FOODISH – מאגר המידע הגדול של סיפורי אוכל יהודי

28/07/2021
ישראל פרקר המשך »

לאחרונה, לאחר 10 שנות תכנון, מחקר, עיצוב וביצוע, נחנך בבית התפוצות, לשעבר, בקמפוס אוניברסיטת ת"א, אנו – מוזיאון העם היהודי, הענק, המשתרע על שטח של כ 7,000 מ"ר, בו מרוכזים בצורה חדשנית וצבעונית התרבות, ההיסטוריה, הערכים וכל הנכסים המשותפים שהופכים את העם היהודי הנמצא בכל רחבי העולם למשפחה אחת מורחבת ומלוכדת.
באחד מאגפי המוזיאון, בקומה שלישית,  נמצאת פינתה של Foodish – הזרוע הקולינרית של אנו – המביאה את סיפורו של האוכל היהודי לקדמת הבמה.
הגעתי למקום עם חברי עם העמותה הישראלית לתרבות קולינארית לסיור היכרות עם המוזיאון המפואר ועם FOODISH במטרה ללמוד את הנושא ולסייע לזרוע זו במשימתה, להביא את סיפורו של האוכל היהודי לקדמת הבמה.
התכנסנו בחדר הממוקם על מרפסת גג הבניין. את הפגישה פתח דוד קישקה, העומד בראש העמותה, שסיפר בקצרה לאן הגענו. בהמשך סיפרה מרב אורן – מנכ"לית Foodish – אגף הקולינריה של אנו, פעילות אגף קולינריה והשלימה את המידע יונית נפתלי, מנהלת התוכן של Foodish ועורכת ספרי בישול.
יוזמי הפרויקט חשבו מה מחבר בין אנשים, חוצה גילאים, מגדרים, שפות ומקומות וגם מעצים את תחושת השייכות שלנו כעם ומחבר בין יהודים מכל רחבי העולם.
מה מעורר בכולנו זיכרונות טעימים וגעגוע לתקופה של בית אמא וסבתא? והתשובה: אוכל. האוכל שגדלנו עליו. אוכל טעים. אוכל שאנחנו אוהבים.
"פודיש" הוא שילוב המילים, Jewish Food ו־Dish.
מרב ויונית סיפרו לנו שהאתר החדש שלהם מתוכנן לאגד את סיפורי האוכל היהודי, המתכונים, התמונות, הסרטונים ומפת Foodish העולמית, לצד פעילויות שיתקיימו במוזיאון החדש ובהם יהיו מפגשים עם מיטב הבשלנים והשפים בארץ ובעולם, סיורי אוכל, תערוכות קולינריות ועוד.

https://foodish.network/
https://www.facebook.com/foodishanu/
info@foodish.network

פודיש מתוכנן להיות מאגר המידע הגדול ביותר בעולם של אוכל יהודי והסיפורים שמאחוריהם.
השפים וקהל הבשלנים והבשלניות מוזמנים לעזור לאוספי החומר מידע מפורט על תבשיליהם ותבשילי הוריהם. מלל, תמונות וסרטוני בישולים.
בהמשך ירדנו לקומה 3 של במוזיאון, ראשית לפינה הקטנה בה נמצא אזור Foodish. פינה שבוודאי תגדל בהמשך. במרכזה נמצא מסך עם 10 מנות מארצות שונות. בחירת כל מנה מדגימה על המסכים את חומרי הגלם ודרך הכנת המנה מחיתוך חומרי הגלם ועד להגשה בצלחת. (בצורה מונפשת)

בראש שלט גדול, שבמקום מופיעה השאלה:
ומהו המאכל היהודי הנפוץ ביותר? "ישנו מאכל שהגיע לשולחן השבת כמעט בכל העדות. האשכנזים מכנים אותו טשולנד, המרוקאים סחיה והעיראקים סביח. בקרב צברים נפוץ השם חמין. רוב הישראלים חושבים שפלאפל הוא המאכל הלאומי הישראלי."

אני מקווה שבעתיד יותקן במקום מסך גדול עליו תהייה מפת העולם כולו. בנגיעה במדינה מסוימת, בה חיים יהודים, יופיעו מספר "מנות יהודיות" הנאהבות באותה מדינה.
אומרים שבעולם יש כ100 מדינות שבכל אחת יש יותר מ100 יהודים.

טופס שליחת מידע לFOODISH

שיהיה בהצלחה לכולם , גם בעזרת הציבור הרחב, כמובן, שיעביר חומר טעים ומעניין. אנשי פודיש ממתינים לדיווחים מהבתים שלכם.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.