שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בבית הכנסת העתיק במוצא

סמוך לבית ילין

ישראל פרקר
בית הכנסת, רב השנים, נמצא צפונית וסמוך לסיבוב מוצא, בכביש ירושלים-תל אביב, ליד בית ילין. גם אליו הגענו (במקרה) בדרכנו מירושלים לראשון לציון.
בשנת 1871 נבנה חאן במוצא, על בסיס מבנה עתיק, שנבנה, כנראה, בימי ממלכת ירושלים הצלבנית. בניין החאן נבנה על ידי יהושע ילין, כדי להיות מלון דרכים לעוברים בדרך מיפו לירושלים. באותה תקופה נמשכה הרכיבה ממוצא לירושלים כשעה עד שעתיים והיו נחים לפניה במקום. שערי ירושלים גם היו נסגרים עם רדת החשיכה. העתידים לאחר להגיע, היו ישנים גם, בחאן. הקומה התחתונה שימשה כאורווה, לסוסים, ומקום לינה לסוחרי עופות.
בשנת 1905 הגיעה קבוצת תיירים למוצא, ביניהם היה הרב בנימין זאב קראוס, רבה של העיר דברצן שבהונגריה, שלמה צבי שי"ק, רבה של העיר קרצאג ואחרים, וכששמעו מיהושע ילין כי אין בית כנסת במקום, יזם הרב קראוס גיוס כסף לבניית בית כנסת במבנה החאן. 3,000 קרונות זהב (פרנקים) נתרמו למשימת בניית בית הכנסת ובית ספר במושבה.
ב1917 משפחת כהן עברה למקום וגרה בקומה העליונה בה גר גם המורה משה דוד גאון. בחדר נוסף היו בית הספר ובית הכנסת.
משה דוד גאון, אביו של הזמר יהורם גאון, נחשב כחוקר יהדות המזרח גדול וחשוב, אשר דאג לשמר את שפת אבותיו וההיסטוריה שלהם בספריו ובעתיו.
המבנה שימש כבית כנסת עד פרעות תרפ"ט – 1929, ואז ננטש.
לאחר מלחמת 1948, שני כדרים הקימו במקום בית חרושת לכדי חרס, שנסגר לאחר מכן.
המבנה היה חלק מהכפר הערבי קאלוניה – כיום מבשרת ציון. בשנת 1961, כשהתיישבו משפחות באזור מוצא תחתית, שופץ הבניין וחזר לשמש בית כנסת. בשנת 1973 בוצעו ליד בית הכנסת חפירות ארכאולוגיות, בהן התגלו שרידי יישוב מהתקופה הרומית – יישוב ששמו היה קולוניה (מושבה בלטינית).
האולם בקומה הראשונה משמש בימות החול כאולם אירועים. בשבתות מתקיימות בבית הכנסת, שבקומה העליונה, תפילות של תושבי הסביבה: מרמת מוצא, מוצא עילית ומבשרת ציון.
בסביבת בית הכנסת נמצאו שרידים ארכאולוגיים מימי בית המקדש השני: בתי מגורים עם עיטורי פרסקאות, שרידים מתקופת ההתנחלות של בני ישראל (תקופת הברזל). ליד בית הכנסת מצוי מעיין שופע מים. לכן נוטים לזהות את המקום עם היישוב מֹּצָה המוזכר בספר יהושע בתור נקודת גבול בין שבט יהודה לשבט בנימין.
(המיידע מוויקיפדיה ומשלט הנמצא במקום)

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות