שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

בית עלמיה בתל אביב

ברחוב שד"ל

כשעברתי ברחוב שד"ל בת"א ראיתי מבנה מאוד מיוחד ויפה שסיקרן אותי ושכתוב בחזיתו: בית מתנאל עלמיא – בית לתרבות עברית. עצרתי, הסתקרנתי וצילמתי. וזה מה שמצאתי:
בית רבקה גרינוַולד, הממוקם ברחוב שד"ל 4 בלב העיר תל אביב, הוא אחד מ"בתי החלומות" שנבנו בתל אביב בשנות ה-20 בתכנון האדריכל יהודה מגידוביץ', עבור בני הזוג שלום אריה ויקטור גרינוולד ורבקה לבית שפירא, שנישאו בשנת 1929.
ויקטור גרינוולד נולד בווינה בירת האימפריה האוסטרו-הונגרית ב-1 ביוני 1897, בנו של הרופא ד"ר יוסף צבי גרינוולד. למד משפטים באוניברסיטת וינה ובשנת 1919 קיבל תואר דוקטור למשפטים. ב1923 עלה לארץ ישראל. בארץ התמחה אצל עורכי דין בירושלים ובתל אביב. שימש משנת 1925 כמנהל המסחרי של בית החרושת למשי של דלפינר, ששכן על חוף הים. אחר גרינוולד כיועץ המשפטי של בנק אפ"ק. החזיק במשרה זו עד שנת 1932, ומאז עסק בפרקטיקה פרטית כעורך דין.
בשנת 1926 התמנה לסגן הקונסול של צ'כוסלובקיה בארץ ישראל. בשנת 1931 מונה לקונסול של צ'כוסלובקיה בארץ ישראל. גרינוולד נפטר בשנת 1978.
רבקה נולדה ב1907, בתם של שרה ומיכאל שפירא, בעלי אדמות ממייסדי פתח תקווה. דודה היה "זקן השומרים" אברהם שפירא. בת 16 נפטר אביה והיא זכתה בירושה גדולה של שטחי פרדס. בשנת 1925, לפני נישואיה לגרינוולד, מכרה את הפרדס ובחלק מן הכספים שקיבלה קנתה את המגרש ברחוב שד"ל. נפטרה בשנת 1993.
האדריכל מגידוביץ בחר לתכנן בניין בסגנון האדריכלות האקלקטית, ותכנן לבית מרפסת חזיתית סגורה מוארכת ("ארקר") בדומה לארמון קטן. בשנת 1934 נוספה לבית קומה שנייה בתכנונו של האדריכל קרל רובין ובה דירת 5 חדרים. המשפחה עברה להתגורר בקומה השנייה, ואילו בקומה הראשונה התגוררו האדריכל רובין עצמו וגם הרב דוד פראטו, רבה של יהדות איטליה.
פנים הבית היה מפואר במיוחד. רהיטים ושטיחים יוקרתיים מבדים משובחים שהובאו מרחבי העולם. בשנת 1981 מכרה רבקה גרינוולד את הבית לחברת "כלל" והמשיכה להתגורר בו עד יום מותה.
בשנת 1991 הוכרז הבית כמבנה לשימור, בדומה לבתים רבים בסביבה.
כיום המבנה נקרא בית מתנאל – עלמא – בית לתרבות עברית . הוא משמש מקום משכנה של עמותה ללא מטרות רווח אשר נוסדה ב 1996 על-ידי ד"ר רות קלדרון. ברוח התנועה הציונית הרוחנית, מבית מדרשם של אחד העם וח.נ. ביאליק.
עלמא מגדירה את התרבות העברית כמקום המפגש של התרבות היהודית, הישראלית והכללית. בעלמא חוקרים את התרבות העברית, לומדים את מסורתה, דורשים אותה ברוח הזמן ונוטלים חלק בעיצוב פניה. כך מוגדר באתר העמותה.
לי עדיין לא ברורה פעילות העמותה המסקרנת הזו. איך מחדשים תרבות עברית, ובכלל?

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות