שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חיסוני הדחף (בוסטר) לקורונה יעילים נגד זן האומיקרון?

 כל מה שאתם צריכים לדעת

אתר המדע The Conversation
נראה כי לאומיקרון יש יכולת לעקוף את החסינות הקיימת, בין אם מחיסון או אצל מחלימים. עם זאת, נראה כי קשה לו יותר לגרום למחלה קשה אצל מחוסנים בזריקת הדחף ולכן המומחים ממליצים להתחסן בהקדם האפשרי.
מאת: פול האנטר, פרופסור לרפואה, אוניברסיטת מזרח אנגליה

וריאנט אומיקרון של הנגיף הגורם למחלת הקורונה (COVID-19) מתפשט כעת במהירות. דיווחים מוקדמים מראים כי אומיקרון גורם למחלה פחות חמורה מאשר וריאנטים אחרים, אבל הוא עדיין מהווה סיכון לפגיעים ביותר, וחולים בזן הזה מתחילים להגיע לבתי חולים.
נראה כי לאומיקרון יש יכולת לעקוף את החסינות הקיימת, בין אם מחיסון או אצל מחלימים. עם זאת, נראה כי קשה לו יותר לגרום למחלה קשה אצל מחוסנים בזריקת הדחף.

אילו חיסונים משמשים כזריקות דחף?
אלא אם כן יש סיבות חזקות לא להשתמש בהם (כגון תגובה אלרגית חמורה או תופעת לוואי אחרת בעבר), החיסונים של פייזר או מודרנה הם האפשרויות המועדפות.
אלה הם חיסוני mRNA, אשר נראים יעילים לעומת חיסונים אחרים לקורונה כגון כגון אסטרהזנקה. מחקר שנערך לאחרונה בדק איזה סוג חיסון הגן בצורה הטובה ביותר כאשר ניתן כמנה שלישית, ומצא שחיסוני ה- mRNA נתנו את הגידול הגבוה ביותר ברמת הנוגדנים.
מחקרים שונים (חלקם עדיין ממתינים לביקורת עמיתים) מצאו כי ערבוב בין חיסונים שונים במנות השונות בטוחים ומובילים לתגובה חיסונית חזקה.

כמה הגנה אקבל?
עוד לפני הגעתו של זן אומיקרון מחקרים הראו שההגנה של החיסון השלישי יורדת לאחר 90 יום. ואכן מחקר מוקדם (שטרם עבר ביקורת עמיתים) הצביע על כך ש-20 שבועות לאחר המנה השנייה, אנשים מעל 65 היו מוגנים רק ב-37% מפני COVID סימפטומטי אם הם קיבלו את החיסון של אסטרהזנקה. אם הם קיבלו את פייזר, נתון זה עמד 55% (אם כי האומדנים המקבילים להגנה מפני אשפוז היו 76% ו -91% בהתאמה).

יש עדיין מעט נתונים על אומיקרון אבל סביר להניח שההגנה מפניו צפויה להיות יותר נמוכה בגלל המוטציות הטבעיות שעבר. מחקר נוסף בחן דגימות דם של מחוסנים כנגד הגרסה החדשה של הנגיף ומצא שהנוגדנים שבדם מצליחים לנטרל אותו במידה פחותה בהרבה בהשוואה לזנים הקודמים.

נתונים מוקדמים מהעולם האמיתי שפרסמה סוכנות הבריאות של בריטניה מאשרים כי אכן רמת ההגנה יורדת. מחברי המחקר קובעים כי יעילות החיסון נגד אומיקרון אצל אנשים שהתחסנו במנה השנייה לפני יותר מ-25 שבועות זניחה אצל מחוסני אסטרהזנקה ורק כ-35% אצל מחוסני פייזר. אבל אחרי זריקת הדחף, האפקטיביות של מחוסנים בחיסון של פייזר עלתה לכ- 75%.

הנתונים מתייחסים למחלה סימפטומטית. רמת הסיכון למחלה קשה לאחר זיהום באומיקרון עדיין לא ידועה, וכך גם האפקטיביות של חיסון הדחף נגד מחלה קשה.
עם זאת, בהתחשב בכך שחיסונים ובוסטרים הראו יעילות רבה יותר נגד מחלה קשה מאשר נגד הדבקה בכלל בווראינטים קודמים, עלינו לצפות שההגנה מפני מחלות קשות תהיה גדולה בהרבה מ -75%.

בעוד לאומיקרון יש הרבה מוטציות בחלק הנצמד לתא, אין לו כל כך הרבה מוטציות באזורים שבהם מתמקדים תאים ספציפיים של מערכת החיסון הנקראים תאי T ציטוטוקסיים, אשר מסייעים בהפחתת חומרת המחלה. זו סיבה נוספת מדוע מציאותי לצפות להגנה הרבה יותר גדולה מפני מחלות קשות. אבל כאמור צריך להמתין לנתונים בשטח.

אחרי קבלת מנת הדחף נדרשים ימים אחדים עד שהחיסון נעשה יעיל. מחקר שנערך בישראל מצא כי ההגנה מתחילה להופיע כשבעה ימים לאחר זריקת הדחף, ולאחר מכן ממשיכה לעלות במשך שבוע נוסף.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות