שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מוותרים על לחם פשוט – עוברים ללחם בריאות

מה הם הקריטריונים ללחם בריאות אמיתי

כתבה מ EatWell

בהשוואה למזונות אחרים כמו פירות ירקות וקטניות, לחם נחשב דל יחסית בחומרים מזינים חיוניים ועשיר בהשוואה אליהם בקלוריות ופחמימות. עם זאת, הפרופיל התזונתי יכול להשתנות מאוד בין סוגי לחם שונים וצריכה של לחמים איכותיים המתבססים על דגנים מלאים, טומנת בחובה דווקא יתרונות לא מעטים.

יתרונותיהם של לחמים מדגנים מלאים
עשירים בסיבים תזונתיים
דגנים מלאים, הנוצרים מטחינה של גרעין הדגן השלם, מהווים מקור נהדר לסיבים תזונתיים.
צריכה של סיבים תזונתיים נמצאה כמסייעת לאיזון רמות הסוכר והכולסטרול ולסיוע במניעת סרטן המעי הגס.
במטא אנליזה שפורסמה ב-2016 נמצאו קשר הפוך (ירידה של 21%, 16%, 11% ו-18% בהתאמה) בין צריכת דגנים מלאים במינון של 90 גרם ליום (ההמלצה היתה למנה של 30 גרם שלוש פעמים ביום) לתחלואה במספר מחלות כרוניות עיקריות כדוגמת מחלת לב כלילית, שבץ מוחי, מחלות לב וכלי דם.
בנוסף, הוצגה ירידה של 19%, 36%, 20% ו-21% בסיכון היחסי לתמותה ממחלות נשימה, סוכרת, מחלות זיהומיות וכל הגורמים הלא-קרדיווסקולריים, שאינם סרטניים.תוצאות המחקר מעודדות למעשה צריכה של מזונות מדגנים מלאים באוכלוסייה הכללית כדי להפחית את הסיכון למחלות כרוניות ותמותה מוקדמת.

סיבים תזונתיים פועלים גם כפרה-ביוטיקה (מזון לחיידקי המעי).
הגוף שלנו מכיל חיידקים מועילים הידועים בשם פרוביוטיקה. אלה נקראים לפעמים חיידקי מעיים טובים, והם מגנים על מערכות העיכול והגוף שלנו מפני חיידקים, פטריות ופתוגנים אחרים .
פרוביוטיקה צורכת פרה-ביוטיקה, שמגיעה לרוב מפחמימות וסיבים שאנו יכולים לקבל מאכילת לחם ומוצרי מאפה אחרים.

מקור לפחמימות נחוצות
כל לחם הוא מקור מצוין לפחמימות, ה"דלק" שמעניק אנרגיה לגוף.
החשש של רוב האנשים הוא שאכילת פחמימות תגרום לעלייה ברמות הסוכר בדם. הדרך למתן את ההשפעה היא לבחור בלחמים המבוססים על דגנים מלאים, כיוון שהפחמימות בלחמים מלאים מתעכלות לאט יותר בהשוואה לאלו המצויות בלחם/קמח הלבן, וכך מספקות לנו תחושת שובע לאורך זמן וגורמות לעלייה הדרגתית ברמת הגלוקוז בדם.
על פי אתר משרד הבריאות הישראלי מחקרים על האינדקס הגליקמי והעומס הגליקמי של לחם, הראו שללחם מדגנים מלאים (בהתייחס לכמות של 100 גרם), יש אינדקס גליקמי נמוך יותר בהשוואה לדגנים לא מלאים.
בנוסף, ללחם מדגנים מלאים סגולות רבות שאינן מצויות בלחם לבן או אחיד, מבחינת תכולת ויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים, צפיפות קלורית ועוד.

מכילים חלבון
לחמים מדגנים מלאים מהווים גם מקור לחלבון החיוני לבניית מסת שריר ועצם טובה, המסייע להקניית תחושת שובע ומעניק השלמה תזונתית של חלבון לצמחונים וטבעונים.

מועשרים בוויטמינים
חלק מהלחמים מועשרים לעיתים במיקרו נוטריינטים כדוגמת חומצה פולית (חיונית לנשים בגיל הפוריות ומסייעת לשמירה על בריאות המוח ובמניעת מומים בעובר) וויטמינים נוספים מקבוצת B החיוניים למערכת העצבים ושיפור מצב הרוח. חלקם מכילים לעיתים אף ברזל, החיוני למערכת דם וחיסון תקינה ומסייע לשמירה על ריכוז ותפקודים קוגנטיביים.
לחם מהווה גם מקור לסידן – ארבע פרוסות בינוניות ליום עשויות לספק עד כ-30% מהצריכה היומית המומלצת של סידן שאנו צריכים מדי יום כדי לשמור על בריאות העצמות והשיניים.

דלי שומן
רוב הלחמים נחשבים דלי שומן. בבסיסם הם מכילים קמח, מים ושמרים או מחמצת.

העדיפו לחם מדגנים מלאים – כוסמין מלא, שיפון מלא וכד'
חשוב לציין כי "לחם דגנים" למשל אינו בהכרח מכיל דגנים מלאים, אלא שילוב של דגנים שחלקם יכולים להיות מבוססים על פחמימות ריקות. לכן, חשוב לוודא שהלחם עשוי לפחות ב-80% מקמחים מלאים.
אל תלכו שולל אחר צבע הלחם – צבע הלחם אינו מעיד בהכרח על איכות הדגנים שבו. ישנן מאפיות או יצרנים המשתמשים בחומרי צבע. לכן חשוב לקרוא את תוויות המזון.

שימו לב לתכולת הנתרן
כדאי שתכולת הנתרן המקסימלית תהיה 400 מ"ג לכל 100 גרם של המוצר.
המנעו מצריכת לחמים בעלי ערך קלורי גבוה מידי. הערך הקלורי המירבי צריך להיות עד 250 קק"ל ל-100 גר' של המוצר.

לא לסוכר ולתחליפיו
הימנעו מלחמים המכילים סוכר או תחליפי סוכר.

כן למחמצת
העדיפו לחמים המבוססים על מחמצת ולא על שמרים.

לסיכום: לחם מדגנים מלאים הוא מוצר בריא, כל עוד צורכים אותו במתינות ואין לנו אלרגיה או אי סבילות לאחד ממרכיביו.

לחמים בריאים לתזונה בריאה. צילום: מאפיית טאוברד

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות