשונה ניתן ללמוד שהמחיר הוא פקטור רציני ביותר אצלם במתן ההחלטה כמה, איזה והאם לרכוש את יינות ישראל. לדעתם המחיר הגבוה מאוד שגובים היקבים והחנויות עבור היינות הוא גבוה מאוד יחסית למחירי היינות בעולם הגדול  וגם יחסית לאיכותם ומסיבה זו הם ממעיטים בקניית היינות.
כלומר, עד שהיקבים לא יתעשתו ויתמחרו מחדש את מחיר יינותיהם תמשיך הירידה ברכישתם. אני גם חושב ומליץ שהיקבים הקטנים והבינוניים צריכים להתרכז ולייצר יינות קלים טעימים ופחות איכותיים ומיושנים בחביות עץ,  אותם יוכלו לתמחר זול יותר, ובכך יקלעו יותר לטעם הציבור ולכיסיו.

כדי למשוך עוד אלפי צרכנים לעולם היין שלנו  יש להציג בפניהם את היינות בצורה קלה, נעימה, קריאה ומובנת ופחות להביא להם מידע מעמיק ודרוגים, ריחות וטעמים שלא אומרים להם מאומה והם מדלגים עליהם כשהם מופיעים בתקשורת.


זכור לי המקרה בו בתכנית 60 דקות עלי יין ובריאות  ששודרה בשנות ה90 בארה"ב ציין רופא את השפעתו החיובית של היין על הבריאות ומיד קפצו מכירות היין בארה"ב למשך תקופה ארוכה.

מומלץ, למשל,  לספר על כך בתוויות האחוריות של בקבוקי היין  הישראלי בהרחבה במקום לכתוב על התווית  באותיות קטנות ובלתי קריאות על טרואר ודברים שלא מעניינים את הציבור הרחב הפוטנציאלי לרכישת יין.
 

לחיים ובהצלחה !!!

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על מחירי ותרבות היין שלנו

  1. מאת Meir Geva‏:

    הנה דוגמא ליחס טיב/מחיר: ב-WHITE האחרון טעמתי TILIA לבן, ארגנטינאי. מצא חן מאד! עיון בנתוניו הראה שהיין "הפשוט" הזה קיבל 90 אצל RP. השבוע רכשתי קרטון (בית הטבק והיין בראשון השייך לחב' הכרם) – שימו לב: פחות מ-50 ש"ח לבקבוק. ואף פחות מזה כשאתם חברי המועדון. כעת תראו לי יין ישראלי ברמה דומה במחיר הזה. לחיים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.