שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במוזיאון הישראלי לרפואה ומדע שנפתח בטכנודע

ישראל פרקר - גבעת אולגה, חדרה

לתוך גוף האדם קצת קשה לקפוץ אבל כששמענו על פתיחת המוזיאון הישראלי לרפואה ומדע שנפתח בטכנודע, שבגבעת אולגה, הגענו גם אליו ולמדנו הרבה על מה שנמצא בתוך גופינו.
למדנו גם שפארק המדע משתרע על 4 דונם של חוויה מדעית מרשימה.
המוזיאון הישראלי לרפואה, המשתרע על פני 1200 מ"ר, כולל כ-120 מיצגים, שתוכננו בטכנודע חדרה ונבנו, במיוחד, בגרמניה. הוא מבוסס על השילוב שבין מדע, רפואה וטכנולוגיה.
קיבל אותנו ד"ר גדי מדור, מנכ"ל טכנודע חדרה, שסיפר על מפעלם המבורך בפעילות בפארק המדע, רבת השנים והעניין.
בהמשך הצטרפנו למדריכה, גפן, שהובילו אותנו, שופעת ידע, בין הקומות ועשרות המייצגים, הגופניים, מלאי הפעילות.

במוזיאון קיימים שני מסלולי ביקור:
מסלול "לגעת בלב" ומסלול "המוח הגמיש". בכל מסלול ישנן שלוש תערוכות. הסיור מתקיים בקבוצות קטנות ובליווי מדריך צמוד.
בסיום הסיור אפשר להמשיך וליהנות באופן עצמאי, וללא תוספת תשלום, מאטרקציות נוספות בטכנודע.

מסלול לגעת בלב – 3 תערוכות במסלול אחד
בתערוכת הלב נכנסים לתוך לב ענק, ומגלים כמה קשה הוא עובד. מגלים, ע"י הפעלת המוצגים כיצד יודע הלב מתי לפעום? כמה פעימות הלב של כל אחד פעם עד היום, של מי פועם הלב מהר יותר, של נשים או של גברים ? גם נכנסים לחדר ניתוח אינטראקטיבי, והופכים לקרדיולוגים. בחדר צנתורים מצילים סימולטור אנושי מהתקף לב ומתנסים במכשיר האולטרסאונד.
בתערוכת "הידעת?" מגלים את נפלאות גוף האדם והטכנולוגיות הרפואיות החדשניות. עומדים ממול מודל של עין ענקית ומגלים, שאנחנו רואים הפוך. איך אפשר לייצר הבעות פנים? איך המיקרוסקופ מאפשר לראות את העור בהגדלה, כמו שעין רגילה לא יכולה לראות?
בתערוכת הריאות מודדים, בין השאר, את כמות החמצן בדם. מפעילים מוצג הממחיש את הצורך בסרעפת, מגלים מה מייחד את הנשימה של הכבאי, של מטפס הרים, או של עובר ברחם.
גם מתנסים בשימוש בסטטוסקופ בסימולטור אנושי בחדר ניתוח, ולבסוף, מצילים חיים בהנשמה מלאכותית של סימולטור נחנק.

מסלול המוח הגמיש – 3 תערוכות במסלול אחד
בתערוכת המוח מפעילים מודל מוח ענק ומגלים איזה אזורים מתעוררים בכל סוג גירוי. מה זה תעתועי מוח? איך משפרים את תפקודו? כמה מידע יכול להכיל המוח? האם המוח פעיל יותר ביום או בלילה? מה מרגישים כשנוהגים שיכורים ברכב סימולטור לאחר שתיית אלכוהול? האם אפשר לשלוט בכדור בכוח המחשבה בלבד? למה המוח חייב שנישן?
ולסיום, נכנסים לחדר ניתוח, להמחשת טיפול רפואי באירוע מוחי חריף ועוד.
בתערוכת הגנטיקה מבינים כיצד תכונות עוברות מדור לדור ומה גורם להבדלים בין האנשים השונים. עומדים מול הסליל הכפול הענק של ה- DNA ומבינים מהו "כתב סתרים" שיסודות החיים צפונים בו? מה הופך כל אחד למיוחד? מה מכתיב את הגובה ואת צבע העיניים? מהי מוטציה ומהו עיוורון צבעים? וכיצד מהנדסים וירוסים לצורך הרפואה המודרנית?
בתערוכת החיידקים והווירוסים, מכירים מגוון רחב של מיקרואורגניזמים, את המחלות להן הם גורמים וכיצד הרפואה המודרנית מתמודדת איתם. נכנסים למיצג של עולם החיים המזערי הקיים מסביב ובגוף. מהן מגיפות? ומה עושים החיסונים לגוף?

הביקורים במוזיאון הרפואה מתקיימים רק במסגרת סיורים מודרכים, ולכן מחייבים תיאום והזמנה מראש.
כל סיור אורך כשעה וחצי. המוזיאון מומלץ לילדים מגיל 6 ומעלה.

כדי להתרשם מכל מה שנמצא בטכנודע ,בחדרה, צריך להקדיש לפחות חצי יום לביקור במקום. אנחנו חלפנו במהירות על פני המוצגים השונים, מעוררי ההתפעלות, במשך כשעתיים. זה לא מספיק, כמובן, אבל נתן תחושה כללית נהדרת וגירויי לחזור.

המקום כולל גם מתחמים ייחודיים נוספים, הממחישים את נפלאות המדע ברמה אקדמית גבוהה.
בטכנודע מוצב הטלסקופ הגדול בארץ הפתוח לקהל. הטלסקופ ממוחשב בעל מאגר נתונים של 64,000 עצמים ברקיע. הפלנטריום מהווה הדמיה של כיפת השמיים.
יחידה לסימולציה רפואית כוללת ציוד רפואי מתקדם כסימולטור לידה וסימולטורים נוספים. בפארק המדע החיצוני נמצאים מוצגים ענקיים הממחישים תופעות מדעיות טכנולוגיות. צילמתי אותם ואציגם בפוסט נוסף.
המוזיאון כולל גם מגוון תערוכות במדע וטכנולוגיה. מרכז ח.ץ – יחידה לחינוך צעיר בה נמצאים מוצגי ענק המשולבים בסביבות למידה אטרקטיביות. מעבדות מדעים – פיזיקה, כימיה ביולוגיה. מתחמים אלה, מאפשרים לטכנודע חדרה, להוות את אחד המרכזים המובילים בישראל, מבחינת עבודה חינוכית, חברתית ומדעית, למען צעירי ישראל.
המון תודה למארחינו ולמדריכים וברכות להצלחה רבה, גם בהמשך הפעילות הייחודית.
עוד פרטים על המוזיאון הישראלי לרפואה ומדע בטכנודע בחדרה .
הרב ניסים 2, חדרה 04-633-3505
http://www.technoda.org.il/

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות