יום ירושלים ופעילויות חודש מאי

21/04/2021
בטיילת החומות בירושלים המשך »

שבוע ירושלים – 6-13.5.21
לאורך הקו העירוני – הטיילת הדרומית או הטיילת הצפונית
חומות ירושלים הניצבות במקומן מזה כ-480 שנה ראו מלחמה רק פעם אחת, כשהיו במשך 19 שנה גבול הקו העירוני שהפריד בין ירושלים הישראלית לזו הירדנית.
בטיול על טיילת החומות אפשר לעקוב ממעוף הציפור אחרי "הקו העירוני", בעקבות הקרבות בתש"ח וב-67', לראות בעין את קו התפר ואת השינויים שעברה העיר העתיקה והחדשה מאז ועד היום.
טיול רגלי בטוח, באוויר הפתוח, מול הנופים המופלאים והמרגשים של העיר העתיקה והחדשה, גבוה מעל העיר, בקצב שלכם, בנגישות טובה ובדרגת קושי קלה המתאימה לכל המשפחה.

טיילת דרומית
עלייה בשער יפו להבנה גיאופוליטית על חלוקת העיר, מבנה הרובע היהודי והעיר העתיקה ב-1948.
ממערב לנו – שכונת הספר לשעבר ימין משה, מדרום – מלון הר ציון והרכבל איתו העבירו אספקה לנצורים על הר ציון. ממזרח , הרובע הארמני, כולל החפירות החדשות במגרש החנייה. מוזמנים לתצפת!
ככל ונתקדם – ייחשף מצפון מזרח הרובע היהודי שנפל בתש"ח בעקבות נטישת הכוחות הישראלים את שער ציון, דרכו פונו תושבי הרובע עם נפילתו. ליורדים בשער ציון – מומלץ לצאת מהחומה ו"לבקר" את החור שנותר בחומה החיצונית בעקבות ניסיונות הפריצה של הפלמ"ח ולהתרשם משרידי פגיעות המרגמה מסביב לשער.
בהליכה עד לשער האשפות תצפיות נוף גם להר הזיתים ואוגוסטה ויקטוריה – מקום מצוין להסבר על התנהלות הקרבות. פחות ידוע שהכניסה הישראלית הראשונה לעיר העתיקה ולרובע היהודי התבצעה ע"י לוחמי החטיבה הירושלמית ממשער האשפות ואל רובע היהודי – הם, שהכירו את העיר העתיקה מילדותם, בחרו אסטרטגית להשתלט על המתחם הגבוה באזור (הרובע היהודי), בעוד שהצנחנים שנכנסו משער האריות השתלטו על הכותל, הר הבית והתהילה. הטיילת הדרומית תהיה פתוחה בשבוע יום ירושלים רצוף עד השעה 23:00 למעט שישי ושבת.

טיילת צפונית
משער יפו ועד שער האריות, אפשרות ירידה בשער החדש, שער שכם, שכם הפרחים ושער האריות.
נעבור בעמדת הלגיון מול ממילא ועיריית ירושלים, נפנה צפונה אל מול עמדת הנוטרדאם מתש"ח, קו התפר במשך 19 שנים, ונראה את השינויים שחלו בעיר מאז 1967 ועד היום, את חריטות לוחמי הלגיון על אבני החומה, נעבור מעל השער החדש – אשר נפרץ ע"י כח איתן של חיל ההנדסה ב-1967, נבין את הקירבה הבלתי אפשרית בין השכונות הקוסמופוליטיות, כמו מוסררה, אל העיר הישראלית והירדנית, כמעט וניגע במוזיאון רוקפלר – כשרק מכאן למעלה מבינים כמה זה קרוב…. ונקבל הבנה גיאופוליטית על מסלול הכוחות של הלוחמים וחטיבה 55 ב-7 ביוני 1967, משער האריות להר הבית.

סובב חומות 360 מעלות – להקיף את העיר העתיקה מלמעלה
למיטבי לכת סיור נדיר ומרגש על חומות העיר העתיקה, המזמן רגעים אינטימיים עם ירושלים בו משלימים סיבוב מלא סביב העיר ודרך ארבעת רובעיה!
הסיור מתחיל ומסתיים בשער יפו. עולים על הטיילת הדרומית עד שער האשפות, יוצאים אל מרגלות החומה המזרחית עד לשער האריות, עולים על הטיילת הצפונית וממשיכים עד לשער יפו.
אורך המסלול כ-4.5 ק"מ וכ-5 שעות.
נופים ותצפיות בדרך:
טיילת דרומית – ממילא, ימין משה, בריכת הסולטן, משכנות שאננים, גיא בן הינום, תצפיות נדירות על הרובע הארמני והיהודי, מכלול שער ציון ונוף עוצר נשימה אל הר הזיתים והקדרון.
טיילת צפונית – תצפיות נדירות על הר הזיתים, הר הצופים, סנטה אנה, הרובע המוסלמי, מוזיאון רוקפלר, מכלול שער שכם והרובע הנוצרי. ירידה בכל אחד מהשערים: ציון, האשפות, הפרחים, שכם, החדש, יפו
20 ש"ח למבוגר, 10 ₪ לילד/חייל/סטודנט/גמלאי. לסובב 360 – הכרטיס תקף ליומיים.
מומלץ: נעלי הליכה נוחות, מים, כובע ואוכל.

טיילת דרומית: א'-ו' ושבת (שעון קיץ) 17:00-9:00, ו' וערבי חג 14:00-9:00 (כ-1 ק"מ, שער יפו ועד הכותל, יציאה גם בשער ציון).
טיילת צפונית: א-ה ושבת (שעון חורף) 9:00-17:00, ו' וערבי חג – סגור. עלייה משער יפו או משער האריות (כ-3 ק"מ, יציאה בשערים: החדש, שכם, הפרחים, האריות).
קופות: 50 מטר אחרי שער יפו מצד ימין לפני הדואר הכניסה בתשלום: מבוגר – 20 ₪, ילד/חייל/סטודנט/גמלאי – 10 ₪
רכישת כרטיסים מראש באתר פמ"י www.pami.co.il
הטיילת אינה מונגשת לעגלות ילדים ולבעלי מוגבלויות
חינם! סיורים קוליים מודרכים על הטיילות באפליקציה: סיורים קוליים בירושלים
הטיילת הדרומית פתוחה בשבוע ירושלים 6-13.5.21 רצוף 9:00-23:00 לא כולל שישי ושבת

מפה

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *