שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

כהנוב: מיקב לא מרוויחים כסף

כתב וצילם: ישראל פרקר
אבי כהנוב: יש שלוש שיטות להפסיד כסף:עם נשים זה נעים, בקלפים זה מהר ובחקלאות זה בטוח.

   

 כתב וצילם: ישראל פרקר

את אבי כהנוב, הכורם מגדרה, פגשתי מספר פעמים בין הקהל בירידי ותערוכות יין. אבי המטבל דבריו תמיד בעין ספור בדיחות ופתגמים, לא מציג  את יינותיו בירידי היין. טעמתי את יינותיו (ונהנתי) אצל אלון גונן באל-בריו (המסעדה שאיננה עוד). כשנוכחתי שיינות יקב כהנוב גם זוכים במדליות ובציוני הוקרה בתחרויות יין בארץ ובעולם הגעתי למסקנה שאני חייב לבקר ביקב של כהנוב ולהכיר מקרוב מיהו האיש המזוקן הזה, ואולי להבין קצת יותר את טיבו.
ביום שישי אחד בשעת הצהרים הגעתי בהפתעה ליקב הקטן הנמצא במרכז שטח גדול מאוד של כרמים, סמוך לגדרה. פגשתי שם חבורה של אנשים מכובדים שישבו סביב שולחן ארוך, סעדו במאכלים קלים ולגמו הרבה יין שמזג להם בשפע אבי כהנוב שישב בראש השולחן עטור בזקן לבן.

"מדי יום שישי מתכנסים כאן אנשים שאוהבים יין ובילויים, משוחחים, מספרים סיפורים ונהנים מהיין שלי" פתח אבי את סיפורו. לא קל לשבת בניחותה עם אבי מספר גדול רצוף של דקות. הוא כל הזמן עסוק בלרצות את אורחיו ולספר את בדיחותיו. אבל כשהוא הניח ידו על כתפי ומשך אותי, פנימה, לאולם חביות העץ כדי להראות לי היכן מיוצרים יינותיו, הבנתי שיש לי הזדמנות פז של כמה דקות שלמות לה"תבודד" עם מארחי ולהבין קצת יותר מיהו אבי כהנוב המעט מסתורי (עבורי).   "יין אנחנו עושים במשפחה מאז שאני זוכר את עצמי. אבא שלי היה כורם. מתי חקלאי אוכל תרנגולת? או שהתרנגולת חולה או שהחקלאי חולה. כורם עושה יין מהיום שהוא מגדל ענבים, יין בכמות לא מסחרית אלא לביתו בלבד. אנחנו גידלנו ענבים ומכרנו ליקבים, לאגודת הכורמים, לברקן-פרידמן תנובה או סטוק בעבר. בביקורי באירופה ראיתי שבמשקי הענבים בצרפת, בגרמניה, בספרד ובאיטליה, המוצר היוצא מחצר המשק הוא נוזל אחרי תסיסה ראשונית, אחרי מלולקטית, בניגוד למה שנהוג בישראל, שיווק אשכולות. מעט מאוד כורמים באירופה מוכרים אשכולות מהם מיצרים יין במקום אחר. השקפת העולם שלי אומרת שמה שטוב להם בטח טוב גם לנו והחלטתי להשקיע את הידע שלי גם בייצור יין. אני מייצר כמעט אלף טון ענבים ומשווק אותם ליקבים שונים בארץ. ביקב הקטן שלי אני מייצר כ10,000 בקבוקים בלבד."   אתה אומר ידע. מאיפה יש לך בכלל ידע לייצר יין? תמהתי. כהנוב: "הידע שלי בא מהבית. אנחנו כל החיים עושים יין. אין לי השכלה פורמאלית, ייננית או חקלאית אבל אני סביב גידול ענבים מהיום שנולדתי. הידע שלי הוא משפחתי ואותו רכשתי מאבא שלי שכל הזמן ייצר יין. אני מייצר יין ממרלו ומקברנה סוביניון, מקלון שבדרך כלל לא מסתובב בארץ, אר- 5 . זהו קלון שהובא לארץ ומשום מה לא עשו ממנו יין עד כה. בעיני הוא מצא חן. יש לי גם פטיט וורדו ממנו אני מייצר יין זני ואני גם משתמש בו כחלק מבלנד. אני מגדל ענבים מהמון זנים וביניהם גם מורבדרה וטמפרניו, מהם אנסה לעשות יין השנה. יש לי גם ענבי פרנץ', ריזלינג, מוסקט, קריניאן ועוד ועוד. אני עושה יין ממה שמתחשק לי בשביל הכיף. המקצוע שלי הוא כורם ולא יינן."

למה אתה לא מציג יינותיך בירידי יין? התעניינתי
"אני לא מופיע בירידי יין כי יין זה קודם כל לצורך צריכה עצמית, לשתות בשביל הכיף. יושבים עם חברה, שותים יין וגם לעיתים מוכרים להם.
יש שלוש שיטות להפסיד כסף : עם נשים זה נעים, בקלפים זה מהר ובחקלאות זה בטוח.
מי שעושה יין הוא מפסיד כסף. אני נהנה מהעשייה ולא נהנה מהכסף. כסף לא מרוויחים מהיקבים. מי שיספר שהוא מרוויח כסף בתעשיית היין או שהוא נביא או שהוא שקרן. מעט מאוד מרוויחים מזה כסף. אני לא מצליח להרוויח כי אולי אני לא מספיק מוכשר.
לעשות יין זו עבודה למכור יין זו אמנות. אני לא אמן."

מי עיצב את התווית המיוחדת של היין עם הדמות שלך עליה? "פגשתי באירוע משפחתי בחור שעיסוקו אדריכלות ולאו דווקא עיצוב תוויות ליין. הוא עיצב בשבילי כ300 דוגמאות. אחרי הרבה סינונים לקחתי 4 בקבוקים ומלאתי בהם קפה. על הבקבוקים הודבקו התוויות. נסעתי לאחים שקד להתייעץ איתם. אלוהים בירך אותי בתכונה אחת: צריך לדעת לבחור באנשים הטובים. בצבא תמיד דאגתי שיהיו סביבי אנשים טובים ולאו דווקא שאני אהיה איש טוב.
האחים שקד הם לדעתי מספר אחד בארץ בשיווק יין. שמתי את ארבעת הבקבוקים על הדלפק והם הצביעו על אחד מהם בו נראית הדמות שלי. הם אמרו שיין זה סיפור והפרצוף שלי ימשוך את העין וימשוך אנשים לקחת דווקא את הבקבוק שלי מתוך עשרות בקבוקים אחרים. כך נבחרה התווית ליינות יקב כהנוב.

אלוהים העניש אותי בתכונה שאני יודע שאני לא יודע כלום. אני דואג לקחת לידי תמיד את בעלי המקצוע הכי טובים. אבל ביין אני עושה הכל לבד."   אין לך פחד מאחריות הגדולה? הרי טעות קטנה עשויה לגרום לקלקול נפח גדול של יין. כהנוב: "לא יהיה טוב אני שופך. שפכתי כבר אלפי ליטרים של יין שלא מצא חן בעיני. אין לי בעיה בכלל בנושא.  אני לא רואה עצמי יקב מסחרי שצריך לגדול. יש גבול כמה אפשר לשתות וכמה אפשר להתעסק עם זה. היין זה עסק משפחתי . בני ובתי הם מורים. החתן שלי הוא בהייטק והנכדים שלי קטנים. אני לא רואה כיום מישהו מתעסק וממשיך בעסק הזה. אני בונה תשתית. ירצו להגדיל שיגדילו."   ספר לי קצת על משפחתך. ביקשתי. בגדרה יש רחוב על שם אבא שלך אליעזר כהנוב.
"בראשית המאה העשרים הגיע אבי לגדרה, לאחר שסיים את לימודיו באירופה ונטע את כרמו הראשון. בשלהי אותה מאה, בעודו כורע ונוטע כרם חדש, ניגש אליו אדם ואמר לו " הרי אתה מתקרב לגיל מאה, אינך סבור שתזכה לבצור את ענבי הכרם הזה ? " . הרים אליו אליעזר את עיניו הטובות וענה " אם לא אני, בני. אם לא בני, נכדי ".  אבא היה חלוץ וגדרה הייתה חווה של אישה מאוד עשירה, הגברת לווינסון ובעלה, אנשים עשירים שהגיעו מסיביר והיו חשוכי ילדים. היו להם אלפי דונמים בארץ. בגדרה הייתה להם חווה של כרמים, שקדים, בקר ועופות. אבא שלי היה מנהל המשק שלהם ומאז הוא כורם.
כל דבר בטבע גדל, מת ומתחלף. הדבר היחידי בטבע שלא עושה זאת הוא דונם אדמה. אי אפשר לייבא דונמים או להרבותם. לכן תמיד קנינו אדמות. אצלנו בבית בכל השנים התארחו בכירי המדינה. הם הגיעו לאליעזר האבא שלי כי תמיד היה כאן משהו לאכול ותמיד היה מה לשתות. אבא שלי עשה יין באותה שיטה  שעושים היום אבל הוא לא השתמש בחביות. היה קירור ועשו יין במחסן על הרצפה או ברפת בה הקירות היו מאוד עבים. עשו אז יין מעולה. אם היו חביות אז השתמשו בהם כמכלים בלבד. אבא שלי עשה גם יינות מתפוחים וממישמש, וגם לדר וריבות."
אני גם רואה שלמרות הצניעות שלך יינותיך זוכים במדליות.
"רעייתי מרים שולחת, נגד דעתי, את היינות לתחרויות שונות. בטרה וינו זכינו במדליות כסף. מרלו רזרב 2006 של יקב כהנוב זכה בתואר היין הטוב ביותר בקטגוריית היינות האדומים של תחרות היינות הבינלאומית למרכז אירופה Muvina 2009, שהתקיימה בעיר פרסוב בסלובקיה תחת חסות ארגון הגג הבינלאומי OIV. הקברנה סוביניון של כהנוב זה במדליית זהב באותה תחרות. גם משתתפי הארוויזיון האחרון לגמו את הפטיט וורדו שלנו שהביא לשם השף אלון גונן."    רציתי להמשיך לשוחח עם אבי כהנוב בניחותא ואולי לשמוע ממנו עוד דברים שעניינו אותי, אבל לא הצלחתי. קבוצת החברים הראשונה ששתתה ונהנתה עזבה את המקום אמנם, אבל סמוך ליקב נעצרו מספר ג'יפים מהם ירדו צעירים חובבי יין, עו"ד, אנשי הייטק ועוד. אחד מהם נשא בידו שקית גדולה ובה היו בגטים טריים שטופי ריח אפיה. הייתה בשקית גם קופסא גדולה של חמאה צהובה עתירת שומנים. התקרובת הונחה במרכז השולחן. אבי כהנוב מזג לכוסות כולם שנשטפו בינתיים לאחר ה"סיבוב הראשון" , את הקברנה סוביניון 2006 שלו והשמחה הייתה רבה.   הקברנה היין בעל גוף מלא בצבע אודם ארגמן עמוק. היו לו הרבה ארומות פירותיות, בוקה עשיר מאוד וסיומת ארוכה ונעימה בפה. אהבתי מאוד את האיזון המרבי של החומצה שלו והנטייה הקטנה למתיקות, אולי בגלל שפע האלכוהול. מה חשבו כל האורחים על יין זה אותו טעמו במשך היום ניתן היה להבין מכמות הקרטונים הרבה של הבקבוקים שהועמסו על כלי רכבם כשעזבו את המקום…  פרטים נוספים על היקב:052-3936999

לחיים, לחיי יינות ישראל !!

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות