שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

 הקשר בין סושי לאבוקדו

אבוקדו בריא וטעים מאוד גם בסושי

אבוקדו הוא בריא וטעים מאוד בסושי. האם ידעתם שהוא אינו נמצא במקור בסושי יפני אמיתי?
כיצד תרמו השומנים הבריאים שבו להפכו לאחד המאכלים הנפוצים בעולם?

אבוקדו הפך זמין בסופרמרקטים יפניים מסוף שנות ה-70 והוא מגיע אליהם בעיקר ממקסיקו. היפנים מכנים את האבוקדו "חמאת היער" בשל המרקם החמאתי, הטעם העשיר ותכולת הקלוריות הגבוהה שלו. אבוקדו משתלב נפלא במתכונים והוא בעל ערכים תזונתיים גבוהים.
בנוסף לשימושים הקולינאריים שלו, ישנם שימושים מוזרים ומפתיעים שכנראה רבים אינם מכירים.
בשנת 2008 המליצה הממשלה המוניציפלית של העיר היפנית מטסויאמה לחקלאים מקומיים להתחיל לגדל אבוקדו, והציעה להם שתילים במחיר נמוך.
זהו בפרויקט גידול ייחודי מאוד שאינו נפוץ ביפן – מכיוון שאבוקדו אינו מין גידול מקומי בה. שליש מהשתילים שהעיר סיפקה צמחו לעצים, שהפכו מוכנים לקטיף הראשון שלהם רק בשנים האחרונות. הפרויקט החל בעקבות עליית הביקוש והיקפי ייבוא גדולים של אבוקדו למדינה, אשר גדלו פי 13 ב-20 שנה, לפי מכס טוקיו.

תוצרת אמריקאית
כשברור שבסושי מסורתי אין אבוקדו, שכן מדובר במאכל עתיק יומין שמקורותיו עוד מלפני הספירה, נשאלת השאלה מדוע ומאיפה הוא הגיע לסושי. הסיפור הפופולרי מספר שהמיזוג החל לפני כמעט 50 שנה בארה"ב.
שף יפני ניסה להכין סושי מסורתי בקליפורניה, אבל היה לו קשה למצוא את הטורו – החלק השומני של דג הטונה, שהוא רכיב מרכזי בסושי המסורתי. השף היפני מצא אבוקדו, פרי אהוב בארה"ב, שהתגלה כאלטרנטיבה מושלמת לטורו.
כלומר, שף יפני המציא את השילוב, אבל הוא נאכל בסושי מהסגנון האמריקאי. בשל השפעת התרבות האמריקאית, זה לא נדיר שסושי אבוקדו נאכל גם בכל מדינות המערב.

לא אותנטי
חובבי סושי אחדים טוענים שאבוקדו הוא הבעיה העיקרית של התפיסה השגויה של סושי.
עם המצאת רול קליפורניה המכיל אבוקדו – הפך הסושי לפופולרי מאוד בעולם כולו. המנה הזו התפשטה מהר, אבל היא העבירה תמונה שגויה של מהו הסושי המסורתי.
אבוקדו, וכל מרכיב אחר שאינו מאכלי-ים, אינם נמצאים במקור בסושי יפני אמיתי. סושי מסורתי קשור מאוד לפירות ים גולמיים ולמספר מרכיבים חיוניים. כך, הסושי הפך לארוחה ממוסחרת עם רכיבים שאינם מקוריים.

לסיכום: אבוקדו הוא בריא וטעים מאוד בסושי. אבל צריך לזכור שמדובר בדעה של אניני טעם וכי חלק מהסיבה שאבוקדו הפך לפופולארי בסושי ובכלל, קשורה לכך שאבוקדו ידוע בשומנים הבריאים שבו, מהסוג הבלתי רווי – בערך פי 2 מפירות אחרים.
באבוקדו מצויים גם קרוב ל-20 ויטמינים, מינרלים ותרכובות צמחיות שונות החיוניות לגוף האדם.
אחד היתרונות הגדולים הוא שהוא גם טעים מאוד בסושי – וזאת עובדה ידועה  ומוכרת בעולם.

מוגש כחומר מקצועי על ידי "חקלאי גרנות", משווקת "אבוקדו גרנות" ומובילת ענף האבוקדו בישראל

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות