שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יינות הרצינה של יקב קכריס – ΚΕΧΡΗΣ היווני

חברת "הכרם" משיקה בישראל

מידע מיח"צ:
חברת המשקאות המובילה ,"הכרם", שמחה להשיק את יינות הרצינה של יקב קכריס היווני.
קכריבארי ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ
יין רצינה זה מצטיין במיוחד בסוגו – הוא זכה במספר רב של פרסים בינלאומיים ( 35 !)
היין, על טהרת ענבי רודיטיס, בעל ניחוחות שם חוברים ריחות פירותיים רעננים לאופי ארומטי עשבוני, המזכיר טימין, אורן ומאסטיהה.
זהו יין ארומטי מאוד, מאוזן ומרענן. הוא ילווה היטב תקרובת ים-תיכונית בכלל, ויוונית בפרט .
מחיר לצרכן: 35 ₪

דמעת האורן ΔΑΚΡΥ ΤΟΥ ΠΕΥΚΟΥ – TEAR OF THE PINE
לדעת רבים, זהו כנראה הטוב שביינות הרצינה שזכה בעיטורים כיין מהמעלה הראשונה גם בזירה הבינלאומית. יין זה תסס בחביות עץ אלון חדשות ולאחר מכן התיישן והשתבח בהן ששה חודשים על שמריו.
ליין, העשוי על טהרת ענבי אסירטיקו מגומניסה, צבע צהוב בהיר עם הבלחות זהובות.
הבוקה עשיר בניחוחות הדריים על רקע וניל וחמאה, נימות של רוזמרין, טימין וג'ינג'ר.
במרכז החך בולטת פירותיות עשירה, המתאזנת על-ידי חמיצות מצויינת. הסיומת מרשימה וממושכת. זהו יין שילווה מגוון מאכלים רחב מאוד, אך בעיקר שרימפס ולובסטר, קדירות פירות ים מתובלות ודגים שומניים בתנור או בגריל.
מחיר לצרכן: 135 ₪

מה זה יינות רצינה?
רצינה היא יין ייחודי, שבעת התסיסה מוסיף לו היינן שרף עצי אורן. השרף מסולק מהיין בתום התסיסה, אך המגע הקצר עימו מעניק ליין ארומה ייחודית.
יין הרצינה לא היה המצאה, אלא תגלית. ביוון של האלף השני לפנה"ס, נטה היין, שאוחסן באמפורות, להתחמצן מאוד בקלות. הייננים הקדמונים מצאו פתרון – הם מרחו את פנים הכד, ואטמו את פתחו, בשרף עצי אורן. טעם הלוואי שלו הורגש כמעט מיד, ונשא חן. באחד החיבורים הידועים מימי קדם, שעסק בניחוחות, מודה המחבר, תאופראסטוס, ב"חולשתו" ליין ממין זה.

כך נולדה קטגוריה חדשה לגמרי של יין – יינות שרפיים – שבימי קדם זכו לפופולאריות לא רק ביוון כי אם במקומות רבים אחרים באגן הים התיכון. לרוב, יינות אלה היו אף יקרים יותר מהיינות הרגילים!
מסיבות שונות, נעלמו אט אט יינות השרף מהנוף הים תיכוני, והמנהג לייצרם שרד באופן משמעותי רק במרכז יוון, שם נמשך ייצורם ללא הפסקה במשך אלפי שנים.

בעידן המודרני, החל ייצורם של יינות אלה להתפשט שוב במרחב היווני, והוא הפך לשכיח גם באזור מקדוניה וברבים מהאיים השונים. ביקבוק יינות רצינה, החל משנות ה- 50 ', הגדיל את הייצור עוד יותר, והפך אותם פופולאריים מאוד בטברנות של אתונה. כאשר החלה תנועת תיירים גדולה ליוון, במחצית השנייה של המאה שעברה, נחשפו לרצינה גם זרים רבים, והיא הפכה בעיניהם מזוהה עם יין יווני יותר מכל יין אחר.
אז, דעכה הקטגוריה מכיוון שיצרנים רבים השתמשו בשרף כדי להסתיר פגמים ביינות שייצרו. תדמית הרצינה צנחה.
ביוון דור של יצרנים קטנים, שביקשו לייצר יינות איכות רגילים מזנים בינלאומיים. רבים מהם היפנו את גבם לא רק לרצינה אלא גם לזנים הילידים ביוון . הרצינה נתפשה יותר ויותר כיין נחות ומיושן. עלייתם על הבמה, בשנות ה 80, של קומץ ייננים ובראשם סטליוס קכריס, הביאה עימה לרנסאנס אמיתי של יינות הרצינה. הם האמינו במוצר יווני ייחודי זה ושמו להם למטרה להוכיח, כי הוא יכול להיות משובח ואיכותי והדבר תלוי לחלוטין ביצרנו.
קכריס הוכיח את טענתו כאשר ברא מחדש את יין קכריבארי, ומאוחר יותר כאשר יצר את "טיר אוף דה פיין" -שני יינות ששינו לחלוטין את תדמית הרצינה והיוו השראה ליצרנים קטנים ואיכותיים רבים המייצרים כיום יינות רצינה משובחים.
כיום, רצינה איכותית היא שוב פריט שכיח ורצוי בכל רשימת יינות יוונית שמכבדת את עצמה.
צמד היינות מיקב קכריס אף העלה קטגוריה זו –שמותר, לפי תקנות האיחוד האירופי ואמנות בינ"ל, לייצרה רק ביוון – על מפת יינות האיכות של העולם.

תחילתו של הסיפור במסעדה שפתחו בסלוניקי ארבעה אחים לבית קכריס, שם הגישו יין בית שייצרו בעצמם. היין היה לבן, מבוסס ענבי סאוואטיאנו מקאריסטוס, וגם – רמז לבאות – ענבי אסירטיקו מסנטוריני. הביקוש ליינם גדל תדיר, וב – 1954 החליטו האחים לפתוח יקב, ובו חנות.
פריצות הדרך הבאות אירעו תחת ניהולו של סטליוס קכריס ב- 1984 . קכריס, שהשתלם בייננות בפקולטה היוקרתית לאנולוגיה בדיז'ון בצרפת, יישם ביקב שיטות ויניפיקציה שלמד שם ונחשבו חלוציות אז ביוון. אך החלטתו החשובה ביותר הייתה לרכז את מאמציו בייצור יינות רצינה!
קכריס החליט להוכיח שיין רצינה יכול להיות מצוין – אם יין הבסיס שלו כזה. הוא ברא מחדש את קכריבארי ("ענבר", ביוונית), היין שייצרה משפחתו מאז 1939 , כמוצר איכות. הימורו השתלם מאוד: מאז עד היום נהנה יין זה, שכל יווני מכיר את בקבוקו הייחודי, מפופולאריות גדולה ביוון. רצינה מאיכות מצוינת זו נחשבת גם כיום לקלאסיקה של ממש!
ב 2006, זמן קצר לאחר שבתו הלני – המנהלת כיום את היקב – שבה מלימודי ייננות בבורדו, נוצר ביקב קכריס מה שנחשב על-ידי רבים כפסגת יינות הרצינה. זהו כמובן "Tear of the Pine" – "דמעת האורן", שמשך תשומת לב בינ"ל וזכה במדליות גבוהות בתחרויות היין המובילות בעולם.
היקב מייצר כיום כמיליון בקבוקי יין בשנה, ומייצא כשליש מתוצרתו. מעכשיו, גם לישראל.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות