שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיור בפארק אריאל שרון

במתחם חירייה

"הר חירייה" הירוק ניראה למרחקים. הוא מזמן כבר לא ניראה הר של שאריות זבל, מה שהוא באמת. הסתקרנתי ועליתי עליו עם מכוניתי ביום שישי אחד. יצאתי מכביש 4 לעבר מרכז קליטת האשפה בחירייה, ומיד פניתי ימינה, עברתי דרך שער גדול והמשכתי כמה מאות מטרים בכביש עוקף מצפון עד למגרש חניה, הנמצא סמוך לפסגה. החניתי , עליתי מספר מדרגות והגעתי לפארק נהדר המלא במשטחי דשאים, עצים שונים ויפים, ברכות מים והרבה משפחות וחברים יושבים בחבורות, סועדים ונהנים. איזה יופי. צעדתי בשבילים הרבים המטופחים, לא מעט ק"מ, הגעתי לתצפית נהדרת לכיוון ת"א – יפו, נהניתי וצילמתי המון.
בבית , כשחזרתי מותש מהצעדה ארוכה למדתי בוויקיפדיה, היכן הייתי, בעצם.
פארק איילון ע"ש אריאל שרון בין נחל איילון לדרך לוד נחנך ב-27 באוקטובר 2007. הנקודה הגבוהה בשטח הפארק היא תל הזבל וגובהה כ-60 מטרים מפני הקרקע. בשנת 2007, החליטה ועדת השמות הממשלתית לקרוא לפארק בשם "פארק אריאל שרון", כהוקרה על תרומתו של ראש הממשלה להקמת המקום.
עד להקמת הפארק נקרא האזור חירייה, על שם הכפר הערבי אל-ח'ירייה, ששכן על חורבותיה של בני ברק הקדומה, הנמצאים סמוך לצומת מסובים.
הפארק זכה בפרס העיצוב הירוק בקטגוריית אדריכלות נוף של המרכז האירופי לאדריכלות לשנת 2010.
בין השנים 1952 ל-1998 רשויות מקומיות בגוש דן פינו את הפסולת שלהן לשטח שנמצא בין נחל איילון לנחל שפירים סמוך לכביש 4. האתר שירת שלוש עשרה ערים ורשויות מקומיות וגם בתי חולים ומחנות צבא.
ערמת האשפה הגיעה לגובה 60 מטרים, לרוחב ממזרח למערב של 544 מטרים, ולאורך מצפון לדרום של כ-964 מטרים, ואז הוחלט למתן ולווסת את כמויות האשפה עד שהוחלט על הפסקת פעילות המטמנה באוגוסט 1998. ההר יצר מפגעים סביבתיים חמורים. כבר בשנת 1976 הוחל בכיסוי האשפה בכמויות גדולות של אדמה ופיזור דיאורדורנטים. אולם, גם האדמה הזו לא מנעה את פליטת הריחות הרעים.
הציפורים שסבבו בגובה רב הפריעו לנתיב ההמראה והנחיתה וסיכנו את המטוסים בטיסתם אל ומאת שדה התעופה בן-גוריון. מעריכים כי לאורך השנים נקברו במקום כ-16 מיליון קוב של פסולת.
ההר המשיך להזיק לסביבה. הנוזלים שנוצרו מהזבל בעקבות ירידת גשמים המשיכו לחלחל לנחל איילון הסמוך. כמו כן, ממשיך ההר לפלוט גז מתאן .
באפריל 2005 החליטה ממשלת ישראל על השתתפות תקציב המדינה בפיתוח הפארק למשך חמש השנים ביחס של שקל תקציב מול שקל תרומה, עד לתקרה של 10 מיליון ש"ח בשנה, ובנובמבר 2005 החליטה על הקמת חברה ממשלתית מנהלת לפארק איילון, אשר תפקידה לתכנן, לפתח, לנהל, לתאם ולתחזק את פארק איילון.
כאמור, בשנת 2007 נחנך הפארק , בו ביקרתי, על תל האשפה.
מתחם ההר נפתח לציבור הרחב. המתחם, פרי תכנונו של אדריכל פרופ` פיטר לאץ, בנוי על עקרונות הקיימות ופיתוח בר קיימא המשתמש בחומרים ממוחזרים. פרויקט פיתוח מתחם ההר כלל בנייה של מרפסת תצפית הצופה לעבר גוש דן, מרכז מבקרים, הקמת מערכות תשתית ראשיות, יצירת אגם אקולוגי, שבילי הליכה, שתילת צמחייה, הצבת מערכות שילוט מידע והכוונה.
בא לכם לנוח וליהנות עם משפחתכם, חברים וחברות וגם לצעוד ולצעוד, הרבה, בין משטחים ירוקים יפים, שבקציהם נחשפים לנוף נהדר עד קצה האופק?
מה שנותר לי זה להציע לכם לבקר בפארק אריאל שרון. אני בטוח שלא תצטערו. זה אפילו בחינם. בחיי.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות