בית קאסר הישן

10/04/2021
בשכונת נווה עופר התל אביבית המשך »

ישראל פרקר
בשכונת נווה עופר (אבו כביר) פגשתי בבית ישן, סגור ומוזנח. הוא ניצב אחרי גדר גבוהה וחומות פח לבנות. הבית, בעל שתי הקומות, מוקף בעשבי פרא ובחצר יש מלונה עם כלב, אות וסימן לחיים מסוימים, במקום…
מצאתי ברשת ובוויקיפדיה מיידע ישן, עליו. ניראה שהוא נכתב לפני כ10 שנים.
בפוסט זה אני מביא תמונות עדכניות מבחוץ, שצילמתי במרץ 2021.

בית קאסר הוא בית באר ברחוב מרדכי בנטוב בשכונת נווה עופר בתל אביב-יפו, אשר שימש עד 2009 את מרחב המרכז של מערך מג"ן (מורות חיילות, גדנ"ע (מד"נים) ונח"ל) בחיל החינוך והנוער.
הבית נבנה במאה ה-19 בידי סלים קאסר, סוחר ערבי-נוצרי עשיר שמוצא משפחתו במלטה, וששימש גם כקונסול של 12 מדינות שונות. לקאסר היו אדמות רבות באזור הירקון, ובין היתר הייתה בבעלותו חווה בסמוך לכפר אל-מיר שבמקורות הירקון, שאותה מכר בנו, אנטואן, לראשוני פתח תקווה.
ביתו של קאסר היה ביפו, ואת הבית באבו כביר הקים כארמון קיץ לאירוח ונופש. הבית נחשב, אז, לאחד הבתים המפוארים באזור יפו.
הבאר שבחצר הבית פעלה בתחילה באמצעות אנטיליה, אך מאוחר יותר הופעלה באמצעות מנוע דיזל. המים זרמו לבריכת אגירה וע"י תעלות, השקו את הפרדסים ואת הגן שסביב הבית. הקומה הראשונה, ששימשה לאחסון ושיכון פועלים וחיות משק, הייתה פשוטה יחסית. בקומה זו השתמרה השוקת המקורית ששימשה להשקיית הסוסים והגמלים.

הקומה השנייה הייתה, מפוארת מהתחתונה. היא נבנתה כליוואן (חלל מרכזי המשמש לאירוח, שסביבו חדרי המגורים), אליה הוביל גרם מדרגות רחב. המרצפות בקומה השנייה מעוטרות, וגם הקירות והתקרות עוטרו באיורים. בנוסף, תקרות העץ מעוטרות בפיתוחי עץ מורכבים. את החלל המרכזי שוברים שני עמודי שיש המופרדים ביניהם ובין הקירות באמצעות קשתות. ממרכז החלל המרכזי של הליוואן השתלשלה פעם נברשת שנעלמה. פיתוחי העץ שמהם הייתה תלויה השתמרו בחלקם. גם חלונות הבית מסוגננים, וכללו פיתוחי אבן ועץ. בחלק העליון של הקירות החיצוניים נבנו פתחי אוורור עגולים. מעליהם הותקן מרזב מקושט.
המבנה נבנה בראשיתו כמלבן סימטרי, אבל עם הבאת הצנרת המודרנית לארץ ישראל בידי המתיישבים האירופאים הראשונים (הטמפלרים), נוספה למבנה תוספת בנויה משמאל לחזית, המכילה שירותים ומקלחת ששברה את הסימטריה של המבנה.
בחצר המבנה נמצא מבנה עשוי בוץ, טיט ואבני כורכר, ששימש לאחסון. מבנה זה היה ככל הנראה המבנה הראשון במקום, והוא, כנראה, בן כמה מאות שנים.

לאחר מלחמת העצמאות צה"ל קיבל את המבנה, והוא שימש עד שנת 2009 את חיל החינוך. לאורך השנים ישבו במבנה יחידות שונות, ומאמצע שנות השמונים ישבה במבנה מפקדת מרחב מרכז של מערך מג"ן (בעבר – אגף הנוער והנח"ל). הצבא ביצע במבנה שינויים קטנים יחסית ביניהם, סגירת חלונות והקמת קירות, וכן הסבת בריכת האגירה לרחבת מסדרים. הותקן גג חדש, תוקנה הצנרת והוכנסו רשתות חשמל וטלפון. רבים מחשיבים את המבנה כבית הבאר השמור והשלם ביותר בארץ ישראל.
המיידע המופיע ברשת האינטרנט ישן ולא עדכני, לכן אני רק יכול לספר, שכיום, מבחוץ, המבנה והמתחם נראים מאוד עזובים ומוזנחים ומצפים מאלה שרכשו אותם לשפצם ולהפכם למקום פעיל.
נשמח כמובן לקרוא, מיודעי דבר, מהו עתידו של המקום הזה ומתי יגיע העתיד הזה

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *