שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור באנו – מוזיאון העם היהודי

בבית התפוצות, לשעבר

לאחרונה ביקרתי במוזיאון אנו – מוזיאון העם היהודי , הנמצא בקמפוס של אוניברסיטת ת"א ונפתח לאחרונה. "אנו" מזכיר לי תמיד את השיר "אנו באנו ארצה, לבנות ולהבנות בה". מילים: מנשה רבינא לחן: עממי.
הארץ שלנו נבנתה, בעת החדשה, בעיקר ע"י עולים שהגיעו מרחבי העולם. העם היהודי שמר על עצמו במשך אלפי שנים בעזרת שמירה על מסורת משותפת. המנהגים עברו מאב לבן, והרבה יהודים חיו ביחד בקהילות משתפות ומלוכדות. כל ההיסטוריה הארוכה הזו מופיעה במוזיאון.
זהו מוזיאון ענקי, יפה , מושקע ומתוכנן כהלכה. בעייתו המרכזית היא, לדעתי, שיש בו כמות עצומה של חומר שכדי להתרשם ולהחכים לעומק מהמידע הרב, יש לבקר במקום שעות רבות, מספר פעמים, לצעוד באיטיות, בין אינספור מוצגים, לקרוא מה נכתב לידם ולנסות לקלוט הכל. סיור קצר ומהיר רק משאיר טעם של עוד.
לאחר עשר שנות תכנון וארבע שנים של בניה מושקעת, התקבצו בבניין אחד (מוזיאון התפוצות לשעבר) מאות מוצגים מרחבי העולם, עשרות סרטים שהופקו במיוחד, מיצגים אינטראקטיביים חדשניים, ואפליקציות מיוחדות, שכולם ביחד מראים ומדגישים אלפי שנות חיים ותרבות יהודיים.
בבניין קיימות שלוש קומות וארבעה אגפים, הפרושים על על פני כ-7,000 מ"ר של שטחי תצוגה המרכיבים את המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם.
(מתוך אתר המוזיאון)
קומה 1: היסודות – היסודות הרעיוניים שעליהם נבנה הקיום היהודי במשך השנים . היסודות הייחודיים כוללים את השבת, הברית, מעגל השנה וציוני הדרך בחיי אדם. את היסודות האוניברסליים מייצגים התנ"ך והשפעותיו על תרבויות העולם.
קומה 2: המסע – הסיפור ההיסטורי לאורך הדורות. זהו סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי מהזמן העתיק ועד ימינו. קיימות תקופות של פריחה, שגשוג ודיאלוג תרבותי לצד זמנים של פרעות ורדיפות. המסע בן אלפי השנים מתחיל בסיפור ההגירות היהודיות, בוחן את המרכזים היהודיים הגדולים ואת התרבות והחכמה היהודיות, ומסתיים בתקומתו של העם היהודי אחרי השואה, בהקמת מדינת ישראל וייצוגן של מגוון הקהילות היהודיות בימינו.
קומה 3: הפסיפס – זהות ותרבות בת זמננו. הסיפור נפתח בזמן ההווה. המגוון המרתק של ביטויי הזהות והתרבות היהודית מאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו למצוא כאן את עצמם. הפולקלור והאמנויות, השפה והספרות, הזרמים ביהדות והתרומה היהודית לאנושות – כל אלה מבטאים זהות ותרבות יהודית, אישית וקבוצתית, רבת פנים.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות