שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בקיבוץ יד מרדכי

הקרוב לגבול עם רצועת עזה

לאחרונה, כשעברתי בכביש ליד קיבוץ יד מרדכי, הנמצא לא רחוק מרצועת עזה, החלטתי לבקר בקיבוץ, לסייר בו ולצלם קצת ממראותיו. היה הרבה מה לצלם. חבל רק שהמוזיאון החשוב הנמצא בקיבוץ "משואה לתקומה" – הקמת הקיבוץ, הקרב במלחמת העצמאות וסיפורו של גטו וארשה, פתוח רק שלושה ימים בשבוע ולרוב בשעות הבוקר בלבד. רבים המגיעים למקום מוצאים את דלתותיו סגורות. משונה מאוד ולא ברור.
יַד-מָרְדְּכַי הוא קיבוץ הממוקם כעשרה קילומטרים מדרום לאשקלון. חברי הקיבוץ הראשונים הגיעו משני גרעיני הכשרה בפולין. הם עלו לארץ-ישראל כבודדים בשנים 1933–1938 והתארגנו בקיבוץ "מצפה הים", סמוך לנתניה. חברי הקיבוץ עסקו בלימוד דייג ימי, גידול ירקות וגידול דבורי דבש. עבדו בפרדסי נתניה, בסלילת כבישים באזור, במאפיות בנתניה ועוד. בדצמבר 1943 עבר הקיבוץ לאזור שהוקצה לו על ידי המוסדות המיישבים, במיקומו הנוכחי.
מסכת יחסים מיוחדת הייתה לחברי הקיבוץ עם הכפרים הערביים השכנים: בית ג'ירג'יה ודיר סניד. ב1946 הוחלף שם הקיבוץ מ"מצפה הים" ל"יד מרדכי". מרדכי אנילֶביץ (‏ 1919 – 8 במאי 1943) היה מפקד הארגון היהודי הלוחם במרד גטו ורשה. נהרג בקרב מול הנאצים בגטו בן כ-24. בחייו ניחן מרדכי בכושר מנהיגות בולט, ולאחר מותו נחרטה אישיותו כסמל לאומץ ולהקרבה. דמותו מייצגת את ההתנגדות היהודית בשואה.
בכ"ט בנובמבר 1947 נערכה בעצרת האומות המאוחדות ההצבעה על חלוקת ארץ ישראל. שטח הקיבוץ אמור היה להיכלל בשטח המדינה הערבית שתוקם.
האזור שמסביב לקיבוץ היה בשליטה ערבית. המצב הביטחוני הלך והחמיר. הנסיעה צפונה נעשתה קשה. הקיבוץ היה במצור וניתוק ממרכז הארץ. הקשר עם המרכז היה באמצעות שיירות שאורגנו על ידי חטיבת הנגב, פלמ"ח. הפורעים פגעו במכוניות העוברות בכביש הראשי יורים לעבר הקיבוץ. מסגריית הקיבוץ שריינה את המשאיות.
בערב ליל הסדר בפסח תש"ח, הצליחה שיירה של משאיות, מלווה על ידי משוריינים של הפלמ"ח, לפרוץ את הדרך ליד מרדכי. השיירה הביאה מצרכים לליל הסדר וגם שבעה רובים צ'כיים. הייתה זו השיירה האחרונה שהצליחה לחדור את המצור על הנגב עד תחילת הפלישה. חברי הקיבוץ עסקו בביצורו, אגירת מזון, מים והתחפרות. כשבוע לפני הקרב תוגבר הקיבוץ במחלקת פלמ"ח.
בתחילת מלחמת העצמאות נערך בגבול הקיבוץ קרב בלימה, בניסיון לעצור את הצבא המצרי שנע לעבר תל אביב. במשך שישה ימים החל מ-18 במאי ועד ל-23 במאי נערכו ניסיונות של חטיבה מצרית סדירה לכבוש את קיבוץ יד מרדכי עליו הגנו 150 לוחמים עם 75 כלי נשק קלים. כאשר התברר סופית שהתגבורת שנשלחה לא מצליחה לחדור את הכיתור המצרי הוחלט על נטישת הקיבוץ.
באוקטובר 1948 במסגרת מבצע יואב תקף הגדוד השלישי מחטיבת יפתח בפיקודו של גדעון (גידי) אילת מכיוון ניר עם מערבה ונתפסו משלטים. מפקד החטיבה המצרית באזור יד מרדכי – מג'דל החליט לפנות את האזור. בעקבות נסיגת הצבא המצרי הגיעו ב-5 בנובמבר 1948 לוחמי גדוד 55 גבעתי לקיבוץ ששוחרר. ב-6 בנובמבר חזרו אליו החברים והחלו בשיקומו. באותה שנה הצטרפו לקיבוץ אנשי גרעין של חברי השומר הצעיר מבולגריה וגרעין נוסף של צעירים מאורוגוואי.
על גבעה במרכז הקיבוץ, ליד מגדל המים, שהופגז וקרס בסיום מלחמת העצמאות, הוקמה ב-1951 אנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ' ע"י הפסל נתן רפופורט. לרגלי גבעת האנדרטה נערכת מדי שנה עצרת גדולה הנועלת את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ואשר אליה מגיעים אלפי אזרחים מכל רחבי ישראל. (מוויקיפדיה)

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות