שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיור בעיר העתיקה בעכו

מעל ותחת לאדמה

כשהיינו אורחי המחלקה לתיירות של עיריית עכו וסיירנו בהובלתו של דני ארמה – ראש תחום תיירות, ברחובות ומרתפי העיר עכו העתיקה, הבנתי מהר שהמקום מיוחד ביותר, עם שימור ושיפוצים בהם הושקע סכום ענק. בו זה היה סיור מעניין ומחכים, במתחם המלא באתרים היסטוריים יפים מאוד, גבוהים, רחבים ומטופחים. מכל עבר ניצבים שלטים גדולים המביאים סיפורי היסטוריה מהמקום. אנחנו הלכנו בהליכה מהירה, כדי להספיק לראות ולהתרשם מהכל, אבל אני בטוח שכדאי לראות ולהתרשם לעומק מהמקום לא מספיק יום אחד וגם לא יומיים. צילמתי הרבה וזה מעט ממה שיש שם. אתר העיר עכו מלא במידע ובתמונות. מידע המלל, המקוצר כאן, נילקח משם.

אולמות האבירים מאפשרים, הצצה אל חייהם של האבירים הצלבנים שחיו בעכו לפני מאות שנים. בתוך מכלול האולמות, מוצג סיפור בן 4,000 שנה-באמצעות מוצגים מוזיקאליים, הקרנות על הקירות של מסעי הצלב ועוד. כל מבקר מקבל אוזנייה להפעלת התצוגות. מוצגים, חלק מהרחובות, קאפלה, חנויות ושוק האמנים מהתקופה הצלבנית: נפחות פלדה, נפחות זכוכית, קדרות, אריגה, רקמה, רציעת עור, קליעת סלים, ייצור בשמים ושמנים ועוד. האולמות משתרעים על פני שטח עצום מתחת לפני הקרקע .
https://www.akko.org.il/attraction/the-knights-halls/

הרובע ההוספיטלרי ובו המצודה והמבנים הסמוכים לה כמו: כנסיה, בית חולים, בית הארחה, שימשו לצליינים הרבים שהגיעו לארץ הקודש במאות ה 12 וה 13. ההוספיטלרים הם מסדר צבאי נזירי שנשא על דגלו את הטיפול בחולים בארץ הקודש ואת השמירה על ביטחונם האישי של הצליינים שהגיעו לבקר במקומות הקדושים.

המצודה ההוספיטלרית, אולמות האבירים- ממלכת ירושלים נוסדה בשנת 1099 בתום מסע הצלב הראשון וכיבוש ארץ ישראל. ירושלים הייתה לבירת הממלכה ועכו התפתחה לעיר הנמל ושער הכניסה העיקרי לארץ הקודש.
המסדר ההוספיטלרי ששכן בירושלים בימי הממלכה הצלבנית הראשונה (1187-1099) מעביר את מפקדתו לעכו בימי הממלכה הצלבנית השנייה (1291-1191). ההוספיטלרים חוזרים לעכו, מרחיבים את מפקדתם ובונים את המתחם מחדש. מתחם זה נבנה בשתיים עד שלוש קומות סביב חצר מרכזית, וגם חלקים תת קרקעיים – מאגרי מים ומערכת ביוב. לא כל המתחם נחפר. עד כה נחפר שטח של כ-5000 מ"ר. החצר המרכזית והאגפים הצפוני, המזרחי והדרומי. המבקר באתר יוכל להתרשם בעיקר משרידי קומתה הראשונה של המפקדה הוספיטלרית, שכן הקומות העליונות נהרסו על ידי הכובש המוסלמי.
ברובע הוספיטלרי בעכו שלושה מבנים עיקריים: המפקדה (אולמות האבירים); כנסיית יוחנן הקדוש מדרום למפקדה ובית החולים מדרום לכנסייה שטרם נחפר.

מבנה המפקדה החצר המרכזית: חצר פתוחה, שטחה 1200 מ"ר ובצפונה נחפרה ונבנתה באר מים לעומק 4 מ'. החצר מוקפת מערכת קשתות שנשאו מערכת מדרגות ומסדרון שהוביל לחדרים בקומה השנייה.
האולם הצפוני: אגף זה נבנה צמוד לחומה הצפונית של העיר. האולם נבנה כחלל אחד מחולק לשישה אולמות נפרדים על ידי קירות ובהם פתחים קשתיים.

אולם כלי הסוכר: מבנה בן שלוש קומות. בקומה התחתונה נבנה מאגר מים גדול לאגירת מי גשמים. המאגר מחולק לשני אולמות המחוברים זה לזה בפתח רחב. כל אחד מהאולמות הוא בגודל 53 מ"ר ומתנשאים לגובה 7.5 מ'.. בחלק של האולם נמצאו על הרצפה עשרות קנקנים קטנים המכונים "קנקניות דבשה". בכלים משתמשים בסוף תהליך הפקת הסוכר הגבישי, תעשייה שהפכה לאחת התעשיות החשובות בתקופה הצלבנית בארץ ישראל. ההוספיטלרים היו מהמובילים בפיתוח תעשיית הסוכר באזור עכו.

המגדל הצפון מערבי ומערכת הביוב הראשית: אגף זה, הממוקם בפינה הצפון מערבית של המכלול, בנוי בשלוש קומות ושימש כאגף שירותים ציבוריים.
האגף המערבי טרם נחפר. האגף המערבי נבנה בסגנון גותי. לאגף המערבי נכנסו דרך שני פתחים מקושתים רחבים מהחצר הפתוחה והוא שימש כנראה כאגף המגורים.
אולם העמודים (חדר האוכל): בחלק זה נבנה האולם המרשים ביותר במכלול. הוא נחשף בחפירות של רשות הגנים הלאומיים בשנות השישים. האולם בנוי ממערכת של שמונה קמרונות צלב מחודדים, מתנשא לגובה 10 מ' ונישא על שלושה עמודים עגולים בנויים אבן בקוטר כ-3 מ'. מתחת לחדר האוכל התגלתה מערכת לאגירת מי גשם לאספקת מי שתייה לסועדים.

אולם האוֹמנוֹת: אולם רחב מימדים שטחו כ 1300 מ"ר. המבנה בנוי ממערכת של כ- 15 שדות זהים, מקומרים בקמרון צלב בגובה שמונה מטרים, נתמכים על ידי עמודי תמיכה רבועות בנויות אבן הסדורות שורות שורות לאורך המבנה.

הרחוב הדרומי: מדרום למכלול ההוספיטלרי נחשף רחוב עירוני שעבר בשטח הרובע ההוספיטלרי. על קיר הרחוב בחלקו הדרומי התגלו עשרות חריתות בטיח ובהן סמלים הרלדיים (שלטי גיבורים), צלבים, חריטות גיאומטריות ודגמי סירות צלבניים.

האולם היפה: שמו ניתן לו על ידי החופרים בשל אופי בנייתו באבני גזית מסותתות היטב והחלונות המעוצבים הקבועים בקירותיו.
אולם האסורים: ממזרח לאולם האוֹמנוֹת הגדול נתגלה אולם נוסף. לאולם אין קשר ישיר למכלול ההוספיטלרי, אלא לרחוב הציבורי העובר ממזרח.
https://www.akko.org.il/attraction/the-templars-tunnel/
הטמפלרים היו אחד ממסדרי האבירים הצלבנים המובילים. מנהרה תת קרקעית סודית חיברה בין ארמון הטמפלרים לנמל עכו. אורכה של המנהרה כמאה וחמישים מטר והיא עוברת מתחת לבתי העיר.
הטמפלרים היו מסדר צבאי-נזירי אשר בשם האפיפיור סייעו לצליינים, שהגיעו מאירופה לארץ ישראל, לבקר במקומות הקדושים.
תחילה הם ישבו בירושלים, בהר הבית, ומכאן שמם "הטמפלרים", שומרי המקדש (temple). לאחר כיבוש ירושלים על ידי צלאח א-דין בשנת 1187 קבעו הטמפלרים את מקום מושבם בעכו והחלו לבנות את הרובע שלהם בחלקה הדרום-מערבי של העיר.

חלקה התחתון של המנהרה, בה צעדנו, חצוב בסלע הטבעי, חלקה העליון בנוי אבני גזית, ומעליה קמרון.
המנהרה התגלתה בשנת 1994. החברה לפיתוח עכו העתיקה בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות פינתה את העפר והתאימה את המנהרה לביקורים. המנהרה נפתחה לקהל בחלקה המערבי באוגוסט 1999.. בשנת 2007 נפתחה המנהרה לביקורי קהל לכל אורכה .

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות