שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בגן לאומי עיינות תלם

ישראל פרקר

גם לגן לאומי עיינות תלם, מצפון לכביש 1, סמוך למוצא, הגענו, כשחזרנו מירושלים. מעולם לא שמעתי עליו לפני כן, אף כי רואים אותו מכביש 1.
ביקרנו בצידו הצפון מערבי שהמילים טיפוח, טיפול ושמירה, רחוקות מאוד ממנו. חבל, כמובן !!
גן לאומי עיינות תלם ובשמו הערבי "עויון תולמא" כולל מעיינות קטנים ובוסתנים נטושים בצלע המערבית של נחל שורק, וקטע מאפיק נחל שורק בעמק הארזים, במערב ירושלים, צפונית וקרוב לכביש 1.
המעיין הצפוני נמצא ליד תחנת שאיבה של חברת "מקורות". המעיין נובע מתוך חציבה המוסתרת בסבך של שיחי פטל קוצניים, קיסוסית ומספר עצי תאנה הגדלים פרא.
מי המעיין הזה הוזרמו לבריכה גדולה שנבנתה על מנת לאגור את מי הנביעה. מתחת לבריכה מצויה שוקת בטון ארוכה, שבעבר שימשה להשקיית צאן.
בריכת המעיין המרכזי מכוסה בצמח עדשת המים הזעירה. המים זורמים אל תוך בריכת אגירה גדולה . קירות הבריכה בנויים מאבנים מסותתות ועליהן טיח נגד חלחול. מהקיר המזרחי של הבריכה מובילה תעלה קצרה אל בריכה קטנה.
המעיין הדרומי מוסתר על ידי סבך של צמחים. המים זורמים אל בריכה סגורה ומכוסה בגג בטון ופסי פלדה.
בסמוך למעיינות תלם נמצאות מספר חורבות בתים במצב התפוררות. אל הפינה הצפון מזרחית של בריכת האגירה הגדולה צמוד בית דו קומתי קטן יחסית ומעל המעיין המרכזי, ניצב בית דו קומתי גדול יותר שבנייתו לא הושלמה.
האתר המרכזי בגן הלאומי הוא חורבת בית-תלם, במאה ה-16 היה במקום כפר קטן בשם בית תולמה. במאה ה-19 המקום ננטש וחרב. שניים ממייסדי רחובות, אהרון אייזנברג והמהנדס דב קלימקר, רכשו 230 דונם מאדמות עויון תולמא כיוזמה חקלאית-תעשייתית. המקום היה מרוחק יחסית מכל מקום ישוב יהודי. בצמוד למעיין המרכזי הוקמו בית בד ומפעל סבון שניצל את פסולת השמן של בית הבד. הקמת המפעלים נתקלה בקשיים כספיים, היוזמה לא הצליחה, העבודה הופסקה ובשנת 1911 המפעלים ננטשו.
לאחר מלחמת העולם הראשונה, עובדו האדמות תקופה קצרה ע"י קבוצת פועלים, אולם המקום נעזב.
בשנת 1923, קנו פרופ' פיק והרב יהודה לייב הכהן פישמן את אדמת קלימקר. שמונה משפחות בעלות מלאכה התיישבו במקום, שיפצו את בית החרושת והניחו אבן פינה לבית ספר חקלאי לבנות דתיות.
היישוב המתחדש ניקרא "עמק הארזים", כנראה על שם הברושים הגדולים שצומחים בערוץ הנחל ודומים במראם לעצי ארז.
במאורעות תרפ"ט נמלטו התושבים למוצא, ומשם פונו, יחד עם תושבי מוצא, לירושלים. יהודי ה"מושבה" ניצלו מטבח, כאשר שכניהם הערבים הבריחו אותם לירושלים מחופשים לערבים.
בשנת 1934 היה הניסיון האחרון להתיישבות יהודית במקום והקמת שכונה לתלמידי ישיבות מירושלים, אולם התוכנית לא יצאה לפועל והמקום נעזב.
המבנה הבולט כיום באתר הוא בית משאבות מנדטורי הצמוד לעיינות תלם. במורדות ההר נמצאות מדרגות חקלאיות רבות, בהן נטועים עצי פרי רבים – שקדים, זיתים, תאנים, רימונים, גפנים ועוד.
נחל שורק בקטע זה הוא נחל אכזב.
בשנים האחרונות הוסדר חניון מטיילים ומסלול הליכה טבעתי משולט (אורכו כחצי ק"מ), המשלב לאורכו שלטי הסבר על סלעים ואטרקציה ייחודית – אוסף גדול של משחקי לוח המשולבים במסלול הטיול ומתאימים לכל המשפחה.
עמק הארזים הוכרז כפארק עירוני, שחובק את ירושלים ממערב. עינות תלם הוכרז כגן לאומי באופן נפרד.
צילמתי את תמונותיי רק בחלק הצפוני של הפארק ובו רק חלק קטן מאבני השלטים.
את המיידע ליקטתי מאתרי טבע ונופים בישראל וויקיפדיה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות