שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

8 יתרונות בריאותיים של פיסטוק

 מאת: אמיר הדר

מתוך בא במייל

הישראלי הממוצע הוא צרכן פיצוחים נלהב הדואג לרכוש אותם בסמוך לכל מפגש משפחתי או חברתי, יציאה לטיול בחיק הטבע, צפייה משותפת באירועי ספורט שונים ואפילו סתם כנשנוש טעים בשעות הפנאי. בעוד שכולנו מכירים את הגרעינים השחורים, גרעיני האבטיח, הקשיו והבוטנים, אנו מרגישים שישנו אגוז אחד שלא קיבל את מלוא תשומת הלב שהוא ראוי לה.
אנחנו כמובן מדברים על הפיסטוק, או בשמו העברי המלא "אלת הבטנה" או "אלה אמיתית". אז כדי לערוך לכם היכרות עם הפיסטוק אנו רוצים להציג בפניכם את 8 היתרונות הבריאותיים שלו שהולכים להפתיע אתכם.

1. עשיר בחלבון יותר מאגוזים אחרים
בדומה לכלל האגוזים גם הפיסטוק נחשב למקור אנרגיה נפלא, אך בשונה מהם הוא גם מקור עשיר לחלבון – כאשר מנת פיסטוק של 100 גרם מכילה כ-21 גרם חלבון. ערך החלבון הגבוה דומה במעט לכמות המאפיינת שקדים ובוטנים, אך בהשוואה לאגוזים אחרים כמו מקדמיה ופקאן, הפיסטוק עשיר הרבה יותר מהם, שכן הם מציעים רק כ-8-9 גרם חלבון ב-100 גרם. תכונות אלה הופכות את הפיסטוק לתחליף ראוי ובריא עבור צמחוניים למאכלים מן החי, שכן הוא מקור חלבון משמעותי אשר מתהדר גם ביחס גבוה של חומצות אמינו חיוניות – אבני הבניין של החלבון.

2. מסייע בהורדת לחץ הדם
לחץ דם גבוה הוא עניין רפואי משמעותי וכאשר הוא אינו מפוקח הוא עלול להוביל לסיבוכים מסוכנים, הכוללים שבץ מוחי ומחלות לב וכלי דם. אך החדשות הטובות הן שהרכיבים שבפיסטוק מסוגלים לסייע לפתור את הבעיה הזאת, שכן זהו סוג מזון שנמצא יעיל בהפחתת לחץ דם סיסטולי והורדת קצב פעימות הלב – דבר שהוכח במחקר מבוקר שנערך בשנת 2012
המחקר בדק 28 מבוגרים הסובלים מהפרעות ברמת השומנים בדם (דיסליפידמיה). כמובן, ההשפעות החיוביות הללו על לחץ הדם תלויות בהחלפת מזונות מסוימים בצריכת פיסטוק במקומם – לדוגמה, אם נפחית את הצריכה של חטיפי תפוחי אדמה ונחליף אותה בפיסטוקים, נגלה את ההשפעות החיוביות של כך על לחץ הדם שלנו.

3. עשיר בוויטמינים
הפיסטוק עשיר ברכיבים תזונתיים אשר הופכים אותם למאכל בריא במיוחד, העשיר בוויטמינים חיוניים. הוויטמינים העיקריים שניתן למצוא באגוז הפיסטוק הם ויטמיני B1 ו-B6 – הממלאים תפקיד חיוני וחשוב עד מאוד בתהליך חילוף החומרים בגוף. יתרה מזאת, מתוצאות מחקר שנערך בשנת 2018 עלה כי ויטמין B6 משחק תפקיד משמעותי בחילוף החומרים של התא, זאת בנוסף לעובדה שהוא מווסת את הסוכר בדם ונחוץ כדי לייצר המוגלובין – מולקולה הנושאת חמצן בתאי הדם האדומים.

4. עשיר בסיבים תזונתיים
בדומה לאגוזי הקשיו, גם הפיסטוקים מכילים כמות גבוהה של פחמימות, כאשר בכל 100 גרם פיסטוק יש 27 גרם מהן. תכולת הפחמימות הזו מורכבת מכ-10 גרם סיבים תזונתיים וזהו נתון חשוב מכיוון שאיכות הפחמימה עצמה היא בעלת משמעות גבוהה – פחמימות פשוטות המאופיינות ביחס נמוך יחסית של סיבים תזונתיים (לא גבוה כמו שיש בפיסטוק) הן בעלות השפעה קטנה יותר על רמת הסוכר בדם, כפי שנמצא במחקר שנערך בשנת 2010. בנוסף, בהשוואה לפחמימות מעובדות, פחמימות סיביות כמו שישנן באגוז הזה קשורות באופן ישיר לתחושת שובע גבוהה.

5. בעל ערך קלורי נמוך יחסית
אגוזי הפיסטוק, ביחד עם הקשיו והערמונים, הם בעלי הערך הקלורי הנמוך ביותר מבין סוגי האגוזים השונים – מדובר בבשורה נפלאה עבור שומרי המשקל שיכולים ליהנות מטעמו של הפיסטוק ולצרוך אותו במגוון דרכים כחלק מהתפריט היומי שלהם. ב-28 גרם פיסטוקים יש כ-156 קלוריות, לעומת אגוזי מלך שבכמות זהה מכילים כ-183 קלוריות; אגוזי מקדמיה שבאותו מינון מכילים כ-204 קלוריות; ואגוזי פקאן המכילים כ-196 קלוריות ל-28 גרם.

6. גדוש במינרלים חיוניים
אחת התכונות שהופכות את אגוז הפיסטוק לכל כך בריא היא היכולת שלו לספק לגופנו כמויות מגוונות של מינרלים חיוניים. הפיסטוק מכיל ריכוזים גבוהים במיוחד של נחושת ומנגן – הראשונה היא מינרל חיוני בעל מגוון רחב של תפקידים בגוף, החל מהיווצרות תאי דם אדומים וכלה באספקת תמיכה למערכת החיסונית והעצמות; השנייה היא בעלת תפקיד חשוב בהתפתחות בריאה של העצמות, ריפוי פצעים ותרומה לחילוף חומרים תקין.

7. עשיר בנוגדי חמצון אגוז
הפיסטוק מספק לנו כמות מתונה של ויטמין E וסלניום – מינרל קורט חשוב לגוף האדם. במחקר שנערך בשנת 2018 נמצא כי גם ויטמין E וגם סלניום הם בעלי תפקיד משמעותי ופועלים כנוגדי חמצון הנלחמים ברדיקלים חופשיים בגופנו. בנוסף, מקורו של הצבע הירוק המאפיין את הפיסטוק נובע מכמויות גבוהות של לוטאין וזיאקסנטין, שהם שני נוגדי חמצון חשובים האמונים על בריאות העיניים והפחתת הסיכוי ללקות במחלות עיניים כמו קטרקט, גלאוקומה וניוון מקולרי – כך עלה מתוצאותיו של מחקר שנערך בשנת 2015.

8. מסוגל לשפר את בריאות כלי הדם והלב
נראה כי אכילה עקבית של פיסטוקים גורמת להשפעה חיובית על בריאות הלב וכלי הדם – כך עולה מתוצאות מספר מחקרים שנערכו בנושא:
בניסוי מבוקר שנערך בשנת 2015 נמצא כי תוספת של מנת פיסטוקים לתפריט היומי הצליחה להפחית את רמת הכולסטרול הרע (LDL) בגוף, לצד העלאת רמת הכולסטרול טוב (HDL) – מצב שכזה מפחית את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.

בניסוי מבוקר שנערך בשנת 2014 בדקו צוות חוקרים 48 חולים הלוקים בסוכרת מסוג 2, ובחנו כיצד צריכה יומית קבועה של פיסטוקים משפיעה על בריאותם. מהניסוי עלה כי צריכה של שתי מנות פיסטוק (כ-25 גרם) בכל יום למשך 12 שבועות הובילה להפחתה ברמת הגלוקוז בדם, ירידה בלחץ הדם הסיסטולי וצמצום כמות חלבון מגיב C (המוכר בראשי התיבות CRP) – אשר הוא אחד הסימנים להופעת דלקת.

בניסוי נוסף שנערך בשנת 2015 אשר בדק 60 חולים בדיסליפידמיה נמצא כי לאחר שלושה חודשים בהם ניתנו להם מנות יומיות קבועות של פיסטוקים (כ-40 גרם), נרשם אצלם שיפור בנוקשות וחוזקת כלי הדם לצד שיפור משמעותי בתפקוד האנדותל – רקמת תאים המרפדת את פני השטח הפנימיים של כלי הדם והלימפה.

למקור הכתבה

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות