שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

עלייה ביבול עצי השקד

יהיו השנה כ- 8,000 טון שקדים

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר, כי למרות החמסינים הגדולים, זו שנה טובה למגדלי השקד הישראלי, עם שיפור מסוים ביבולים, בעיקר במטעי השקד בצפון הארץ.
היבול מוערך השנה ב- 8,000 טון, שזו עלייה של כ- 8% משנה שעברה, בה היה היבול כ- 7,500 טון.
דאגת המגדלים היא המחיר, עקב מחירים נמוכים יחסית לשקד בשווקי העולם, אשר עדיין טרם חזרו למחירים שהיו טרום הקורונה ועשויים לגרום הפסדים למגדלים בישראל.
בלחסן מוסיף כי בישראל נטועים כ- 65 אלף דונם עצי שקד ונרשמת עלייה מתמדת של צריכה השקדים בעולם ובישראל.
"בעשור האחרון ישנה עלייה של 35% בצריכת השקד. בישראל צורכים 10,000 טון שקד בשנה, כחלק מהמודעות לצריכת מזון בריא. השקד הינו בעל ערכים תזונתיים גבוהים ונמצא בקטגורית הסופר פוד".

אמיר מעגן, יו"ר שולחן השקד במועצת הצמחים אומר, כי קטיף השקדים נמצא לקראת סיומו.
קטיף השקד הינו בעיקר מכני ומתבצע באמצעות מנערת. הפרי נאסף עם הקליפה ומונח לייבוש על משטחים, בחום הטבעי של השמש ובהמשך מועבר למכוני הפיצוח. הגדול בין מכוני הפיצוח נמצא בגבע ומפעם נוסף במסמייה, בבעלות קיבוצי הדרום ומכוני פיצוח נוספים בבעלות סוחרים.
תהליך פיצוח של כלל השקדים בישראל ימשך עד סוף חודש נובמבר.
מעגן מציין ששנה זו טובה יותר לענף השקד וכי למרות היבול הטוב בצפון הארץ, בדרום הארץ נרשמו יבולים נמוכים העונה. למרות היבול הרב, עדיין קיים צורך להשלמת הצריכה המקומית בישראל, בייבוא של כ-2,000 טון שקדים, מקליפורניה, המשווקת העיקרית, 85% של שקדים בעולם.
"המחיר למגדל בישראל מושפע מהמחירים בעולם. בתחילת משבר הקורונה הייתה ירידה במסחר ולכן המחיר לחקלאי בקליפורניה צנח מ-7 דולר לק"ג שקד ל- 4.85 דולר בנמל. בהמשך המחיר השתפר בכ-2 דולר והוא קרוב למחירים של טרום הקורונה.
"השקד הישראלי גדול ואיכותי יותר ביחס לשקד בארה"ב, אך התפוקה לדונם בקליפורניה גבוהה יותר. בישראל עומדת התפוקה הממוצעת לדונם על 150 ק"ג שקד ובארה"ב נקטף יבול של 250 ק"ג לדונם, כאשר הוצאות הייצור ועיבוד המטעים זהות בישראל ובארה"ב וכוללות עלויות של קטיף, קילוף, יבוש, אריזה ושיווק.
בשנים אלה רוב התקציב של ענף השקד מוקדש למו"פ (מחקר ופיתוח) חקלאי, במטרה להגדיל את כמות היבול לדונם, לספק את כל הצריכה המקומית של השקד בישראל ואף להגיע למצב בו ניתן יהיה לייצא".

ירון בלחסן מנכל ארגון מגדלי הפירות, במטע שקד בשדה נחמיה

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל מוסיף: "מגדלי השקד כמו שאר מגדלי הפירות בארץ עומדים בפני איום הרפורמה בחקלאות המציעה לבטל את המכסים על יבוא תוצרת חקלאית לישראל. אני מקווה כי ממשלת ישראל תתפכח ותדאג לחקלאיה במדינת ישראל ולא לחקלאים ממדינות העולם. אנו ממשיכים להילחם בכוונות הזדוניות של הממשלה וקוראים למקבלי ההחלטות היושבים בכנסת ישראל לשמור על חקלאי ישראל, להילחם בפערי התיווך ולהעניק עדיפות עליונה לענפי החקלאות כערך ייחודי ואסטרטגי ליצירת חוסן לאומי וביטחון ייצור מזון עצמי בישראל".

פרי עץ השקד נחשב למזון על-סופר פוד. בחופן שקדים טבעיים יש מגוון רכיבים מזינים המהווים מקור מצוין לוויטמינים ולמינרלים וביניהם ויטמין E, מגנזיום, אשלגן וסידן, כולם רכיבים תזונתיים חיוניים התומכים בלחץ דם בריא ורמת כולסטרול תקינה.
בשקד יש שומן המכיל בעיקר חומצת שומן אומגה 9, שהיא חומצת שומן חד-בלתי רוויה, המסייעת בהפחתת הכולסטרול "הרע" ומעלה את רמת הכולסטרול ה"טוב", שומרת על לחץ דם תקין באיזון רמות הסוכר בדם ובחיזוק מערכת החיסון.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות