שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שיחזור חומה ומגדל בקיבוץ נגבה

ישראל פרקר

קיבוץ נגבה הוקם על ידי גרעין "גבעת גנים" של חברי השומר הצעיר מפולין, אליו הצטרפו החברים הפולנים של גרעין "שמיר" שרוב חבריה עלו מרומניה. היישוב הוקם ב-12 ביולי 1939 כיישוב חומה ומגדל, בסיוע חברי באר טוביה. סמוך לכניסה לקיבוץ נמצאת חצר משוחזרת של היישוב. המקום היה נעול אבל הצלחתי גם לצלם דרך פתחים בחומת העץ, המקיפה את המקום.
תמצות מידע מאתר המוזיאון הפתוח – נגבה מספר על הקמת יישוב החומה ומגדל, הזה:
החומה והמגדל עומדים הכן. ביום 12 ביולי 1939, באור השחר העולה, נראו עשרות דמויות עמלניות אצות-רצות עם דליי חצץ, קרשים, חבלים ויתדות. מבצע בניית החומה והמגדל בנגבה היה בעיצומו. יוסף רוכל (אבידר), היה מפקד המבצע. ההתרגשות בשל הקמת הנקודה אחזה בכולם, שכן לא בכל יום מתגשם חלום. חלום זה חלמו הנערים עוד בפולין הרחוקה, שממנה עלו בשנת 1933, וגם בהכשרה, בראשון לציון. מיד כשעלו על הקרקע, הגיעה הודעה מיוסף וייץ: "צאו מיד לפתוח את התלם הראשון והפגינו את הבעלות על האדמה". נחמן לוברני יצא לחרוש את חלקת 260 הדונם, שהקרן הקיימת רכשה עבור נגבה משני סוחרי קרקעות מגדרה: יואב צוקרמן ובן אחיו עשהאל.
הטרקטור, D2 , דרס בשרשראותיו את האדמה החרבה, וסכיני המחרשה פילחו אותה.
מדי בוקר נסעה משאית עם מיכל מים ריק לבאר שליד באר טוביה וחזרה עם מיכל מלא מים ששימשו לשתייה. המשאית נסעה על דרך עפר, סמוך לכמה כפרים ערביים. ב-31 לאוגוסט עמד הצופה על המגדל ועקב במשקפתו אחר המשאית. לפתע נשמעה התפוצצות איומה ועשן כבד כיסה את האוטו. כשהגיעו החברים למשאית העשנה, נתגלה לעיניהם מראה מזעזע: גרשון רוגוז'ינסקי, הנהג, היה פצוע קשה ואברם שק, הנוטר, היה מת. עוד שני חברים התפתלו מכאבים ופציעתם הייתה קשה. גרשון נפטר לבסוף. באותו יום נטמנו שני החללים הראשונים של הקיבוץ. הוחלט על סלילת דרך מג'וליס, "סולינג", שקשה יהיה למקשה בעתיד. הוחלט גם להקדים את בנייתו של מגדל המים מבטון, ובאביב 1940 החלו בבנייה.
ומה מציינות צמד המילים "חומה ומגדל" למדתי בויקיפדיה:
חומה ומגדל הוא כינוי לסדרת מבצעי הקמה של יישובים חקלאיים יהודיים מבוצרים בארץ ישראל בימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (1936–1939) ומעט לאחריהם.
מבצעי התיישבות אלו באו כתגובה לפרעות שביצעו הערבים ביישוב היהודי, ונועדו ליישב אדמות בבעלות יהודית. את הביצוע הוביל ארגון ההגנה, על פי הרעיון והתכנון של שלמה גור (גרזובסקי), שאומץ על ידי הסוכנות היהודית, קרן היסוד, הקרן הקיימת לישראל וההסתדרות. לקחו בו חלק בעיקר קיבוצים ותנועות מכל זרמי ההתיישבות. 52 ישובים הוקמו כך אז. היישובים הוקמו במהירות (לרוב במהלך יום אחד) כשחומרי הגלם הוכנו מראש. בליל ההקמה הוקם מגדל וסביבו גדר כבסיס ליישוב עתידי. היישובים הוקמו כמעט ללא הפרעות מצד הערבים ועד מאי 1939 גם באישור שלטונות המנדט הבריטי. לאחר שהבריטים נמנעו להמשיך לתת אישורים, הוקמו היישובים גם ללא הסכמתם. לפי חוק עות'מני ישן, שהיה תקף גם בזמן שלטון המנדט, אסור היה להרוס מבנה בעל גג. מסיבה זו לא הרסו הבריטים את יישובי "חומה ומגדל", שנבנו מהר מאוד ושלא קיבלו אישורי בנייה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות