שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב ענבא – תפילת היין

מאת: גיל פלד
"יקבי בוטיק צצים בכל פינה", זו אמירה שגורה בפיהם של חובבי היין ואנשי המקצוע. יש כאלה שזורקים אמירה זו לחלל האוויר בנימה של זלזול. יקב חדש שהוקם לאחרונה והופיע לראשונה באירוע "יקבי הגליל בחצרות אבירים" הוא יקב ענבא של מיה ועידו מירב. הם הפתיעו באיכות היין שלהם, גם את מביני העניין בתחום, מה שמזכיר לנו שהכללה זה דבר מסוכן.

יקב ענבא - תפילת היין

  

 מאת: גיל פלד
עינוגים

"יקבי בוטיק צצים בכל פינה", זו אמירה שגורה בפיהם של חובבי היין ואנשי המקצוע. יש כאלה שזורקים אמירה זו לחלל האוויר בנימה של זלזול. מעניין אם כך התייחסו חובבי היין הצרפתי לפני כמה מאות שנים, אל יקבי בורדו האליליים של היום כשרק קמו וצצו. יקב חדש שהוקם לאחרונה והופיע לראשונה באירוע "יקבי הגליל בחצרות אבירים" הוא יקב ענבא של מיה ועידו מירב. הם הפתיעו באיכות היין שלהם, גם את מביני העניין בתחום, מה שמזכיר לנו שהכללה זה דבר מסוכן.
עידו הוא בן קיבוץ יראון העובד במפעל "פלסן", מפעל גדול בקיבוץ סאסא המתמחה בבניית מיגון לרכבים, ומצא לעצמו נתח שוק רציני בארה"ב עת יצאה למלחמה בטרור העולמי. גפן שגדלה בבית סבו נתנה לפני כשלוש שנים תנובה גדולה של ענבים. עידו ומיה החליטו לעשות מזה יין. קטפו והניחו בשקיות ניילון ארבעה ימים (אוי ואבוי!) באחד החדרים בביתם הקטן שבקיבוץ יראון.
היין שיצרו השניים מאותם ענבים היה חמוץ להפליא וממש לא הוגדר כהצלחה. דרך אגב, לימים התברר שהענבים הללו הם מזן הקריניאן.

בשנה שלאחר מכן כבר השתמשו השניים בענבים שנבצרו מכרמי האח הגדול, יקב הרי גליל, 50 ק"ג הספיקו להם. גבי סדן, יינן היקב, סייע להם והדריך אותם. היין תסס בדמיג'אנים ללא שמרים. בשלב זה נאספו מספר זנים, מכל הבא ליד – קברנה סוביניון, מרלו, פטיט ורדו, מהם הופקו כ-70 בקבוקים. בשנה שלאחר מכן כבר הופקו כ-120 בקבוקים.
השנתיים הראשונות מכונות ע"י מיה ועידו "שנות התפילה", שנים בהן לתפילה להצלחת היין היה משקל כבד יותר מאשר לשליטה בתהליך ההתפתחות שלו.

מיה ועידו החליטו להתמחות יותר ביצור היין ונרשמו לקורס מעשי ביקב שורק. הם רכשו ציוד מתאים ליקב שלהם שנמצא כיום במקלט שהקיבוץ הקצה להם, רכשו ציוד מעבדה והתחילו לעבוד. הפעם "על אמת". השניים מודים למיכה ועדיה, יינן יקב הרי גליל הנוכחי, שעל אף היותו עסוק עד מאוד, מוצא את הזמן לסייע להם ולהדריך אותם.

ב-2007 רכשו השניים ענבים מאלי ונחוצקר בעלים של יקב ונחוצקר ובעל כרמים בהר מירון. הם רכשו 2 טון ענבי קברנה סוביניון, אולם הם חשו ששליטתם במועד הבציר היא מזערית וחיפשו מקור ענבים נוסף. ב-2008 הם רכשו 2 טון קברנה סוביניון וטון מרלו מכרמי יוסי סיידא שבספסופה. כרמי יוסי סיידא מהווים מוקד עליה לרגל ליינני יקבי הבוטיק המובחרים של ארצנו (כתבה בקרוב), והוא יצרן יין בעצמו, יקב כרם יוסף.

יינות 2007 שהוצגו לראווה באירוע באבירים ונמכרו יפה במקום, התישנו כבר בחביות עץ אלון צרפתי, ואם מבציר זה יוצרו כ-1500 בקבוקים, הרי שבשנה הקרובה מצפים בני הזוג החביבים לייצר כבר כ-2300 בקבוקים.

היין של יקב ענבא בולט בטעמי הפרי שלו, יין קליל ונחמד לשתיה יומיומית, ללא יומרות וללא מורכבות, והמחיר בהחלט הוגן ומזמין.

עידו צוחק כשאנשים שואלים אותו אם אינו מהווה איום על יקב הרי גליל. "זה כמו שזבוב יאיים על פיל, 1500 בקבוקים מול יקב המייצר כמעט מיליון בקבוקים. אין תחרות, להפך, היקב מסייע לנו ותומך בנו".
ראוי לציין כי לתפיסתי, ריבוי יקבים בישוב אחד דווקא מסייע בסופו של יום לזיהוי הישוב כ"ישוב יין", מה שמקדם גם את מכירות היין. ראה דוגמת רמות נפתלי וכרם בן זמרה.

עידו, שהוא מהנדס מכונות, אוהב להתעסק בעבודת ידיים, ולאחרונה אף בנה בעצמו מכונה להדבקת תוויות. חמוד ומעניין לצפיה.

מיה ועידו לא רואים את עצמם משנים מקצוע. מבחינתם היין הוא עיסוק אהוב אך לא המרכזי. שאיפתם היא ליצור את היין "הכי טוב שאפשר", ולהגיע מקסימום לייצור של אלפים בודדים של בקבוקים בשנה.
לסיכום – יקב קטן מאוד וחדש מאוד, אחד מאותם יקבי בוטיק קטנים שחכמי היין אוהבים לקטול עוד בטרם פגשו, וכשהם פוגשים הם מרימים גבה בהפתעה. בטיול הקרוב לצפון שווה לטעום ולהתרשם מהיין של הזוג הצעיר.

יש לתאם מראש בטלפון 052-3902611.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות