שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

החל קטיף האגסים במטעי הגליל והגולן

הוא יימשך עד אמצע אוגוסט

מידע מיח"צ:

ארגון מגדלי הפירות קורא לרשתות השיווק לעודד צריכת פירות כחול לבן

בימים אלה החל קטיף האגסים בגליל העליון, רמת הגולן ובמטעים באזור ירושלים. הוא יימשך עד אמצע חודש אוגוסט. את הפרי ניתן יהיה למצוא בשווקים לאורך כל השנה, הודות לחיי המדף הארוכים המייחדים את האגס, המאפשרים איסום בקירור ארוך טווח, תוך שמירה על איכותו התזונתי וטעמו.

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: "היקף מטעי האגסים בארץ הוא כ- 12,000 דונם, בעיקר בגליל העליון וברמת הגולן. קטיף זן האגס המקדים קוסצ'יה החל כעת. מוצאו של הזן באיטליה, צבעו ירקרק צהבהב, מתוק ובעל צורה מאורכת. הקטיף של הקוסצ'יה יימשך כשבוע ימים.
בעוד כשבועיים יחל קטיף זן ספדונה שימשך עד אמצע אוגוסט. זן זה מהווה כ- 80% מהיקף יבול האגסים בישראל. הספדונה פותח בספרד, מצטיין בעסיסיות וחמאתיות, צבעו ירקרק ונחשב למוביל בשוק הישראל.
בחודש אוגוסט ייקטף זן האגס הישראלי 'עדן' שהינו פציח ומתוק במיוחד, בעל לחי ורדרדה, שפותח במשך 12 שנה (!) בחלקות המחקר של "משתלות בן-דור" ביסוד המעלה.
זן נוסף ופחות נפוץ הוא- ג'נטיל".

בלחסן מוסיף, כי השנה מסתמנת סירוגיות במטעי הפרי, בהתאם לאזורים הגאוגרפיים השונים. זאת בגלל החורף האחרון, אשר אופיין בטמפרטורות גבוהות, כמות משקעים ממוצעת, וחוסר במנות קור, שהינן הכרחיות לעצי פרי הנשירים. זאת על מנת להתעורר מתרדמת החורף, לפרוח ולהניב פרי בצורה מיטבית.
ימי פריחת עצי האגס בחודש מרץ התאפיינו בימים סגריריים, דבר שמנע משלב החנטה (התפתחות הפרי) להתקיים כנדרש באזורים מסוימים בהם ממוקמים מטעי האגסים.
"הערכה הראשונית היא, כי כמות יבול האגס צפויה לרדת ותעמוד על כ- 22 אלף טון. זו היא ירידה של כ-30%, ביחס לשנה שעברה, אך הפרי מובחר, יפה וטעים במיוחד.
כאמור, הפרי נשמר מצוין בקירור וישווק טרי ועסיסי לצרכנים לאורך השנה ועד אפריל-מאי 2022", אומר בלחסן.

ירון בלחסן בעת קטיף האגסים

על פי נתוני ארגון מגדלי הפירות בישראל, יקבל החקלאי עבור קילו אגס בין 3.5 שקלים ל-4 שקלים בשער המשק (וישנן, כמובן, הוצאות עיבוד ואחזקת המטעים) .
המחיר לצרכן ברשתות השיווק תלוי אך ורק ברצונם של בעלי הרשתות להוזיל מחירים ולאפשר לצרכן הישראלי צריכת פירות בריאים תוצרת ישראל.

על פי הסכמי הסחר של מדינת ישראל, קיימים שני סוגי יבוא של אגסים בפטור מתשלום מכס בהיקף של כ- 3,904 טון מהאיחוד האירופי ומארה"ב.

ירון בלחסן: "אני קורא לציבור הרחב לרכוש פירות וירקות תוצרת ישראל אותם גידלו וטיפחו החקלאים על אדמת המדינה, ולא מייבוא, אשר מקורותיו לא ידועים. לממשלה אין מספיק מידע על התנאים בהם גודלו הפירות ובמה רוססו. עובדה חשובה לידיעת הצרכנים היא שהחקלאי אינו קובע את המחיר הסופי לצרכן, אלא רשתות השיווק ולהם אני קורא לגלות אחריות צרכנית ולעודד צריכת פירות כחול לבן ממשקי חקלאי המדינה!"
על משרדי החקלאות והאוצר בממשלה החדשה, לפעול לצמצום ייבוא תוצרת חקלאית טרייה, לאכוף את טווח פערי התיווך ברשתות השיווק, לעודד ייצור עצמי של מזון ולתמוך בחקלאות בישראל.

האגס הוא פרי עשיר בפחמימות, מכיוון שהסוכר בו ממקור טבעי ולא מתועש, הוא מעניק תחושה של מתיקות, עשיר באשלגן שנחשב במחקרים האחרונים בעולם כמרכיב חשוב בהשפעה מיטיבה על יתר לחץ דם. אגס בינוני השוקל כ-150 גרם מכיל 90 קלוריות ו-2 גרם סיבים תזונתיים (כמו בפרוסת לחם מלא) ובעיקר סיבים מסיסים המגבירים את תחושת השובע. בנוסף, מכיל האגס מגנזיום, ויטמין C, ויטמין A וחומצה פולית.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות