שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בבית הכנסת אוהל מועד

ברחוב שד"ל בתל אביב

שסיירתי לאחרונה בתל אביב, ברחוב שד"ל (שמואל דוד לוּצאטוֹ 1800 –1865היה משורר, פרשן מקרא, בלשן עברי, פילוסוף, חוקר ספרות ומתרגם. איש תנועת ההשכלה היהודית, מראשוני אנשי חכמת ישראל וראש בית המדרש לרבנים בפדובה שבאיטליה. היה ממייסדי תנועת חכמת ישראל, שעסקה במחקר מדעי-אקדמי של ענפי היהדות. תרגם את חמשת חומשי התורה וכמה ספרי מקרא נוספים לאיטלקית והוסיף להם ביאור עברי ומבואות, חיבר שירים, כתב ספרי דקדוק לעברית ולארמית, תרגם את סידור התפילה לאיטלקית, פרסם מחקרים בהיסטוריה יהודית, בשירת ימי הביניים, בקבלה, בתפילה והגות יהודית, וערך ספרי שירה, ביוגרפיות וספרי ביבליוגרפיה. הוא פרסם מאות מאמרים בכתבי עת עבריים) בחיפושיי אחרי מבנים ישנים, הגעתי למבנה גדול שהרבה מדרגות מובילות לדלתו.
עצרתי, צילמתי מסביב ובפנים וחקרתי, כהרגלי (כסקרן) בויקפדיה לאן הגעתי ומה ראיתי ברחוב שד"ל 5:
בית הכנסת הגדול הספרדי אוהל מועד הוא אחד מבתי הכנסת הראשונים שהוקמו בעיר תל אביב . הוא ממוקם ברחוב שד"ל 5, סמוך לפינת שדרות רוטשילד.
סמוך לכניסה, בצד ימין על הקיר, נמצא הנסח של הקרקע שרכשו ב1923 שלום אהרן לוי ושלמה יצחק כהן, מנכבדי קהילת יהודי עדן, שעלו ארצה מתימן וקנו שני מגרשים אותם ייעדו להקמת בית כנסת אך עזבו לפורט סעיד שבמצרים.
בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת, התמנה הרב בן-ציון מאיר חי עוזיאל לרב הראשי של תל אביב, שבירך אותם על קניית המגרשים ושידלם לבנות במקום מבנה ראוי לתפילה לקהילה הספרדית בתל אביב. לוי וכהן תרמו את חלקות הקרקע עליהן בנוי בית הכנסת, וגם את חלק מעלות הבנייה, והרב עוזיאל פיקח על מלאכת הבניה.
בית הכנסת תוכנן על ידי האדריכל יוסף ברלין ובשנת 1928 נרשם כנכס בטאבו שביפו. בשנת 1931 נחנך המקום, הפעיל עד היום.
הסגנון האדריכלי הוא אר דקו, שמשלב במבנה צורות גאומטריות והנדסיות החלל הפנימי עוצב בסימבוליקה מיסטית. במרכז הגג ממוקמת כיפה שנצבעה בצבע שמיים והיא בנויה בתבנית של 15 מדרגות כלפי הרקיע, המסמלות את 15 המעלות שהיו בבית המקדש, עליהם היו שרים הלווים את שיר המעלות. בשנת 1931 נבנתה למבנה כיפה שאת עלות השלמתה תרמו האחים בטיש, סוחרים יהודים מלונדון.
הרב עוזיאל גם העביר את לשכתו למבנה. בימי המנדט הבריטי שימש בית הכנסת כסליק וגם כמקום אימונים של האצ"ל והלח"י.
בבית הכנסת אהל מועד נהגו להתפלל הרבנים הראשיים הספרדים לתל אביב כמו הרב עובדיה יוסף כשהיה הרב ראשי לתל אביב יפו וגם בשנתיים הראשונות לבחירתו לרב ראשי לישראל בשנת תשל"ג, הרב חיים דוד הלוי, ועוד. נהגו גם לערוך במקום אירועי חתונה ועד היום מתקיימים במקום חתונות, בר מצווה ובריתות. גדולי החזנים ראו ככבוד גדול להופיע בבית הכנסת.
בית הכנסת פתוח לקהל הרחב ומדי יום נערכים בו תפילות ושיעורי תורה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות