שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במצפור שער הגיא

ישראל פרקר

מול פתחו של שער הגיא, בדרום, ניצבת גבעה, רמה, שיצרו אנשי מע"צ, במהלך סלילת כביש עוקף צומת שער הגיא, ב1998. עליה נמצא מצפור שער הגיא. הגענו למצפור במסגרת טיול מעניין, מלא בסיפורי קרבות מלחמת השחרור, ביוזמת עמותת הראל, עם המדריך מוישל'ה פרנק ויוני אמיר, החבר בהנהלת עמותת (חטיבת) הראל.
הגבעה המלאכותית סמוכה לחִ'רְבֶּת חַ'תוּלֶה ("אורבת"), ששמה העברי הוא "גבעת חתול" .בתקופת מלחמת השחרור היה בראשה משלט 22, "משלט חתולה" , שיחד עם משלט 22א', הסמוך, שלטו באש על הכפר דייר-איוב ובתצפית דרום סהרון עמק איילון, עד לטרון.
מהמצפור קיימת תצפית על כביש 1 והכניסה לשער הגיא, כולל חאן שער הגיא. לאורך קיר האבן של המצפור נמצאים שלטים ועליהם כתובים סיפורי הקרבות שהתנהלו באזור. אפשר לראותם היטב בתמונות שצילמתי ומצורפות לפוסט זה. הרבה קרבות שטופי דם התנהלו באזור, בתקופת מלחמת העצמאות.
במתחם, בו ביקרנו נמצא גם אתר ההנצחה לגדוד החמישי של חטיבת "פלמ"ח-הראל" ואתר הנצחה לחללים מעולי ארה"ב וקנדה, כחלק מפארק רבין.
אספר עליהם בפירוט בפוסטים נוספים, מלווים בהרבה תמונות.
מול פתחו של שער הגיא, בדרום, ניצבת גבעה, רמה, שיצרו אנשי מע"צ, במהלך סלילת כביש עוקף צומת שער הגיא, ב1998. עליה נמצא אספר עליהם בפירוט בפוסטים נוספים, מלווים בהרבה תמונות.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות