שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במוזיאון הבית האדום בקבוצת יבנה

ישראל פרקר

כשפתח בפני ישיב תדהר את דלתות הבית האדום, הניצב ליד הרפת בקבוצת יבנה, נפלטה מפי קריאה רמה: אוהה.
הגעתי לעוד אוצר נוסטלגי עם מאות פריטים הניצבים על מדפים וחלקם תלוי על הקירות, במקום בו היה פעם מחסן תבואות.
זהו פרויקט של אדם אחד, ישיב תדהר, שהכניס בו את נשמתו, שיפץ את המבנה וליקט את הפריטים שבמקום, שחלקם היו שימושיים בקיבוץ וחלקם האחר הגיע ממקור חיצוני.
בשנת 1928 יסדה קבוצת צעירים בגרמניה, את תנועת ברית חלוצים דתיים והקימה חוות הכשרה בעיירה רודגס. ראשוני החבורה עלו ארצה בסוף 1929 והתיישבו ליד המושבה פתח תקווה. הם החליטו לחנך את חבריהם שעדיין בגולה, לעליה חלוצית לארץ, כדי ליצור חברה החיה בקיבוץ ומגשימה ערכי תורה ועבודה.
בחורף 1940 עבר הקיבוץ, קבוצת יבנה, למקומו הנוכחי, מזרחית לאשדוד של היום. זה היה בעידודם של הרב מאיר בר אילן ומנחם אוסישקין, שעזר ברכישת הקרקע מטרה לחדש את ההתיישבות הדתית ואת לימוד התורה באזור יבנה ההיסטורית.
כשעברתי עם ישיב בין הפריטים, שאת חלקם ראיתי ושמעתי על תפקידם, בפעם הראשונה, בחיי, הוא סיפר לי את סיפורם ומקורם, של חלקם. זמני היה מוגבל ובשעה שהייתי במוזיאון הזה, יכולתי להקשיב רק לחלק ממאות הסיפורים ההיסטוריים, המעניינים.
בכתיבה וסיפור על כל הפריטים ש"גיליתי" במקום, אפשר למלא, בקלות, ספר עב כרס, מרתק. את חלקם אני מביא בכ-125 תמונות שאני צילמתי ומפרסם, כאן. ניתן למצוא בהן שפע מידע מרתק, שאני בטוח שיכול לעניין רבים.
לי, כאיש הייטק, שנים רבות, לא ברור כיצד לפני עשרות רבות של שנים, המציאו וייצרו ציוד ייחודי כזה.
עוד פרטים ותאומי ביקור במקום, מלא הנוסטלגיה הזה, אפשר לקבל מישיב תדהר : 050-699-8414 , האיש שאחראי על הפרויקט הייחודי הזה, בקבוצת יבנה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות