שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טעימת מוצרי חוות צברי אורלי

ישראל פרקר

לפני הרבה שנים, כשהיינו ילדים, היה מגיע לכפרנו צעיר ומוכר סברסים, אותם קילף, במחיר של מספר גרושים ליחידה. כשניסינו לקטוף לבד, התמלאנו בקוצים, מטרידים.
בתקופתנו העניינים השתנו, הרבה בעזרת חוות צברי אורלי.
בתערוכת אגרו משוב 2021, שנערכה בבנייני האומה, הציגו אנשי החווה, רועי ושחר, משקה סברס אדום ואבקת צבר.
ליקטתי קצת מידע בנושא:
בחוות צברי אורלי שברמת הנגב גדלים 1100 דונם של זני פטנט' צבר אדום, סגול, צהוב וכתום חדשים, ייחודיים.
הזנים פותחו במשך 17 שנים בישראל, החל משנת 1975 .
זני הצבר הם טיפוסי מכלוא בהם שולבו התכונות הטובות של מגוון זני (אפונטיה) , צבר מדרום אמריקה ומקסיקו כשהבסיס הוא אופונטיה פיקוס אינדיקה בתוספת המטען הגנטי.
הזנים החדשים פותחו להיות בסיס יצור חומרי גלם לתעשיות המזון והבריאות. המטעים מניבים פרי וענפים ירוקים לאורך כל חודשי השנה.
לגמנו את המיץ האדום והמתוק מתוך כוסיות קטנות. המשקה נמכר בבקבוקים, הדורשים הקפאה בעת האחסון.
בתערוכה הוצגה גם אבקת הצבר, המיוצרת מפרי צבר אורגני אדום הגדל בחוות צברי אורלי. זני פטנט מוגנים. בתהליך הייבוש בהקפאה נשמרים כל רכיבי הפרי למעט הזרעים. כל שקיק מכיל 20 גר' צבר אדום. ערבוב ברכיבים חמים מקטין את האפקט הבריאותי של האבקה. מומלץ לערבב עם 150 סמ"ק יוגורט, חלב עיזים ו-או שקדים וסויה. כן עם מים צוננים ו-או פושרים או להקציף עם שמנת צמחית ו-או שמנת מתוקה כתוספת למנות אחרונות ועוגות. ניתן להקציף ולהגיש קפוא כגלידה.
מתברר לפי דברי אנשי החווה שפרי הצבר מהווה מקור טוב לאספקת סידן, מכיל זרחן, ברזל, אבץ, אשלגן ומינרלים חיוניים, מגדיל את רמת האינסולין אצל ספורטאים ומסייע להתמודד עם מחלות סרטן שונות. הם אומרים שחולי דלקת פרקים וחולי מחלת המעיים קרוהן מדווחים על הקלה בכאבים בעקבות שתיית מיץ הצבר. הפרי משפר את פעילות מערכת השתן ואף מקל על הגוף במצב של עצירות, מפני שהסיבים המצויים בו מעודדים את המעיים לפעילות. הוא מגביר את האנרגיה בגוף, מאזן את החומציות ברירית הקיבה, מפחית צרבות, יעיל נגד כיבים וטחורים, משפר את פעילות הכבד ומחזק את המערכת החיסונית, מסייע לטיפול בהשמנת יתר, פעילות אנטי ויראלית, מסייע באיזון רמות הסוכר בדם ומאבק במחלת הסוכרת. יש לו השפעה חיובית על רמות הכולסטרול הטוב מול הרע בדם.
בקיצור, גם טעים וגם בריא.
עכשיו אני גם מבין טוב יותר למה לילידי הארץ קוראים צברים. גם דוקרניים (צברי אורלי לא) וגם מתוקים ובריאים (לרוב).

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn