הפלפל הגדול בדרך לשיא גינס

07/04/2021
גדל במושב עידן שבערבה התיכונה המשך »

בתהליך מיון הפלפלים המובאים על ידי החקלאים למיון, בבית האריזה "אורקה" במושב עידן בערבה התיכונה, לקראת משלוח לבתי השיווק בעולם, נדהמו הממיינים לגלות פלפל ענק במשקל  0.555 ק"ג.

שוהם בן עזוז מנהלת בית האריזה "אורקה" בעידן: "הפלפל הענק, הגיע מהחממה של החקלאי הוותיק והמצטיין, מוטי לוי.
אנחנו ממיינים כאן 40 טון פלפלים ליום, שמגיעים משבעה משקים חקלאיים, בהרבה עבודה מאומצת. במהלך המיון אנו מעבירים, במסוע ממוחשב מיוחד, כל פלפל ופלפל העובר הגדרות תקנים, לקראת המשלוחים לאירופה  ולארה"ב. קיימת הקפדה על כלל התקנים המחמירים של האיחוד האירופי.
המחשב שלנו התריע, כי הפלפל חריג במשקל וגודל, ולא הצליח לעבור במערך המיון.
מיד בדקנו ושקלנו אותו שוב ונדהמנו מהמשקל הגבוה.  אין ספק שמגיע לו לזכות בשיא גינס" .

משקל ממוצע של פלפל נע סביב ה- 250 גרם. הפלפל הגדול האחרון שנשקל היה בשנת 2013 בעין יהב, ומשקלו הגיע לחצי ק"ג. הפעם גבר עליו הפלפל של מוטי לוי מעידן, שצמח למשקל של מעל חצי ק"ג!

הפלפלים מהערבה נחשבים למובחרים, הודות לשילוב של התנאים האופטימליים לגידול ירקות בערבה. הירקות גדלים במבנים סגורים ומוגנים של חממות, בתי רשת ומנהרות. המים להשקיה הם משאיבה מקומית בלבד ברמת מליחות גבוהה יחסית למים בשאר הארץ. היא תורמת לאיכות ולטעם המיוחד של הירקות.
עונת גידול הירקות בערבה היא בעיקר בחודשי החורף, בתקופה בה בארצות שונות אין גידול ירקות. החקלאים נעזרים במחקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, לניצול יתרונם היחסי ומיקומם בלב המדבר, בשעות אור רבות וטמפרטורות גבוהות רוב השנה, ומצליחים לגדל ירקות דווקא בחורף.

חקלאי הערבה התיכונה מגדלים כיום פלפל על שטח של- 10,500 דונם, עם יבול מובחר של מעל 120 טונות פלפל בעונה.
הפלפלים עומדים בתקנים המחמירים של האיחוד האירופי, לגודל, צורה, בריאות ועוד.
רוב היבול מיועד לייצוא.
טיפ מחקלאי הערבה התיכונה – בפלפל אדום אחד יש יותר ויטמין C מאשר בתפוז!

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *