שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב תשבי בן 25

מאת: ישראל פרקר
יקב תשבי חוגג 25 שנה של ייצור יין מענבי כרמיו.

יקב תשבי בן 25

 מאת: ישראל פרקר

כ1000 מוזמנים , חברים, אנשי עולם היין, חובבי יין, אנשי ציבור ובני משפחה, גדשו את חצר יקב תשבי בערב חגיגי במיוחד בו חגגו אנשי היקב מלאות 25 שנים להקמת היקב. סיבה נוספת לחגיגה הייתה יום ההולדת 70 שחגג אבי המשפחה, יונתן תשבי

סיפורה של משפחת תשבי בארץ מתחיל בשנת 1882. מיכאל חמילצקי הגיע אז לזכרון יעקב, לאחר שנבחר על ידי הברון אדמונד דה רוטשילד לטעת ולגדל כרמים באזור. המשפחה התיישבה בשפיה הסמוכה, ובאחד מביקוריו של המשורר חיים נחמן ביאליק הוא נתן להם את השם תשבי – תושבי שפייה בארץ ישראל.

יקב תשבי הוקם בשנת 1985 ע"י יונתן תשבי. עד לשנת 1984, סיפקו כרמי משפחת תשבי ענבים לקאופרטיב אגודת הכורמים כרמל מזרחי. בשנה זו נקלעה תעשיית היין בישראל למשבר ומחיר הענבים צנח. יונתן תשבי נותר עם 350 טון ענבי יין והחליט לפרוש מכרמל מזרחי ולהקים יקב עצמאי. בתחילה נקרא היקב "יקבי הברון" על שם הברון רוטשילד, אך מאוחר יותר שונה השם ל"יקבי תשבי", על שם המשפחה.

בשנת 1992רכשה משפחת תשבי מזקקת אלמביק מקורית מיצרן מזקקות מפורסםR. Prulho אשר מייצר מזקקות עבור "רמי מרטין". המזקקה יוצרה בשנת 1912 ועשויה כולה מנחושת ופליז. בשנת 1993, לאחר שלמד את רזי השיטה העתיקה של זיקוק הקוניאק בחבל קוניאק בצרפת, זיקק גולן תשבי לראשונה את הברנדי של תשבי.

ליקב תשבי כ- 1,100 דונם כרמים מרמת הגולן בצפון עד שדה בוקר בדרום, מתוכם 300 דונם בבעלות המשפחה. ביקב מיוצרים כמיליון בקבוקים בשנה מ-15 זני ענבים שונים, יינות מבעבעים, לבנים, אדומים, יינות קינוח וברנדי. היקב מייצא 20% מהתוצרת שלו ל-21 מדינות בחו"ל.

כל בני המשפחה עובדים כיום בפרויקט היקב: יונתן תשבי ואשתו נילי, הבן הבכור מיכה, עורך דין העוסק בעניינים המשפטיים של היקב, הבן גולן, היינן הראשי של היקב וסמנכ"ל החברה, והבת אושרה, המנהלת את חנות היין של המשפחה בזכרון ואת קו מוצרי המזון הנלווים ובינהם ריבות היין שהיא רוקחת.

בתחילת הערב החגיגי נישאו ברכות ליונתן ולאנשי היקב המוצגות בסרט הוידאו הבא:

את מסכת הברכות והתודות חתם חתן השמחה העיקרי יונתן תשבי שאמר:
כב' הרב אברמובסקי אורחים ואורחות נכבדים, חברים יקרים, נילי ואני מברכים אתכם בשלום ושמחים שכיבדתם אותנו בנוכחותכם בערב זה בו אנו חוגגים את חגיגת היובל ליקבי תשבי.

חלקכם מלווים אותנו למן ההתחלה, לאחרים התוודענו לאורך הדרך אך בכולכם – חדשים כוותיקים – אנו רואים חלק ממשפחת יקבי תשבי.

ראשית נוקיר תודה לכל אלה שהאמינו ותמכו בנו לאורך הדרך –

לצוות העובדים המסור והנאמן – חלקם נמצאים עימנו למן הקמת היקב;

לאחיי – יצחק וחיים אשר עושים כמיטב יכולתם בכל עבודה בה הם מתבקשים ליתן יד.

ליד ימיני המסור והנאמן – מנהל הכספים שמעון בן שבת. אשר חוגג היום יום הולדת, במזל טוב.

ולבסוף לילדינו מיכאל, גולן ואושרה, אשר כל אחד בדרכו ובכישרונו הוא, תורם תרומה רבה ליקב ומקדם אותו להישגים גבוהים יותר ויותר – באיכות היין, בייצור מוצרים חדשים ומיוחדים בפיתוח מרכז המבקרים והמסעדה ביקב, בית הקפה בזכרון שיפור הכרמים והענבים ועוד ועוד.
לכל אלה תודה מעומק לב. מי ייתן ונמשיך יחד עוד שנים ארוכות.

על פי כתבי המשפחה, סבי, מיכאל נפתלי תשבי, עלה לארץ ישראל, יחד עם אביו שמחה, באופן בלתי לגאלי, בשנת 1882 – לפני עליית הביל"ויים – הגיע לפתח תקווה שם עבד בחקלאות. שם גם הכיר את סבתי – מלכה לבית למפרט. הם היו הזוג הראשון שהתחתן וגר במושבה שפיה. הם עסוק בחקלאות – נטעו כרמים ליין ולזית, זרעו פלחה וירקות וגדל ועדר פרות ועיזים. גם בגידול תולעי משי שלחו ידם. יין לצרכי הבית היו מכינים בבקבוקי זכוכית גדולים – דאמיג'נעס – שהיו במרתף הבית בשפיה.
בשפיה נולדו 7 ילדיהם אשר כמוהם המשיכו בעבודת האדמה.

גם אני נולדתי בשפיה. וגם אני כמו אבי וסבי עבדתי את האדמה הטובה של ארץ ישראל. גידלתי ענבי יין ומאכל, מטעי פרי וכן משתלת שתילי גפן.

בשנת 1985, בין היתר כתוצאה של משבר שחווה ענף היין בישראל הקמנו את היקב. היה זה היקב ראשון שהוקם, בעת החדשה, על ידי כורם בישראל. יחד עם יקבי רמת הגולן הייתה זו התחלת עידן תעשיית היין האיכותי בישראל.

בתחילה היקב התבסס אך ורק על הענבים שגידלנו – מוסקט אלכסנדרוני, סמיון וקאריניאן. ייצרנו מוסקט חצי יבש, סמיון חצי יבש ורוזה. היה גם מיכל קטן של מוסקט יבש – אך אז לא היו הרבה קליינטים ליין לבן יבש.

ההתמודדות הייתה קשה ביותר – הצורך להתמודד עם עסק ועיסוק חדש, מורכב מאין כמוהו, בצירוף סביבה בלתי מפרגנת ואף עוינת לעיתים – פקחים אשר מנעו הספקת ענבים ליקב, משרד בריאות אשר, לבקשת שכנים טובים הוציא ערב הבציר, צו סגירה ליקב ועוד. אך את כל אלה ועוד, צלחנו והצלחנו.

היקב הלך והתרחב, ייצרנו מיץ ענבים, הרחבנו את סוגי היינות שייצרנו ולאט לאט רכשנו לעצמנו חוג לקוחות שמאז ועד היום הולך ומתרחב.

בשנת 1990 התחלנו לייצר יין אדום יבש. למרות שיין זה לא יושן בחביות עץ הוא זכה להצלחה רבה ויחד עם המוסקט היבש נבחר על ידי פירמת יין לונדונית – ספקי יין של בית המלוכה האנגלי – להיות משווק על ידם באנגליה.

זו הייתה ראשיתו של השיווק בחו"ל. כיום אנו מייצאים כ – 20% מתוצרת היקב לחו"ל ל – 20 מדינות. ועוד היד נטויה. היין נמכר בטובות שבמסעדות שבניו יורק ולאו דווקא בזכות היותו יין כשר אלא בזכות היותו יין טוב ואיכותי.

בד בבד, העתקנו את היקב הגדלנו והרחבנו אותו וכיום אנו מייצרים כמיליון בקבוקים כל שנה.

לנגד עינינו עומדת בראש ובראשונה איכות היין. לאורך השנים אנו משקיעים בשיפור איכות היין, הכרמים והענבים, משתמשים בציוד הטוב היותר וחותרים לשלמות ההנאה של הלקוחות מהיין.

לצד היין, פיתחה אושרה את סידרת ה – "פיין פוד" – ריבות יין ופירות, שמן זית, מוצרים אשר זוכים להצלחה רבה בארץ ובעולם.

אנו שותפים גם בהקמת יקבי גוש עציון. יקב בוטיק אשר מגדל ענבי איכות ומייצר יינות משובחים.

השנה, רכשנו יחד עם משפחת אפרתי, בוצרת ענבים משוכללת, אשר תזרז את הספקת הענבים ליקב דבר אשר יתרום גם הוא, לאיכות היין.

יחד עם ההשקעה המתמדת באיכות היין, אנו משפרים את חווית הביקור ביקב. לצד המסעדה ומאפיית הלחם, אנו שוקדים כעת על הקמת חדר טעימות חדש הצמוד למזקקה, אשר ישלב בין יין לשוקולד ומהווה נדבך נוסף ביקב.

במרכז המבקרים שלנו מבקרים מדי שנה אלפי תיירים, אשר בתורם משמשים שגרירים של יינות ישראלים בכלל ויינות תשבי בפרט, ברחבי העולם.

מאה עשרים ושמונה שנים לאחר שאבותיי עלו לארץ ישראל והתיישבו בחבל ארץ זה, החלו לעבד את אדמת הארץ, אנו ממשיכים בדרך העשייה הציונית של משפחת תשבי לדורותיה – אנו עדיין עובדים את האדמה ומגדלים כרמים, מעבדים את תוצרתם ליין ומקיימים תעשיית יין מודרנית בארץ ישראל, תעשייה אשר אנו גאים להיות מחלוציה.

אנו מודים לכם שבאתם הערב ומאחלים לכולנו בריאות טובה ושנים רבות של עשייה משותפת ושל מפגשים בשמחות.

נישא תפילה לשובו במהירה בימינו של גלעד שליט.

ברכות ליקב תשבי גם מאתר השער לעולם יינות ישראל.

  מוצרי הגורמה של אושרה תשבי

יקב תשבי חוגג 25 שנים להקמתו

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות