שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור ביקב יתיר בחנוכת מרכז המבקרים

ישראל פרקר

יקב יתיר, הסמוך לערד וליער יתיר משיק, בימים אלה, מרכז מבקרים חדש, אחרי למעלה מעשרים שנות פעילות מבורכת וזו הייתה הזדמנות נהדרת, עבורי, לבקר שוב ביקב הדרומי, הנושק למדבר.
הגעתי למקום עם קבוצת עיתונאים והיינו אורחי מובילי היקב: יעקב בן דור-המנכ"ל, ערן גולדווסר-היינן, אתי אדרי-אחראית הייצוא ואנשי ונשות היקב האחרים. כולם נראים כאוהבים מאוד את מקום עבודתם ובזכותם זוכה היקב להישגים רבים ונאים.
התחלנו את הביקור בסיור נרחב ביער יתיר שבין עציו נמצאות כ- 70 חלקות הכרמים ,בהם גדלים ונבצרים ענבי היין של יקב יתיר. ביקב לא משתמשים בענבים המגיעים מאזורים אחרים. המדריך, המנכ"ל יעקב בן דור, הירבה בהסברים ובסיפורי סביבה. לא חסרים כאלה.
כרמי יקב יתיר נטועים בגובה עד 900 מטר מעל פני הים, באדמת גיר חרסיתי, על גבי מדרונות יער יתיר, הסמוך. האקלים במקום הוא חצי מדברי, יבש וקר בלילה, תנאים היוצרים אזור גידול ייחודי ומצוין לגידול ענבי יין, ורואים זאת נהדר בתוצאות – יינות יקב יתיר.
על פי ממצאים ארכיאולוגים מסתבר שבאזור חבל יתיר החלו לייצר יין לפני למעלה מ2,500 שנה. באזור נמצאו שרידי כ170 גיתות עתיקות. החקלאים של פעם עסקו, במקום, בעיקר בגידול כרמי ענבים וזיתים. האזור היה ידוע כאחד האזורים הטובים לגידול גפני ענבי יין והיינות שיוצרו הובלו מכאן למצרים, לרומא ולרחבי הארץ.
מטרת יינן היקב להדגיש את הייחודיות הנמצאת בחומר הגלם ולייצר יינות ברמה גבוהה.
והתוצאות משתקפות בכמות המדליות ההולכות ומצטברות.

ביקב הוביל אותנו ערן גולדווסר, היינן המסור, בין המתקנים, המכלים מסוגים ומגדלים שונים, מנירוסטה ומבטון, ומגוון סוגי וגדלי חביות ומכלי עץ בגדלים וצורות שונות. הכול מצוחצח ונקי, כמו חדש. ערן הסביר באריכות את תהליכי הייצור ואת השימוש במתקנים השונים והמגוונים.
יינות המגיעים מ70 חלקות שונות מתאכסנים בכלים שונים ורק בהמשך דרכם מתערבבים והופכים לבלנדים, השונים.
בתמונות הרבות שצילמתי אני משתף אותכם בשפע הרב של מתקנים ופינות בו צפו עינינו בביקור המעניין והטעים.
סיימנו בטעימת 5 יינות יינות ובארוחה חגיגית, שופעת סלטים ובשרים.
על השולחן הארוך חיכו לכל משתתף 4 כוסות עם היינות לטעימה מוסברת:
הר עמשא לבן 2019 – בלנד של שאנין בלאן וויוניה. צבע זהוב, וחמיצות מעל הממוצע, מורגשת הייטב בפה. ארומה של אגס ומלון . 100 ש"ח
נחל יתיר לבן 2019 בלנד מאותם זנים אך בכמויות שונות. הרבה יותר יבש וניראה שעתיד להתיישן הייטב לעוד מספר שנים . הגוף עדיין לא מורכב דיו. 150 ₪. בשלב הטעימה, אהבתי יותר את חברו הר עמשא.
חבית 80 2017 – יין הנמכר ונמזג רק במרכז המבקרים. עוצמתי מורכב ממורבד, סירה ומלבק. צבע אדום רובי. התיישן בחביות עץ כגולות. ארומה של פרי אדום. אהבתי. 120 ₪.
יער יתיר 2017 – יין הדגל של יקב יתיר, ויש סיבה לכך. זהו בלנד מזני הענבים קברנה סוביניון, פטיט וורדו, מלבק וקברנה פרנק. כל זן תרם את מה שטוב בו וכך תקבל יין בצבע בורדו כהה, שופע ריחות עם גוף מלא ומאוזן, בדיוק כפי שהחיך שלי אוהב. היין התיישן ,כהלכה, כ15 חדשים בחביות עץ.

ואם במרכז המבקרים החדש של יקב יתיר עסקינן אז:
מרכז המבקרים מציע 2 סוגי פעילויות למגיעים אליו:
טעימה בסיסית – טעימה מודרכת של 3 סוגי יין לבחירה . 50 ₪
סיור רחב – סיור מודרך ביקב, הכולל ביקור והתבוננות בתהליכי עשיית היין החדשניים, ביקור באולם החביות בליווי הסברים על ההיסטוריה של היקב והחזון להקמתו. טעימה מודרכת של 5 סוגי יינות עם פלטת גבינות. 100 ₪ לאדם.
במקום ישנה גם חנות יין, כמובן.
שעות פעילות מרכז המבקרים:
א-ה 9:00-16:00
ו' – 10:00-14:00
לסיורים בתיאום מראש ומידע נוסף: 054-6458871
תודה ובהצלחה למארחנו.

ישראל פרקר
יקב יתיר, הסמוך לערד וליער יתיר משיק, בימים אלה, מרכז מבקרים חדש, אחרי למעלה מעשרים שנות פעילות מבורכת וזו…

פורסם על ידי ‏ישראל פרקר‏ ב- יום חמישי, 29 באפריל 2021

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות