שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במערת אל קילאי בנצרת

ישראל פרקר

ביקרתי בנצרת ביוזמת משרד התיירות ועיריית נצרת. ליוו אותנו שרון בן ארי, מנהל התיירות בנצרת, טל חורש, משווקת בתי המלון בעיר והדריכה אותנו, עם הרבה ידע וסיפורים, רותי נסאר, מורת דרך תושבת העיר.
סיירתי בנצרת מספר פעמים אבל בסיור האחרון, הזה, ראיתי דברים שלא ראיתי לפני כן ושמעתי גם הרבה סיפורים על נפלאותיה של העיר המלאה בעשרות רבות של אתרים תיירותיים שמומלץ לבקר בהם. לקראת חגיגות הכריסטמס העיר מקושטת במיוחד ומוארת באלפי פנסים ומנורות, בערב. אני כמובן צילמתי הרבה מראות שרבים מהם ניראים כאילו שצולמו במוזאוני ציורים ואמנות. אעלה את רשמי עם שפע התמונות במספר כתבות.
אתחיל דווקא לא בסיפורי כנסיות, אלא בביקור מפתיע במערת אל קילאי, הנמצאת במרכז העיר העתיקה ליד בישופות יוונית אורתודוקסית. ניראה לי שלא רבים מהמטיילים זכו לבקר במקום המיוחד הזה. את נצרת מכנים כאום אל מוע'ור – אם המערות. עדה לכך היא מערת אל קילאי. המערה בת ה2000 שנה ממוקמת ומסתתרת, כאמור, מתחת למתחם הבישוף היווני אורתודוכסי שהוקם בשנת 1860. יורדים אליה במדרגות ששופצו לאחרונה. מתברר שהיא צומת מרכזית של מחילות אשר חלקן הגדול טרם נחקרו. למטה, בקצה המדרגות, נמצא מקווה טהרה עתיק, המעיד על התיישבות יהודית קדומה במקום, וגם מזבח המעיד על התיישבות מאוחרת יותר של נזירים.
המערה גדולה ורחבה עם מסדרונות ומחילות, ושימשה כמסתור לנוצרים מפני רודפיהם. יש במקום גם אוסף כלים מאוד ישנים שנמצאו ולוקטו באזור.
הכניסה סמוכה לבית הבישוף קיריאקוס, אשר דואג לתחזוקת המקום. אל קילאי משמעותו – מקום הסתתרות הנזיר. יש האומרים שגם ישו עבר שם, ועל כן מגיעים למקום צליינים רבים כדי להתפלל.
המקום פתוח בדרך כלל בימים שני – שבת בשעות 10:00-13:00 (מדוע לא יותר?)
שער המערה לא תמיד פתוח לקהל הרחב.
כדאי לתאם עם האב סמעאן סמעאן ג'באלי את הביקור: 054-3180480
הביקור הוא ללא עלות אך נהוג להשאיר תרומה במקום לצורך תחזוקת המערה.
בווייז: בישופות יוונית אורתודוקסית / רח' 6089

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות