סכנה לענף היין

29/05/2013
יקבים עם עודפי ענבים ימכרו יינות במחירי הצפה וימשכו את השוק למטה המשך »

מאת אילן פיש

פקספוד

 

 

 

המשמעות של עודפי ענבים בשוק מסוכנת לענף היין", אומר ארנון הראל, מנהל השיווק של יקב "רמת הגולן" בשיחה עם "פקס פוד". לדבריו,  התופעה אינה קיימת ב"רמת הגולן.

הראל מגדיר את הבעיה כ"חוסר שיווי משקל בין היצע לביקוש שגורם למצב לא בריא" ומסביר כי "יקבים עם עודף ענבים ימכרו יינות במחירי הצפה וימשכו את השוק למטה. ראינו את זהבחג האחרון, כאשר 'שופרסל' עשו מבצעכסאח: בקבוק חינם בקניית שני בקבוקיםהמבצע קיבל רוח גבית מחלק מהיקבים בגלל שהם סובלים מעודפים במלאים והם חייבים למכור את היין בזול".
באשר להשפעה על ענף היין,  אומר הראל"כמובן שזה פוגע במיתוג ובמיצוב של ענף היין ובעיקר פוגע באלה שעושים את זה, שנותנים לזה יד. דבר שכזה מושך את השוק למטה בכוח וזה לא עושה טוב לאף אחד, לא ליקבים וגם לא לצרכן הסופי שמתפתה למחירים זולים ומקבל יין באיכות נמוכה. אסור לנו להפוך את היין ל'קומודטי' כל כך נמוך. הם מפסידים במכירה וזה פוגע באחרים".ארנון הראל

הראל מסביר כי יקב "רמת הגולן" לא נמצא במצב של עודף ענבים מסיבות שונות: "אנחנו משקיעים באיכות המוצר במחקר ופיתוח, כוח האדם ובלימוד אזור הגידול שהוא הכי איכותי בארץ וכמובן בשיווק ובמיתוג. אנחנו מייצרים אירועים כמו 'בר מארץ היין', או פעילויות במסעדות ובחנויות יין. הפעולה שלנו מעמיקהמקיפה ומהודקת ברמת התוצר הסופי. אנחנו מצליחים להניע, לרגש, לעניין. לכן אנחנו מצליחים למכור את היינות במחיר רווחי יחסית לשאר".

סוגיית ההתמודדות בשוק כל כך תחרותי מובילה לנושא יקבי הבוטיק. האם מדובר בתופעה חולפת שתתייצב או תיעלם. " אני מרגיש שיש רגיעה בטרנד יקבי הבוטיק. יש עדיין ביקוש גדול, אבל לא בכל יומיים קם יקב חדש", אומר הראל ומעריך כי "יהיו יקבים שיתחסלואנשי עסקים רוכשים יקבי בוטיק שלא עומדים על הרגליים ואז האוריינטציה של היקבים האלה משתנה והכוכב הצפון שלהם מקבל זווית אחרת, לא בהכרח במודל שהוביל אותם להקים את היקב מלכתחילה. הרומנטיקה מתמסמסת אל כוחות השוק".

"יקבי בוטיק מאוד מתאימים לשוק צעיר כמו ישראל" אומר הראל, "יש מספר יקבי בוטיק חזקים, והשאר או שנקנים על ידי אנשי עסקים או שנסגרים. בסופו של דבר הטובים נשארים".

כאשר משווים בין יקב בוטיק ליקב גדולאין להראל ספק: "היתרון של יקב גדול כמו שלנו מול יקב בוטיק הוא גדול. יקב גדול יכול  להשקיע בשיווק ובתמיכה במקומות מכירהכמו מסעדות וחנויות ייןאת זה יקב בוטיק לא מסוגל לעשותיותר מזהיקב עם משימה וחזון כמו שלנומסוגל גם להשקיע ולהתפתח ולממש את הדברים שהוא חותר אליהם – ובתמציתם – יין עוד יותר טוב". 

שאלת הייצוא לחו"ל מתמקדת לא אחת בקהל היעד: האם בעיקר לשוק היין הכשר  או גם לשוק הכללי. "אנחנו רואים בייצוא יעד אסטרטגי ממדרגה ראשונה", מציין הראל בפתח דבריו בנושא הייצוא, "אנחנו פועלים כל הזמן להרחיב ולהגדיל את הייצוא באירופהבמזרח הרחוק ובאמריקה עם דגש על השוק בארה"ב".

הדרך, עולה מדברי הראל, עוברת בכמה נקודות: "אנחנו משקיעים לא מעט משאבים בתחום. אנחנו רוצים ומסוגלים למכור את היין שלנו בשווקים האיכותיים, לאו דווקא כשרים".

אם כבר מדברים על ייצוא, יקב "רמת הגולן" מתפאר בפרסים בינלאומיים רביםבהם בתחרויות חשובות ביותר ומתמיד בהשתתפותו בתערוכות מובילות ברחבי העולם. לדברי הראל, "רמת הגולן" הוא היקב הישראלי היחידי המשתתף אחת לשנתיים בתערוכה בבורדו, צרפת, הנחשבת לתערוכת היין הגדולה בעולם. באשר למוניטין והוקרה, היקב זוכה לפרסים מרשימים ביותר, ביניהם בגביע היין 2011 , והפך ליקב הישראלי Vinitaly  העולמי של הראשון שזכה בתואר "יצרן היין הטוב בעולם"

הישג משמעותי נוסף של יקב "רמת הגולןשנרשם בתקופה האחרונה, הוא הזכייה בפרס Wine הנחשק ל 2012- מטעם מגזין Wine Star כיקב הטוב ביותר לשנת 2012 – Enthusiast בקטגוריית "יקב העולם החדש". "אנחנו יקב פרימיום שמכוון ליינות הטובים והאיכותיים ביותר ומשקיע לשם כך משאבים רבים. אנחנו לא נחים לרגע", מסביר הראל את המתכון להצלחה.

בחזרה לשוק המקומי. לאחרונה אישרה ועדת הכספים של הכנסת את העלאת המס על משקאות אלכוהוליים. הראל מעריך כי המיסוי על האלכוהול יקדם את ענף היין. לדבריוהעלייה במחיר המשקאות האלכוהוליים הזולים תעלה את הפוקוס על היינות. "זה יכול  להעביר צרכנים לתחום היין", אומר הראל ומבקש לציין שהמיסוי עדיין לא נכנס לתוקף" כך שמדובר רק בהשערה בלבד.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

3 תגובות על סכנה לענף היין

 1. מאת Meir Geva‏:

  לא יהיה ייצוא משמעותי (משמעותי!) אם רמת העלויות תשאר כפי שהיא. המחירים גבוהים!

 2. מאת זוהר‏:

  אני לא מוצא בעיה ברמת מחירים נמוכה, ההיפך הוא. לקוחות יהנו מיין טוב במחיר הוגן, ישתו יותר יין כמובן, ויהיה אפשר להזמין יין במסעדות במחיר הוגן. 
  לא כפי שקורה היום שאנשים חושבים אם להזמין או לא בגלל רמת מחירים גבוהה.
  מי יתן וירדו המחירים ונשתה עוד יין.

 3. מאת Social leads‏:

  רוצה לקוחות חדשים? לחץ על השם שלי לקבלת מידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.