שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במלון דריסקו בשכונה האמריקאית בת"א

ישראל פרקר

יקב סגל השיק את יינותיו החדשים במסעדת ג'ורג' אנד ג'ון, הנמצאת במלון דריסקו, בשכונה האמריקאית – גרמנית שבתל אביב. בשבילי זו הייתה הזדמנות נהדרת לסייר במבנה, שחלקו הראשון נבנה ב1866. סיירתי, צילמת ולמדתי על עוד מקום היסטורי , המלא בסיפורי נוסטלגיה.
באמצע המאה ה-19, מאמינים נוצרים מכנסיית המשיח, במדינת מיין בארה"ב, יצאו בעקבות הכומר ג'ורג' אדאמס למסע ארוך וקשה, חדורים באמונה כי ההתיישבות על אדמת הקודש תביא לשובו של ישו ותאיץ את בואה של הגאולה הנכספת.

בשנת- 1866, 40 משפחות אמריקאיות הגיעו בספינה נלי צ'יפין לחוף, צפונית ליפו. הם הביאו איתם את בתיהם אותם העמיסו על האנייה בארה"ב. בתי עץ בני שתי קומות, בסגנון שהיה נפוץ בניו אינגלנד. וכך, ביחד עם בתיהם, הם רכשו קרקעות מצפון מזרח ליפו עליהן הרכיבו את הבתים מחדש. בין המגיעים היו האחים ג'ון וג'ורג דריסקו. חלומם היה להקים בית מלון במושבה האמריקאית שהקימה הקבוצה. הם בנו בית אבן בן שתי קומות ומרתף, בית האבן היחיד בשכונה, ופתחו בו את המלון שלהם, "לה גרנד הוטל". השכונה האמריקאית הקטנה הייתה מורכבת בסך הכל משני רחובות מצטלבים, בהם היו עשרה בתי מגורים מעץ, מרכז להתכנסויות של הקהילה, חנות אחת והמלון של האחים דריסקו. במלון "לה גרנד הוטל" היו 12 חדרים . אבל מסתבר שהמתיישבים האמריקאים סבלו מבעיות רבות וביניהן מחלת הכולרה והם וזרו לארה"ב. ב-1870, רכשו את הנכסים האמריקאים גרמנים, בתקופת הטמפלרים.

ארנסט הרדג, בנו של אחד ממנהיגי הטמפלרים בארץ, קנה את מבנה המלון, הרחיב אותו, בנה לו אגף חדש והחליף את שמו למלון ירושלים. במלון המחודש היו 57 חדרים מפוארים, עם מים זורמים.
המלון והמסעדה שבו נחשבו לבין הטובים ביותר באזור. עד סיום פעילותו, ב-1940 , אירחו המלון והמסעדה אישים מכובדים וידועים כמו בעלי סוכנות הנסיעות תומאס קוק, הסופר מארק טווין, גנרל אלנבי, הקיסר הגרמני וילהלם השני ופמלייתו ועוד. עם גירוש הטמפלרים ב 1940 עבר המבנה לשליטת המשטרה הבריטית עד לשנת 1948. לאחר מכן שימש כבית מחסה לילידי גברעם במלחמת העצמאות, ובין השנים 1950-1955 היה מטה של משרד החינוך. בהמשך השנים, המבנה ננטש, נשרף, הוזנח ונאטם.
ב-2018, לאחר כ- 10 שנות שיקום שכללו עבודות שימור יסודיות, בהן שחזור ארכיטקטורה, עבודות עץ ועיטורים בני יותר מ-100 שנה המקום נפתח מחדש כמלון דריסקו היוקרתי.
מסעדת השף היוקרתית נמצאת בקומת הקרקע של המלון נקראת ג'ורג' אנד ג'ון, שהם השמות הפרטיים של האחים דריסקו.

במלון דריסקו העכשווי ההיסטוריה המשומרת נראית בכל פינה, מקירות מצוירים ביד מהתקופה הטמפלרית ועד למדרגות האבן המקוריות של הגרנד הוטל משנת 1866 .
(המידע מאתרי מלון דריסקו ומסע אחר (כתבה של רותם בר כהן))

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות