שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בכפר הנוער וביקב מאיר שפיה

ישראל פרקר

הגענו, חובבי היין מקבוצת "יין ישמח לבב אנוש" שביוזמת אורית גלעד, לביקור בכפר הנוער, מאיר שפיה, הקרוב לזכרון יעקב, בעקבות היין המיוצר ביקב המקומי, יקב שפיה, כאורחי מנהל הכפר וסגנית מנהל בית הספר.
את הסיור המעניין, בכפר החקלאי הנוסטלגי, הובילה רותי ברוכאל (המוכרת לכולנו כרותי בן ישראל), אוצרת היין שהיא גם רכזת ענף כרם יקב במשק. רותי, שופעת הידע, הציפה אותנו במידע יינני כבר כשהגענו לכרם הלימודי הקטן, שבו כל שורת גפנים היא מזן אחר, כך שמאוד קל להשוות מידית בין הגפנים ואשכולות הענבים הגדלים בין עליהן ושונים במראם. הזנים הם: קברנה, שיראז, מרלו, פטיט וורדו, קאריניאן ומוסקט לבן. (יש לי בפה כבר טעמים שונים ומגוונים, של יינות טעימים)
את פנינו ביקב קיבל היינן קובי ארנס, האחראי על ייצור היין במקום, בעזרתם של התלמידים, כמובן.
נעזרתי באתר האינטרנט של כפר הנוער, מאיר שפיה, כדי להביא עוד מידע, מחכים, על היקב.
בכפר הנוער שפיה מגדלים כרמי ענבים ליין כבר עשרות שנים כמעט מאז שנוסד הכפר, בראשית המאה ה-20 . בשנת 2005 החליט בעל ממון שהגיע העת גם להקים יקב בוטיק קטן בכפר הנוער, כדי לאפשר לתלמידי התיכון להכיר את כל התהליך מגידול הענבים בכרם ועד מילויי היין בבקבוקים והדבקת התוויות הייחודיות. הוא תרם כסף, למשימה והיקב הוקם.
בשנים האחרונות, ביוזמתה ובעזרתן של רותי ברוכאל ושל סילבי מאייר, רכזת מגמת חקלאות וביאולוגיה בבית הספר, הוכן הוכנס לתוכנית הלימודים, באופן רשמי , תחום הנקרא כרם יקב שקיבל אישור משרד החינוך כחלק מבחינות בגרות בתחום החקלאות ברמה של 5 יחידות.
המטרה המקומית היא לחשוף את התלמידים, העובדים גם בעשרות דונמי הכרמים, לעולם היין ולתת לתלמידים לחוות גם את עולם השיווק והמכירות, עיצוב תוויות, תכנון תיירות יין, ועוד .
אחת מהמטרות, למשל, היא להתמקד עם התלמידים בטיפוח כרם הקאריניאן כדי לשפר את איכות הענבים והיינות. ההחלטה להשקיע בכרם הקאריניאן נבעה בעיקר מפני שזן זה מחובר היטב להיסטוריה האזורית, כבר עשרות שנים ובכרמי הכפר גדלות גפנים בוגרות, מעניינות. העבודה הנעשית בתחום כרם – יקב מלווה ע"י גורמים מקצועיים (כורמים, ייננים).
כשחברי קבוצת "יין ישמח לבב אנוש" הסבו סביב שולחנות עמוסות בכיבוד, מזג לנו קובי ארנס, היינן, יינות וסיפר עליהם. אחד היינות היה בטעימה עיוורת, ונמזג מבקבוק כהה ללא תווית.
בפה הייתה תחושה מיוחדת של גוף מלא שדרכו תוטב בהתיישנות היין עוד מספר שנים. כשרותי שאלה מהו הזן ממנו יוצר היין, נשמעו קריאות רמות , מכל עבר :"קאריניאן". החברים צדקו, כמובן. קריניאן 2019-שפיה
לכפר הנוער יש כ-75 דונם כרמי ענבי יין ובהם ארבעה זנים: קברנה סוביניון, מרלו, קריניאן ומוסקט
לכוסותינו נמזגו גם יינות יקב ארנס של קובי ארנס, ויקב שטיינמץ של קובי גזית – שטיינמץ, מגן השומרון.
קובי ארנס סיפר לנו שכל יינותיו מיוצרים מענבי כרמיו שבאזור בנימינה-זכרון יעקב.
התחלנו בלבן, בלנד, מהזנים גוורצטרמינר ופרנץ' קולומבר. ריח פירות טרופיים פרץ מהכוס וגם הטעם היה מהנה. אחריו הגיע הרוזה גראנש, המאוזן.
היינות האדומים, בלנדים בהרכבי כמות שונים משנים שונות פטי ורדו – מורבדר 2015-2016 , יינות רכים ונעימים בפה עם טעמי תיבול וארומות מגוונות. מעניין שהיה הבדל גדול בטעמם.
ביקב שטיינמץ, הקטן, מייצרים את היינות, האדומים, מענבים הגדלים בכרם המשפחתי בעמק שפיה.
טעמנו את נחל דליה 2016 ,בלנד של ענבי סירה וגרנש. אני תמיד אוהב יינות בהם יש השפעת ענבי סירה על הארומות והטעמים. טעמנו גם את רוזה 2020 של שטיינמץ.
אגב, שתי מילים, מאוד נפוצות, לא שמענו באותו יום. מרלו וקברנה סוביניון.
רותי סיפרה לנו שאחד מהקורסים שעוברים התלמידים הוא עצוב תוויות. כל אחד עיצב תווית בהתאם לרצונו, ובסיום הלימודים הוא יקבל בקבוק יין עם התווית שעיצב.
על התווית של בקבוק יין הקאריניאן מופיעות טביעות אצבעות צבעוניות של התלמידים.
בסיום הטעימות ציפתה לנו הפתעה. לחדר נענס, תלמיד שמינית, דימה, שהגיע לבד מאוקראינה לפני כשלוש שנים. אין לו כל משפחה בארץ. הוא סיפר על הכיף הגדול להיות חניך במקום ועל שאיפתו להתגייס בקרוב לצה"ל. (בהצלחה, דימה !!!)
סיימנו את הביקור המעניין והטעים בלגימה מיין דמוי פורט, ישן, מתוק וטעים, שקובי שאב לנו היישר מהחבית הישנה.
חניכי כפר הנוער מאיר שפיה גאים ביינות הייחודיים שלהם, ומזמינים את חובבי היין לבקר ב"יקב שפיה" לטעום ולרכוש מיינותיהם.
תאומי ביקור בטלפון 04-6390750
תודה לאלון פלטנר, המארגן ויוזם הביקור , לאורית גלעד, היוזמת הנהדרת של הקבוצה, לרותי ברוכאל (בן ישראל), שופעת המידע, לקובי ארנס, היינן, עתיר הניסיון ולמארחינו יורם פניאס, מנהל הכפר ודנה כורי, סגנית מנהלת בית הספר המקומי . לחיים, גבוה גבוה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות