שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במוזיאון חי לאידיש

בתחנה המרכזית בתל אביב

לאחרונה צילמתי עשרות רבות של ציורי גרפיטי, יפים וצבעוניים, על קירות אולמות ומסדרונות התחנה המרכזית בתל אביב, לפני שהמקום יתפנה וייהרס.
אמש פורסמה ההודעה הבאה:
24.10.2021 – עיריית תל אביב-יפו ורשות הכבאות הודיעו לבעלי התחנה המרכזית כי על פי החלטת בית המשפט צו הסגירה לתחנה המרכזית החדשה ייכנס לתוקף בתחילת דצמבר 2021. רשות כבאות והצלה הבהירה כי אינה יכולה לתת אישור להמשך פעילות הקניון כל עוד ישנן כ-400 חנויות בבעלות פרטית אשר בתוכן נמצאים חומרים דליקים ולא קיימים בהן סידורי בטיחות אש. לכן הוחלט כי על פי החלטת בית המשפט ייסגר הקניון על כל חנויותיו והעסקים הפועלים בו, לרבות אלה הפועלים על פי רישיון כדין, ב-5 לדצמבר 2021.
מאחר והמעבר לקומות מסוף האוטובוסים נעשית דרך הקניון עצמו, לא יתאפשר גם המעבר הזה. כלומר, שכל עוד הצו בתוקף החנויות ומרכז התחבורה הראשי יידרשו להפסיק את פעילותם.
כששמעתי זאת מיהרתי לקומה 5 במבנה התחנה המרכזית, שם נפגשתי עם מנדי כהאן, מתנדבים במפעלו המאוד ייחודי וצוות זמרי ונגני להקת הכליזמרים מאגודת הכליזמרים- ירושלים, כולם בA Lively Yiddish Museum מוזיאון חי ליידיש בתחנה המרכזית.
סיירתי במתחם שופע האידיש מכל פינה ובו אוסף ענקי של כ 80,000 ספרים, כתבי עת, פריטים ועיתונים באידיש בני עשרות רבות של שנים, שנאספו בארץ ובחו"ל. צילמתי, קצת, נהניתי מהניגונים והשירים באידיש וחשתי התרגשות עצומה כשהשאלה הענקית, כעת מטרידה את מוחי, מה יהיה גורלו של האוסף הענק והמיוחד הזה, איפה יוצג בעתיד הקרוב?
למדתי במקום על עמותת “יונג יידיש” שהיא עמותה שלא למטרות רווח, אשר הוקמה ב-1993 במטרה לשמר ולהנחיל את תרבות היידיש המסורתית, ולעודד יצירה מקורית ופעילות תרבותית יידית עכשווית.
חברי העמותה ותומכיה רואים ביידיש שפה חיה, חלק הכרחי של המורשת התרבותית שלנו, שפה בה אפשר לעסוק לא רק מתוך התבוננות לעבר, אלא גם תוך מבט לפנים, אל תרבות ישראלית חדשה, שתעודד את קיומן של מורשות יהודיות שונות כחלק מחיי הרוח של הציבור הישראלי.
לשם כך נאספה קבוצת אנשים צעירים המאמינים ברעיונות אלה על מנת לנסות לממשם. הקבוצה המייסדת היא רב גונית – עולים וותיקים, יוצאי אירופה, ארה”ב וצפון אפריקה, אנשי אמנות, אקדמיה, וגם עמך. המשותף לכולם אינו בהכרח ידיעת השפה והתרבות היידית, אלא הכרה בחשיבותן במציאות התרבותית והחברתית הישראלית של ימינו. לכן ננקטו מספר יוזמות. ראשית, נעשה ניסיון לאסוף ולשקם ספרי יידיש. ספרים אלה נאספו כדי שישמשו את דור התלמידים, החוקרים והקוראים של ימינו כמו גם של העתיד, וישמשו בסיס להתפתחותנו. עד כה אספה “יונג יידיש” עשרות אלפי , כתבי עת, תמונות,ציורים, דפי מוסיקה, תקליטים, מכתבים, משחקים, גלויות ומגוון רחב של מוצגים. וכן הוקמו מרכזי תרבות בירושלים ובתל אביב, בהם מתקיימים הופעות, תערוכות, כיתות לימוד, סיורים,הרצאות, וסדנאות.
תחנה מרכזית תל אביב – לוינסקי 108 – קומה 5 מתחם אמנים – סטודיו 5008.
עתה מחפשים היזמים מקום אכסון ותצוגה של האוסף הענקי, הכל כך חשוב הזה.
כל עזרה מהירה תתקבל בהרבה תודות.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות