שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בחאן שער הגיא

ישראל פרקר

אינספור פעמים עברתי במחלף שער הגיא בדרכי לירושלים, וראיתי את בנין החאן הישן והמוזנח, הניצב בשולי צד ימין של הכביש. לאחרונה הגעתי למקום, הייחודי הזה, במסגרת טיול מעניין שארגנה עמותת הראל, עם המדריך מוישל'ה פרנק ויוני אמיר, החבר בהנהלת עמותת (חטיבת) הראל, שופעי הידע בנושאים בהם עסקנו בטיול.
החאן בשער הגיא ומצודת הדרכים נבנו בסוף המאה ה-19 והחאן שימש כפונדק דרכים לצליינים בדרך מירושלים ליפו. המבנים בחאן שער הגיא הוכרזו כאתר לאומי החל משנת 1979.
אחרי מאמצים, מאבקים רבים ועבודות איסוף ועריכת מידע, נחנך לפני מספר חדשים במקום האתר הלאומי "חאן שער הגיא" המנציח את מורשת מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה, במלחמת העצמאות 1948. זהו מקום שלדעתי כל מי שמתעניין בהיסטוריה ובמורשת המדינה חייב לבקר, צעירים ומבוגרים.
מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר בצורה חוויתית את מורשת הקרבות בדרך לירושלים ואת סיפורם של לוחמי הפלמ"ח עם מלווי השיירות, שפרצו את הדרך לירושלים הנצורה ב1948. גם אבי, ראובן פרקר ז"ל, היה בין נהגי המשאיות שהובילו סחורה לירושלים. הוא סיפר לנו מעט על הרפתקאותיו בדרך שטופת האש.
מסלול הביקור במרכז המורשת עובר ב- 5 תחנות מרכזיות: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, עמדת מפקד, עמדת אלחוט, עמדת אספקה, תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה ומיצג סיום עם סיפורי ותיאוריי הלוחמים והנהגים.
בין קבוצת המטיילים היה גם בן עמי גוב (94), שהיה אחד הנהגים בשיירת המשאיות. הוא סיפר לנו את סיפורו המרתק על הדרך שטופת החוויות לירושלים ועל שהותו מספר שבעות בבירה. בן עמי היה מנהל פרויקט המטוס כפיר בחיל האוויר הישראלי ובשנת 1971 הוענק לו על כך פרס ביטחון ישראל וגם מנכ"ל משרד התקשורת.
בחצר המבנה נמצאים עוד מבנים, מערה בה התגוררו בעבר וגם מכוניות ישנות משומרות. משאית, רכב משוריין גדול ואוטובוס משוריין. סיירנו ביניהן ומוישלה, המדריך, סיפר לנו את סיפורן וסיפור השיירות לירושלים. אני צילמתי וצילמתי, כדי לא לשכוח.
מעניין ומחכים היה הביקור במקום, ההיסטורי הזה, ממנו המשכנו הלאה למצפור שער הגיא ולמתחם הזיכרון לגדוד החמישי של פלמ"ח הראל.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות