ביקור במצודת כ"ח ישע

18/06/2021
ישראל פרקר המשך »

לאחרונה, אני ומצלמתי הגענו למצודת כ"ח, הצפונית. צילמתי מסביב, וויקיפדיה העמיקה את הידע שלי בנושא:
מצודת כ"ח ("נבּי יושע", על שם חורבות הכפר הערבי הסמוך) היא מצודת טגארט הנמצאת בקרבת קריית שמונה. המצודה נבנתה מבטון, ובראשה נמצא צריח מתומן שבצדדיו חרכי ירי צרים.
המצודה נקראת על שם 28 הלוחמים שנהרגו בכיבושה במלחמת העצמאות. היא משמשת, כיום, כבסיס מג"ב, ולצידה אנדרטה וקבר אחים בו קבורים 19 מחללי הקרבות במקום. בראשית 2014 נפתח ליד המצודה מוזיאון הרעות, המנציח את הקרבות ואת החללים שנפלו במקום.
בשנת 1937, במהלך המרד הערבי הגדול, הוחל בביצור גבול הארץ הצפוני, לצורך מניעת כניסת אנשי כנופיות ותגבורת מלבנון לארץ ישראל. הוקמו, אז, חמש מצודות טגארט לאורך הגדר והכביש, בתכנונו של המהנדס הבריטי המומחה ללוחמה בטרור, סיר צ'ארלס טגארט בינהן הייתה גם, מצודת כח .
לאחר דעיכת המרד הערבי הגדול, בשנת ,1939 פחתה חשיבות המצודה. בשנת 1942 גדר הצפון פורקה. המצודות, ובהן מצודת נבי יושע, הפכו לתחנות משטרה שמנעו הברחות וכניסת מהגרים מלבנון לארץ ישראל.
באפריל 1948 העבירו הבריטים את המצודה לידי כוחות ערביים, דבר שסיכן את הגישה אל יישובי אצבע הגליל. מנרה, משגב עם ורמות נפתלי, שדרכי הגישה אליהן עברו סמוך למצודה, נותרו מנותקות. כיבוש המצודה היה לצורך הבטחת השליטה באזור הגליל המזרחי ועמק החולה.
נעשו שלושה ניסיונות לכבוש את המצודה. הניסיון הראשון, היה בליל ה־15 באפריל 1948. בגלל הכביש הצר נתקע אחד האוטובוסים התגלה ונפתחה אש לעברו. הכוח נסוג לאחר שאיבד ארבעה לוחמים והיו גם מספר פצועים.
ב-20 באפריל, ביצע הגדוד השלישי ניסיון נוסף. בגלל מספר משגים בתכנון והתנגדות עזה לא הצליחה פריצת קיר המצודה, והכוח התוקף נסוג תוך אבדות כבדות, כאשר רובן של גופות הלוחמים שנפלו נותרו במקום. בהתקפה זו שכשלה נהרגו עשרים ושניים לוחמים. גופות הלוחמים שנותרו במקום נקברו בקבר אחים, למרגלות המצודה.
הגדוד השלישי כבש את המצודה בניסיון השלישי, במסגרת מבצע יפתח. בליל ה-15 במאי 1948 התקרבו חבלנים אל המצודה. הם גילו כי היא הוקפה בגידור נוסף, והעריכו כי כוח האדם וחומרי הנפץ שברשותם לא יספיקו למשימה. ההתקפה נדחתה ביום והתבצעה בכוח רב בליל ה-16 במאי, אחרי שבמשך היום הופצצה המצודה מהאוויר. בבוקר ה־17 במאי הגיעו התוקפים אל המצודה, ומצאו אותה ריקה, לאחר שננטשה בידי מגיניה, שנסוגו ללבנון. אחרי שהתמקמו בבניין, פגע פגז תועה, שנורה מלבנון באחד החדרים במקום, וגרם למותם של שני לוחמים נוספים.
בשלושת הניסיונות לכיבוש המצודה נהרגו עשרים ושמונה חיילים, והמצודה, כאמור, קרויה על שמם. על אחד מהחללים, דוד צ'רקסקי, כתב חיים חפר, עוד בחייו, את השיר "דודו".
מבנה המצודה משמש כיום כבסיס של משמר הגבול וצורתו מהווה את סמל החייל.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *