ביקור בקיבוץ נגבה

03/04/2021
ישראל פרקר המשך »

כשביקרתי בקיבוץ נגבה, כדי להתרשם, ללמוד ולצלם, מצאתי שם הרבה זיכרונות מתקופת מלחמת השחרור ולא רק.
פוסט זה מוקדש למזכרות אלה ולבית העלמין הצבאי שבמקום. בפוסטים הבאים אביא עוד הרבה ממה שראיתי ברחבי הקיבוץ ועל הגבעות הסמוכות.
ויקיפדיה עזרה לי להכיר יותר לעומק את ההתיישבות בנגבה ולהבין מה ארע במקום ב1948:
נֶגְבָּה הוא קיבוץ מתנועת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, הממוקם באזור מישור החוף הדרומי , בקרבת קריית מלאכי, קריית גת ואשקלון .
הקיבוץ הוקם על ידי גרעין "גבעת גנים" של חברי השומר הצעיר מפולין, אליו הצטרפו החברים מגרעין "שמיר" שרוב חבריו עלו מרומניה. היישוב הוקם ב-12 ביולי 1939 כיישוב חומה ומגדל, בסיוע חברי קיבוץ גבעת ברנר.
כשפרצה מלחמת העצמאות היה נגבה היישוב היהודי הדרומי ביותר בארץ ישראל, למעט יישובי הנגב ולסדום. כשפלשו המצרים, ב-15 במאי 1948, התקדם צבאם ותפס את משטרת עיראק-סודן, ששלטה על הכביש לנגב ועל קיבוץ נגבה, הסמוך. המצרים תפסו גם משלטים ויישובים ערביים בסביבות הקיבוץ, ומשם תקפו את התחבורה לנגב ואת נגבה. במקום נערכו קרבות כבדים נגד הצבא המצרי וערביי האזור.
למרות ההתקפות המצריות הכבדות שהסתייעו במטוסים, בטנקים ובתותחים, הם לא הצליחו לכבוש את הקיבוץ. נגבה נהרסה, אך מגיניה התחפרו בבונקרים, בתעלות ובעמדות, והמשיכו בעמידתם האיתנה בפני ההתקפות החוזרות שנמשכו כשלושה חודשים. במבצע יואב הובס הצבא המצרי, וב-9 בנובמבר 1948 נכבשה משטרת עיראק סודן על ידי כוחות צה"ל. חברי נגבה החלו מיד בשיקום הריסות הקיבוץ.
בשנת 1953 הוצבה במקום אנדרטת המגינים‎‎ לזכר החללים בשולי בית העלמין הצבאי, המציינת את אחוות הלוחמים: חבר וחברה של הקיבוץ עם חיל לוחם. האנדרטה פוסלה על ידי הפסל נתן רפופורט.
גם מגדל המים המנוקב בפגזי האויב נשאר, במרכז הקיבוץ כזכר למערכה הכבדה שהייתה במקום.
במקום מוצב גם טנק לוקסט M22 כתחליף לטנק המצרי שנבלם מדרום לקיבוץ ב-12 ביולי 1948. ליד שער הקיבוץ נמצא שחזור של מבנה חומה ומגדל, שגם אותו צילמתי ואספר עליו בפוסט נוסף.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.