טיול לבריכת החורף המשוקמת בכפר ריחניה

14/04/2021
 בהמלצת רשות ניקוז ונחלים כינרת  המשך »

ברשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצים על טיול אל בריכת החורף בכפר הצ'רקסי ריחניה, על כביש 886, הנמצא בסמיכות ליישובים עלמה, כרם בן זמרה ודלתון.
היישוב נוסד בשנת 1873, וב- 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות, משבט אבזאח מצפון הקווקז. התיישבותו של שבט האבזאח מלווה באגדה על שלושה פרשים שיצאו לחפש מקום התיישבות שיתאים להם. הפרשים הגיעו לאזור והתרשמו מהקרקע ומבריכת המים והמעיין הסמוך והחליטו להתיישב במקום, לאחר שקיבלו את ברכת השלטונות.
הכפר נבנה בצורה מלבנית, מוקפת חומה ושערים שננעלו בלילה ומקור השם בצמחי ההדס (ריחן בערבית), שצמחו ליד הבאר הנמצאת במקום.

בשנה האחרונה שוקמה בריכת החורף הנמצאת בפאתי הכפר, ביזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת, בשת"פ עם מועצה אזורית מרום הגליל, רשות הטבע והגנים, במימון של הקרן לשטחים פתוחים ובתכנון משרד ליגמ פרויקטים סביבתיים.

בריכת החורף ממוקמת בחלקו הצפון-מערבי של היישוב ריחניה, בשטח המשתרע על כשבעה וחצי דונמים. תכנון הבריכה התחשב באופי המיוחד והטבעי של השטח. תוכננה גם טיילת קונזולית (תלויה) הנותנת תחושת ציפה מעל מי הבריכה. בגדה מוקמו בולדרים על מנת להעשיר את בית הגידול. בבריכה ובסביבתה קיים מגוון ביולוגי עשיר של צומח ובעלי חיים וכן צמחי מים כמו נורית המים ובצעוני מצוי. בסקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, נמצאו בבריכת החורף בריחניה, ארבעה מינים של דו חיים הנמצאים בסכנת הכחדה: סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה.
אפשר גם לראות מגוון של עופות מים וחופמאים הפוקדים את הבריכה.

בריכת החורף בריחניה – צילום תקשורות יעל שביט

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מציינים, כי קיימת יותר מודעות בינלאומית, לחשיבות השמירה על בתי גידול לחים ובריכות חורף, במטרה לשמור על האיזון האקולוגי. זאת מאחר ועדיין נפגעות בריכות וסביבתן בשל השלכת פסולת או רמיסה לא מבוקרת של הצומח והחי הייחודיים ועל מנת לשמר את ערכי הטבע.
בריכות חורף, או שלוליות חורף, הן בעלות מערכת אקולוגית ייחודית, הנוצרת מהיקוות נגר עילי, או עליית מי תהום במיקום בו קיימים חללים בקרקע.
בריכות החורף הן זמניות ולכן משתנים גם תנאי הסביבה שבהן, כמו מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד. שינויים קיצוניים לאורך העונה מאלצים את היצורים והצמחים בבריכה להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. עובדות אלה הופכות את בריכות החורף למעבדה אקולוגית, המהווה בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי.
בעלי חיים אחרים כמו עופות, זוחלים וכד', מגיעים לבריכות ליהנות משפע המים והמזון המצויים בה.
ברשות ניקוז ונחלים כינרת מזמינים להגיע וליהנות, ללא תשלום, מיפי בריכת החורף הזמנית, אשר תעלם בימי הקיץ, ומבקשים לשמור על שלימות הבריכה ועל ניקיון המים והסביבה.

מומלץ להצטייד במאפים צ'רקסים במסעדת 'נלצ'יק' בכפר ולעשות פיקניק על הספסלים מול בריכת החורף.

איך מגיעים? על כביש 886 לכפר ריחניה/
בוויז' – ריחניה
בכפר לפנות עם הכביש לכיוון מערב הכפר. ליד השכונה החדשה המוקמת, נמצאת הבריכה היפה.

עוד טיולים והמלצות באזור הכינרת, הגליל והגולן, באתר רשות הכינרת .

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *