שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיור בעקבות שמן הזית בגליל

ישראל פרקר

עונת מסיק הזיתים, כבישתם וייצור שמן מהם, היא עתה בעיצומה, ברחבי המדינה, וזו הייתה הזדמנות טובה עבורי להצטרף לסיור כתבים ובלוגרים, בעקבות שמן הזית בגליל, שנערך ביוזמת ובחסות משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל ומועצת הזית, במטרה לעזור בקידום התיירות והכלכלה המקומית בעקבות שמן הזית הגלילי ויש הרבה כזה.
כל המקומות בהם ביקרנו וצילמתי פתוחים, כמובן, לקהל הרחב המוזמן להגיע אליהם, להשתתף בפעילויות השונות וליהנות.

התחלנו את היום המעניין בפגישה עם ראש העיר החדשה מע'אר – מבוטא מְרַר, עו"ד פריד גאנם , במתנ"ס המקומי המוקף בפסלים, עבודות אמנות וציורי גרפיטי מאוד מיוחדים, שעשו אמנים תושבי המקום. עו"ד פריד גאנם סיפר על העיר, על גידול עצי הזית, שיש לרוב המשפחות מדורי דורות, על תעשיית שמן הזית במקום, התיירות והפעילות החקלאית.
שרת הפנים איילת שקד הודיעה לפני מספר ימים כי מע'אר תהפוך לעיר הדרוזית הראשונה, בארץ. מע'אר הוא יישוב מעורב בו מתגוררים: דרוזים, כ-57% מכ-24 אלף התושבים, מוסלמים
(21.4%) ונוצרים (21%). מע'אר צפויה למנות בשנים הקרובות כ-30 אלף תושבים.
המתנ"ס – 04-6781698 | 04-6782416
ברחובות הארוכים של העיר החדשה יש בתים שחלקם מעוצבים מאוד יפה וייחודי, כשבינם נשקף נוף גלילי ייחודי, למרחקים.

באזור התעשייה שבשולי המקום ניצב בית הבד שמן זית ראיף ( "שמן הצפון") בניהולו של וילאם חנוט, ובו ציוד חדשני לעצירת שמן זית. יידעו אותנו שזהו אחד מבתי הבד הבודדים אשר פועלים עבור מגדלי הזיתים באזור, תוך שיתוף פעולה הדוק עם "ענף הזית" במיזם להוכחת האפשרות החיובית לבידול אזורי של שמני הזית הייחודיים מהמטעים העתיקים של מע'אר ושל הגליל. השמנים האזוריים מרוכזים בחביות ירוקות ומהן ישלחו דוגמאות לטעימה מקצועית של השמנים, בדיקת והגדרת איכותם, הגלילית. עברנו בין הציוד ושמענו על תהליכי הייצור של שמני הזית מאורי יוגב מנכ"ל ענף הזית ווילאם חנוט מנהל בית הבד.
050-6716002.

המשכנו בסיורינו והגענו לחוות חנניה, המוקפת בעצי זית, מזנים רבים, ונמצאת סמוך לפרוד (וכביש 85 ) זו חווה עם בנייני אבן ישנים, אשר שימשה את הנציב הבריטי הראשון כבית קיץ והפכה לחוות ניסיונות של זני זיתים שונים. אורי יוגב, מנכ"ל ענף הזית במועצת הצמחים, שחוות חנניה תחת ניהולה סיפר על הזנים השונים, שחלקם אף מפיתוח ישראלי, ועל שמני הזית וטעמנו שמן זית בהדרכה מקצועית על ידי ראש פאנל טעימות צפון – ד"ר מאזן עלי.
עוד פרטים על החווה ופעילותה : טלפון: 04-6781312, 052-2846515.

ספוגים בשמן זית הגענו לכפר הדרוזי הקטן במדינה עין אל אסד, הנמצא על מדרונות, למרגלות הר כפיר, סמוך לכביש 85. גם כאן צופים על הנוף הנהדר והמיוחד של בקעת בית הכרם . שם הכפר מגיע מהמעיין הנובע בו, ליד עץ איקליפטוס גדול שניטע לפני כ 120 שנה. פירוש שמו של המעיין הוא עין הארי. התארחנו באחוזת מצפה שני הימים, ובה כ-8 חדרי שינה גדולים, הנמצאת סמוך מאוד לעץ העתיק ושמענו את סיפורי המקום והכפר מפי עבדאללה סלאמה, בעל המקום ויו"ר וועד התיירות ורכז הישוב. טעמנו גם כנאפה טעימה מאוד. (תודה) בכפר יש הרבה אפשרויות לינה בצימרים עם אירוח יפה ולא יקר. זו דרך נהדרת ולהכיר מקרוב את העדה הדרוזית ואת התרבות שלה, שלא כולם מכירים.
עוד פרטים: 052-9708123

כמעט סיימנו את היום הארוך והיפה הזה כשהגענו למבנה החדש של משק ג'השאן – יצרן גדול של שמני זית בגליל ובישראל. התארחנו במרכז המבקרים באזור התעשייה "קדמת גליל" שמענו את סיפורו המעניין של בית הבד, ראינו סרטון על המשפחה והשמנים והטבנו ליבנו בכיבוד ובטעימת שמנים.
הקהל הרחב מוזמן לחגיגות המסיק בבית הבד של ג'השאן בכלנית בשבתות 6 – 13- 20 בנובמבר , ליהנות מסדנאות, הדרכה, סרט וכמובן לטעום פיתות עם שמן זית וזעתר/ גבינה ישר מהטאבון.
טלפונים לעוד פרטים: 050-7881488, 050-7881481.

תודה על היום המהנה והמחכים ל:
אריה צדוק – ממונה שיווק פנים, מנהל שיווק – משרד התיירות.
אורי יוגב – מנכ"ל ענף הזית .
סאפי מקלדה – אחראי תיירות לא יהודית, הרשות לפיתוח הגליל .
גילה יעקבי גורביץ – ראש תחום תיירות ותרבות, הרשות לפיתוח הגליל .

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות