שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פורום בוסתן ברמת הגולן

מאת: אור בר-ימין
אנשי פורום בוסתן ביקרו בכרמי וביקבי רמת הגולן

פורום בוסתן ברמת הגולן

 מאת: אור בר-ימין

נאספנו מקצוות הארץ ביום שישי ה- 15.5.2009 אל מול קיבוץ אלרום שבצפון רמת הגולן. במקום פגש אותנו ארנון הראל – מנהל יחסי הציבור של יקבי רמת הגולן.
ארנון הוביל אותנו למרגלותיו של הר חרמונית ואל תוך כרם הר אודם – הממוקם בגובה 1,200 מטר.
אזורי גידול גבוהים הם בד"כ צפוניים יותר ולכן גם קרים יותר. בארץ, אזור צפון הגולן הוא המתאים ביותר לספק גובה וקרירות, מכאן ייחודו של כרם הר אודם.
חשוב לזכור כי הרבה מאד יינות טובים של הגולן לא באים דווקא מאזורים גבוהים.

אנו נוסעים בין שתי חלקות של כרמים כשאת עינינו ( ואת בטננו) צד שולחן ערוך בכל טוב בקצה המרוחק מאיתנו.
יפה הגבנית מקיבוץ אלרום ערכה עבורנו כיבוד על טהרת הגבינות – ממחלבות שונות בגליל וגם ממעשה ידיה. יפה מכינה גבינות מחלב בקר ובכוונתה להתפתח בתחום זה בקרוב.
חזרה לכרמים….
תוך כדי שאנו סועדים את לבנו, הצטרף אלינו שלמה צדוק – האחראי על הכרמים ביקבי רמת הגולן.
צדוק הסביר לנו על הקונספט של היקב לגבי גידול כרמים – שואפים להשאיר אותם במצב עדין של סטרס . הוא הפנה את תשומת ליבנו לשתי החלקות השונות ביניהן אנו עומדים : חלקת מרלו קונבנציונלי ולעומתה חלקה אורגנית של שרדונה. בשתי החלקות נראתה השקיה עילית שלטענתו מאפשרת זרימה של המים לאורך הגזע וממעיטה את פיזור ההשקיה.
בכרם הר אודם כ-250 דונם של גפנים המספקים ענבים ליקבי רמה"ג.

נכנסו אל בין שורות הגפנים האורגניות של השרדונה. צדוק רכן אל גזע הגפן וחפן מעט אדמה בידו.
חשנו את האדמה והרחנו אותה ( בעקבותיו, כמובן) – היא הייתה לחה, מתפוררת בין האצבעות והיה לה ריח רענן וירוק , זה שמזהים אותו בתוצר הסופי.
צדוק הסביר כי העשבים באמצע השורות מספקת מעיין "זבל" אורגני עבור הגפנים. הוא ציין כי הם משתמשים בהדברה ביולוגית ונעזרים לעיתים אף בחיפושיות, קיני תנשמות וכדומה.

בנימה זו כבר התעוררה בנו השקיקה לטעום מהיין. נפרדנו מצדוק ונסענו בשיירה אל היקב. צוקי הוביל אותנו לקצרין דרך לועו של הר אביטל – בו גדלים גפנים של קיבוץ מרום גולן ליין.
חשוב לציין כי בעונה זו אזור צפון הגולן עדיין היה ירוק ואביבי.
פריחות האביב בשלל גוונים של סגול : תלתן ארגמני, דרדרים ועוד כתמי לילך. כל אלו פרחו לצידן של נוריות, ורד הבר ותפוחית.
תודה לצ'בי – מגדיר הצמחים האישי שלי.

כשהגענו ליקב הובילו אותנו לחדר טעימות מיוחד ובו ניצב שולחן ארוך ומרשים. החדר נבנה מקירות זכוכית ומעבר להם היו חדרי חביות מתיישנות ותאים עם בקבוקי ארכיון. חשנו כמו בבועה בתוך מרתף של טירה ישנה…

את טעימות היין ערכו לנו ראובן – מדריך היקב יחד עם ארנון.
טעמנו 8 סוגי יינות, כששבעה מתוכם מהווים טעימת אורך מזן הקברנה סוביניון בסדרת ירדן.
ראובן סיפר על סדרות היקב: גולן, גמלא וירדן וציין כי היקב מייצר כ- 6 מליון בקבוקים בשנה.

את ה"flight" התחלנו בטעימת ברוט מסדרת גמלא – יין מבעבע שיצא לפני שנה לשוק. היין עבר תהליך ייצור שאורך 4 שנים והוא מורכב מ-50% שרדונה ו- 50% פינו נואר. מבחינת טעמים ניתן לחוש לימון, רעננות, חמיצות קלה שאינה פוגעת בתחושה נעימה בחלל הפה עם סיומת מעט מרירה. לטעמי – ליין גוף בינוי ואינו נשאר מספיק זמן בפה.

לאחר התרעננות , עברנו לטעימת קברנה מסדרת ירדן – טעימת אורך. התחלנו מהיין הוותיק יותר ( 1999) וסיימנו בבציר 2005.

קברנה סוביניון ירדן : בד"כ מורכב מ 90-94% קברנה סוביניון , מתיישן כ-18 חודשים בחבית מאלון צרפתי ועוד כשנה בבקבוק.

קברנה סוביניון ירדן 1999: יין בעל גוון אדום-חום, משקע נראה בעומק ודופן הכוס.ריחות של דבלים, מעט ריבת תות ועם זאת משהו שמזכיר צבעי גואש.
בטעמו מורגשת מרירות קלה מאד, יין בשיאו או מאד קרוב לכך.

קברנה סוביניון ירדן 2000: שנת בציר מאד טובה בהרבה מקומות בעולם. צבעו אדום גוון עמוק. היין סמיך וגם בו מתגלים משקעים מעטים. בוקה שמזכיר תבלין ירוק , פלפל ומעט פירות יער. בטעמו הרבה פירות , יין מורכב ומעניין בעל גוף ועפיצות קלה.

קברנה סוביניון 2001: צבע מאד מיוחד בגוון בורדו מאד עמוק. הריחות שלו נפתחים לאט – בלט מאד לדעתי ריח שזיפים מתוקים. היין היה עפיץ אבל במידה המעידה על פוטנציאל. השתפר מאד עם הזמן .

קברנה סוביניון 2002: שנה חמה מאד בארץ ואת תוצאותיה ניתן לחוש ביינות מבציר זה. מאופיין בריחות אדמה , ירוק מעט דבש או ריבת תות.  בטעמו ניתן להבחין במתיקות שמתפתחת עם הזמן ובעפיצות שלא נשארת לאורך זמן בחלל הפה.  יין עם הרבה נוכחות – עדיין צעיר לדעתי.

קברנה סוביניון 2003 : שנת בציר שנחשבת טובה מאד בהרבה מקומות בעולם. צבעו אדום כהה ארגמן עומק וריח שמשתפר ונפתח לאט. בטעמו עלתה לי
אסוציאציה של לעיסת ירק ( סלרי), אניס ומעט טבק. יין מאד מעניין.

קברנה סוביניון 2004 : צבע ארגמן עמוק מאד. ריחות של פרי, תבלין ומעט אדמה. בטעמו מורגשת העפיצות אך ניתן להבחין ללא ספק בפוטנציאל הגדול הצפוי ליין
היין פשוט מצוין אך הייתי מחכה עוד כמה שנים .

קברנה סוביניון 2005 : הצבע המאפיין את שנות הבציר האחרונות הוא ארגמן עמוק. ריחות של אדמה, קקאו, פירות יער ומעט טבק – נפתחו לאחר כ-15 דקות.
היין בעל עפיצות גבוהה אך ניתן לחוש במורכבות והעניין . ניתן בהחלט להבין מדוע זכה יין זה ב " Grand Gold Medal" בתחרות היין הבינלאומית: " VINITALY 2009".

חווית הטעימה הייתה מעניינת מאתגרת ומסחררת.
את ביקורנו סיימנו בסיור מודרך באולם החביות ובחנות היקב בה ניתן למצוא מכל יינות היקב.

תודה רבה על חוויה בלתי נשכחת , שהשאירה טעם של עוד, לצוות יקבי רמת הגולן ולארנון הראל במיוחד שליווה אותנו במשך כל הביקור.

לחיים!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות