שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיור בבית העלמין "החדש" בקיבוץ נען

הרבה מצבות וסיפורים

ישראל פרקר
כשהציגה לי אילנית צמח, מנהלת תיירות ופיתוח עסקי במועצה אזורית גזר, את התכנית שהכינה לביקורינו בקיבוץ נען, הבנתי שבקיבוץ יש עוד הרבה דברים שלא ראיתי, בביקורי הקודם. לא טעיתי. היינו אורחי שרה'לה אלמוג, אחראית השימור ופעולות הקשורות אליו, בנען וזוהר בקאל, יזמת תיירות, ילידות הקיבוץ, במספר שעות מעניינות ומחכימות, בהן סיירנו באתרים שונים בקיבוץ נען, שנוסד ב1930.
אני כמובן צילמתי הרבה.

את סיורינו בקיבוץ נען התחלנו בבית העלמין "החדש", הנמצא, מול הכניסה הדרומית לקיבוץ. בית הקברות "החדש" התחיל לפעול כבית קברות זמני של חללי קרבות לטרון ב- 1948. אחרי סיום מלחמה החללים הועברו למקומם הקבוע. בנען נשאר רק קברו של אחד, תדי – בן ציון תאודור פוחובסקי ז"ל. סיפור חיו מרתק. הוא נפגע, לבסוף, מכדור צלף, במשלט "לאה 4". כששאלו את בני משפחתו מהו המקום המועדף עליהם למנוחת העולמים של תֵדי, הם ענו: "הוא סבל מספיק. תנו לו לנוח, בנען".
סיירנו בין הקברים הרבים, הגודשים את המתחם, בין עצים ופרחים, כששרה'לה סיפרה לנו את סיפורם של הטמונים בהם, חלקם, מייסדי הקיבוץ וגם כאלה ממשפחות מוכרות וידועות לרבים.
הנקבר האחרון, היה יגאל תומרקין, הפסל הידוע והמוכר, שנפטר לפני כשבועיים. לא רחוק מקברו נמצא הקבר של המאייר והקריקטוריסט דודו גבע. גם את דוד זהבי המלחין שחיבר שפע מנגינות להרבה מאוד שירים ידועים, ביקרנו. קברי אנשי משפחת מוסינזון, קרוביו של יגאל, מחבר חסמבה. קברי השר ישראל גלילי ואישתו ציפורה. כסניה, הייתה לא יהודייה שנולדה ברוסיה ב1881 התאהבה בקיבוץ נען ובילתה בו את חייה וכאן אף נפטרה.
על מצבת האופה הידוע, מנען, יעקוב טופור (הקים את המאפייה בה נמצאת כיום מאפיית ג'ילברט) חקוק המתכון של "עוגת השמרים של יענקלה". מקורי ומאוד ייחודי.
ועוד הרבה מצבות וסיפורים ברחבי באתר.
התעכבנו ליד זוג קברי הורי דבורה'לה, חנה'לה ומנחם רוסק. על מצבותיהם נחקק: "חקלאית … מטפחת אדם ואדמה" ו-"איש האדמה מבוני קיבוץ נען …"
מנחם עסק בתפקידים ציבוריים רבים בימי חייו. במלחמת השחרור שירת כמפקדו השני של הגדוד החמישי של הפלמ"ח והיה סגן מפקד חטיבת הראל תחת פיקודו של יוסף טבנקין.
מזרחית לבית העלמין הקימה המשפחה מצפור על שמו של רוסק, המשקיף על המטעים שהקים וניהל רוסק גם צופה אל הרי ירושלים שם לחם. (מופיע בתמונותיי, כמובן.)
בבית העלמין נמצאת גם חלקה צבאית וגם חלקת: "יד ליקירינו אשר יצאו בשליחות ואל הבית לא שבו. לא נטמנו באדמתנו ודמותם מאירה דרכנו."
בביתי העלמין החדש והישן ובאתרים השונים בקיבוץ נען, נערכים סיורים מודרכים, אותם אפשר לתאם עם שרה'לה בטלפון : 054-6741406 . מחכים לכם מראות וסיפורים ייחודיים ומעניינים.
תודה לאילנית ולמארחותינו, מחברי נחמן קוניאק וממני. המשך יבוא עם עוד הרבה סיפורים ותמונות.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות