שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

חגיגת בירות אלכסנדר בבית הטבק והיין

ישראל פרקר

לרגל יום הבירה הבינלאומי, שחל ביום שישי 6.8,  מבשלת בירה אלכסנדר ערכה חגיגת בירה מיוחדת בבית הטבק והיין בראשון לציון. 8 סוגי בירות אלכסנדר נמזגו לכוסות, והרבה סיגרים, מסוגים שונים, הוצתו במקום, בין לגימה ללגימה. גם אני הגעת למוסד הטבק והיין (+ בירה) של רני כאורחם של ניר גלדסטון, מנהל השיווק ותחום הבירה בחברת כרמל, המשווקת את בירה אלכסנדר וירון, מנהל המכירות ומרכז המבקרים של  מבשלת אלכסנדר.
גם אני הייתי שם. בשבילי אלכסנדר מעלה הרבה זיכרונות. נולדתי בכפר חגלה, לא רחוק מנחל אלכסנדר, שעל שמו נקראת המבשלה. ילדותי וימי נעורי, ליד הנחל, מלאים בסיפורים.
טעמתי את הבירות וירון סיפר לי רבות על המבשלה, התהליכים הבירות שטעמנו, ובכלל על בירה.
את המבשלה הקים הטייס מיל אורי שגיא שהוא בעל תואר ברומאסטר. לימודיו עוזרים רבות בהכנת התערובות הייחודיות לכל בירה. סמל המבשלה הוא צב עם כנפים. הצב לכבודם של הצבים הרבים החיים בנחל אלכסנדר, הסמוך למבשלה, וכנפיים לכבוד חיל האוויר בו שירת אורי שנים רבות.

ירון הכניס אותי לעומק תעשיית הבירה, ואני רוצה לשתפכם בנושא. לדעתי, לא מספיק רק ללגום בירה וליהנות. מומלץ גם לדעת מהי בירה ואיך מייצרים אותה. ירון גם סיפר על הבירות לקהל המשתתפים.

בירה איכותית מכינים מ-4 מרכיבים בלבד: מים, לתת, כשות ושמרים. מכל אחד מהמרכיבים יש מגוון רחב של סוגים ומה שקובע את תכונות הבירה הוא הסוג של כל אחד מהמרכיבים, כמותם ותהליך הייצור.
מים הם הבסיס. סוגי מים נבדלים ביניהם על פי סוגי המינרלים, שבהם, וכמותם. סוג המינרלים וריכוזם במים ישפיעו על הטעם הסופי של הבירה. באלכסנדר מסננים את המים בתהליך אוסמוזה הפוכה ההופכת אותם לטהורים. בשלב השני מוסיפים להם את המינרלים המתאימים לכל בירה.

הלתת הוא מקור הסוכר בבירה, התוסס והופך לאלכוהול. לתת הם גרעיני דגן שונים (שעורה, חיטה, שיבולת שועל ועוד) שעברו הנבטה חלקית. הגרעינים שהורטבו, נבטו ויובשו באמצע תהליך הנביטה. לאחר מכן הם עברו קלייה ברמות שונות. ההנבטה החלקית מייצרת אנזימים שיפרקו את העמילן לסוכרים פשוטים ומכינים אותו להתססה. סוג הלתת ורמת הקלייה ישפיעו על צבע הבירה, על טעמה ועל הארומה שלה. הלתת בדרגות קלייה שונות מגיע מגרמניה. הוא בצבעים שונים.

הכשות הוא צמח הצומח באזורים הקרירים של אירופה וצפון אמריקה. לכשות פרחים דמויי אצטרובלים קטנים, הנטחנים ומוספים לנוזל בעת תהליך ייצור הבירה. הכשות מעניק לבירה מרירות שנותנת איזון למתיקות מהלתת, יכולת שימור טבעית, וטעמים וארומות ייחודיים.

השמרים הם מיקרואורגניזם חד תאי, שקיומם התגלה ע”י לואי פסטר. שמרי הבירה מעכלים את הסוכר והופכים אותו לאלכוהול, פחמן דו חמצני, טעמים וארומות. שתי משפחות השמרים החשובות בבירה הן ממשפחת האייל התוססים בטמפרטורה חמימה יותר. וממשפחת הלאגר שתוססים בטמפרטורות נמוכות יותר. סוגי שמרים שונים ייצרו סוגי בירה שונים מאותם חומרי הגלם. באלכסנדר משתמשים בשמרים מיוחדים, סודיים, המאוחסנים, נעולים, בכספת מיוחדת.

רוב הבירה, הנמכרת בעולם, היא בירה שנעשית ע”י הקונצרנים הגדולים. הם מייצרים בירה בעלות ייצור נמוכה ככל האפשר, חיי מדף ארוכים ככל האפשר, והתאמה לטעמם של מירב האנשים. כתוצאה מכך רוב הבירה בעולם דומה, “שטוחה” בטעמים ובריחות.
מאות מבשלות בירה, באירופה ובארה"ב, החליטו לייצר בירה טעימה, עם עושר טעמים וניחוחות. בארה”ב היא נקראת Craft beer ובאירופה בשמות שונים. הבישול נעשה בשימוש במרכיבים משובחים, יקרים יותר, תוך ביטול תהליכי הפסטור והסינון ההרסניים, ולכן אורך חיי המדף שלהן קצר יותר.
בירה אלכסנדר מייצרת כבמבשלות הבוטיק באירופה ובארה”ב, ממרכיבים טבעיים בלבד, איכותיים וללא פסטור וללא סינון. הבירה נשמרת בקירור לאורך כל חייה, ממיכל התסיסה דרך חדרי האחסון המקוררים במבשלה, ועד למקרר בבר או בבית – craft beer ישראלית.

בתוך קערות הקרח, במתחם האירוח בבית הטבק והיין בראשל"צ, היו 8 סוגי בירות אלכסנדר, מהם טעמתי יחד עם המשתתפים באירוע. (סיגר לא עישנתי. הייתי יוצא דופן באירוע הזה)

BLONDE
אלכסנדר בלונד היא פרשנות על סגנון ה- BLONDE הבלגי, בהגשה יותר קלילה ופחות אלכוהולית המתאימה למזג האוויר והאופי הישראלי. לבלונד ניחוח פירותי ואיזון בין מרירות למתיקות. 5.3% אלכוהול. מסביב שמעתי קריאות, שהעידו שרבים אהבו ביותר בירה זו.
מדליית זהב European Beer Star 2014.
מדליית כסף European Beer Star 2017.

AMBREE
בירה בסגנון כפרי צרפתי. צבע הבירה הוא ענברי, (Ambrée ) והוא נובע משימוש בלתתים מיוחדים, קלויים יותר המעניקים לבירה מלבד צבע אדמדם גם עושר טעמים וארומות. 5.7% אלכוהול.
אני אהבתי במיוחד בירה זו שחשתי בה טעם של קרמל.

GREEN
אלכסנדר GREEN היא בירה בסגנון IPA. מיוצרת ע"פ שיטהבה יוצרה הבירה לאנגלים בהודו, במאה ה18. היא בעלת ארומה פירותית מורכבת עם מתיקות חלקה המאוזנת באפטר טייסט ארוך ומריר בפה. 6% אלכוהול.
ראשי תיבות של INDIA PALE ALE – India – הודו Pale – צבע חיוור Ale – סוג השמרים
הבירה זכתה במדליית זהב כפולה Beer International recognition Awards 2011.

חיטה ישראלית
בירה קלה ומרעננת עם חיטה ישראלית. הבירה מאוזנת עם מרירות מעודנת ומורכבות ושכבות נוספות של טעם וריח. 5% אלכוהול

BLAZER
בירה זהובה עם ראש קצף לבן, מאלטית, חלקה וקרמית היא מתחילה עם מתיקות מרומזת וממשיכה עם מרירות מדוייקת, עגולה ומאזנת וסיומת יבשה, בירה שתיה עם טעם של עוד שקשה להבחין שהיא מכילה 8% אלכוהול. הבירה לגברים הוכנה בהתאם לבקשת אנשי המגזין לייזר.

BLACK
אלכסנדר בלאק היא הבירה החורפית שלנו, בירה חזקה ועשירה בטעמי שוקולד מריר ואספרסו, מאוזנת, מורכבת וחלקה. 7% אלכוהול. בירה מעניינת וטעימה לחיכי.
מדליית ברונזה European Beer Star 2018.
מדליית זהב European Beer Star 2017.
מדליית זהב European Beer Star 2014.
מדליית זהב World Beer Cup 2014.
מדליית זהב European Beer Star 2013.
מדליית כסף בתחרות BIRA 2011.

SAISON
סייזון (עונה בצרפתית) זו הבירה שהכינו בבתי החווה בדרום בלגיה לקראת עונת הקיץ להרוות את הצמא כשעובדים שעות בשדות ובחום. מורכבות יוצאת דופן בטעמים ובריחות , יובש ומעט חומציות. 7% אלכוהול

MIKKELLER GREEN GOLD
בירה בסגנון IPA, מרירות אסרטיבית, מאוזנת בשדרת מאלט עמוקה ומאזנת, גוף חלק ומלא ואפטרטייסט ארוך ונעים. 6.8% אלכוהול.

תודה למארחים ותודה לירון על שעזר לי להיכנס לעומק סיפורי הבירות של מבשלת אלכסנדר.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות